Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Miska WC - na co zwrócić uwagę wybierając miskę toaletową do łazienki.

2021-03-29
Miska WC - na co zwrócić uwagę wybierając miskę toaletową do łazienki.

Pamiętasz jeszcze jak w szkolnej toalecie, wodę spuszczało się ciągnąc za sznurek od spłuczki zamieszczonej przy suficie? Wcale nie było to tak dawno, jednak od tamtej pory rynek sanitarny sporo się zmienił, a rozwiązania takie już dawno zostały wyparte przez te nowoczesne. 
Producenci prześcigają się zarówno w oryginalnym designie jak i w funkcjonalności, dostarczając coraz to nowych rozwiązań. Wybierać dziś można z wielu koncepcji i warto je dobrze przemyśleć, gdyż wbrew pozorom w łazience spędzamy bardzo dużo czasu. Dla jednych jest miejscem szybkiego załatwienia potrzeby, dla innych miejscem kontemplacji i oazą spokoju. Nie mniej jednak czy przesiadujemy w niej godzinami czy tylko przelotem warto pamiętać, że nie tylko aspekty wizualne się liczą, a przede wszystkim funkcjonalność. 

Na co więc zwrócić uwagę wybierając sedes do naszej łazienki? Czynników jest dużo, zacznijmy więc od najważniejszego. 

Podejście kanalizacyjne 

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę podejście kanalizacyjne jakie posiadamy w łazience. To ono w dużej mierze będzie warunkowało nasz wybór. Takie podejścia możemy wyróżnić dwa. Podejście kanalizacyjne w podłodze, do którego zastosujemy miskę z odpływem pionowym tzw. “warszawską” i w ścianie, gdzie dla takiego rozwiązania dedykowana jest miska z odpływem poziomym tzw. ”poznańska”. Od tego jak dopasujemy podejście misy do naszego odpływu, będzie w znacznym stopniu zależała sprawność działania toalety. Miska “ poznańska” jest rozwiązaniem uniwersalnym, gdyż z pomocą kolana odpływowego możemy uzyskać model “warszawski”. 

Rodzaj mocowania

Kolejny podział muszli toaletowych występuje w zależności od rodzaju mocowania. Wyróżnić możemy stojące, czyli osadzone w podłodze i wiszące, do których zamocowania konieczny jest stelaż podtynkowy. Miski stojące to tradycyjne rozwiązania, znane od wielu, wielu lat. Najczęściej występuje jako tzw. “kompakt”, gdzie miska zintegrowana jest ze zbiornikiem na wodę wyposażonym w spłuczkę. Jest to rozwiązanie szybsze i łatwiejsze w montażu w zestawieniu z miską podwieszaną. Sprawdzi się w łazienkach, w których bliższy jest nam styl klasyczny aniżeli nowoczesny, a także wszędzie tam gdzie zastosowanie stelaża podtynkowego jest niemożliwe lub znacznie utrudnione. I choć miski wiszące stają się coraz bardziej popularne to producenci dbają także o wersje stojące podążając za nowoczesnym wzornictwem.
Z kolei miska podwieszana jest idealnym rozwiązaniem do wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych aranżacji. Cały system spłukujący ukryty jest w ścianie, a sama miska mocowana jest na stelażu. Oprócz miski widoczny jest tylko przycisk spłukujący co znacznie podnosi estetykę pomieszczenia. Stelaże podtynkowe charakteryzują się dużą wytrzymałością, mają udźwig nawet do 400 kg. Miski podwieszane, są nie tylko eleganckie ale także praktyczne. Dzięki temu, że nie opierają się o podłogę zachowany jest swobodny dostęp do podłogi co znacznie ułatwia sprzątanie. Dowiedz się więcej jak ukryć nieatrakcyjne elementy w łazience.
Warto również wspomnieć, choć jest to wyjątkowa rzadkość, że na rynku występują miski stojące mocowane do stelaży podtynkowych. Takie rozwiązania znajdziemy w ofercie marki Roca.

Przestrzeń jaką dysponujemy  

Kolejnym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę wybierając muszlę klozetową,  jest ilość miejsca jaką dysponujemy. Jeżeli nasza łazienka jest duża nie musimy się ograniczać, natomiast jeżeli mamy minimalną ilość miejsca lub toaleta jest pomieszczeniem oddzielnym (zazwyczaj dość małym) to lepszym wyborem będzie wybór misek małych. Dla komfortowego użytkowania toalety przyjmuje się, że po każdej ze stron misy powinno być minimum 20 cm wolnej przestrzeni, a przed nią około 80 cm. Do małych przestrzeni rozwiązaniem o wiele lepszym będzie zastosowanie wiszącej miski WC. Takie aranżacje sprawiają wrażenie lekkich i optycznie powiększają wnętrze. 

Nowoczesne rozwiązania

Nowoczesnym rozwiązaniem, cieszącym się coraz większa popularnością są miski bezkołnierzowe, zwane także miskami Rimless czy bezrantowymi. To muszle klozetowe, które nie posiadają ceramicznego rantu znajdującego się wewnątrz misek tradycyjnych. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet. Bardzo łatwo utrzymać ją w czystości, gdyż nie posiada “zakamarków”, w których najczęściej gromadzą się bakterie, drobnoustroje, a także ciężki do usunięcia kamień. Szorowanie i próby dotarcia do wszystkich zakątków toalety za pomocą silnej chemii, które nie zawsze kończyły się sukcesem, mogą pójść w zapomnienie. Bezkołnierzowe miski nie wymagają stosowania silnych detergentów, co również pozytywnie przekłada się na nasze środowisko.
Miski Rimless są także bardzo ekonomiczne. Zastosowana w nich technologia sprawia, że woda spływa wzdłuż całego obwodu misy, dokładnie i równomiernie spłukując wszelkie zabrudzenia, nie rozchlapując przy tym wody poza sedes. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet do 30% w porównaniu do misek tradycyjnych, a to przekłada się na niższe rachunki za wodę i ścieki. 

Będąc w temacie misek ustępowych warto także wspomnieć o wyposażeniu dodatkowym jak na przykład deska klozetowa czy spłuczka.

Deska toaletowa

O tym czy miska ustępowa będzie funkcjonalna decyduje także dobrze dobrana deska klozetowa. Przy wyborze deski istotny jest kształt, który ma szczególny wpływ na wygodne użytkowanie. Najistotniejszymi parametrami na które zwrócić należy szczególną uwagę  jest długość i szerokość siedziska, a także rozstaw mocowań. Wybierając deskę sięgnijmy po taką, która posiada właściwości antybakteryjne, uchroni nas to przed niechcianymi drobnoustrojami. Producenci misek klozetowych zazwyczaj zalecają konkretny model desek. Wybierając sugerowaną opcję możemy mieć pewność, że produkty będą do siebie pasować.
Dbając o funkcjonalność i komfort użytkowania, producenci serwują nam coraz to nowsze praktyczne rozwiązania. Nowoczesne deski posiadają funkcję łatwego wypinania, gdzie do usunięcia deski wystarczy wciśnięcie jednego przycisku. Dzięki temu z łatwością możemy wyczyścić toaletę w trudno dostępnych miejscach.
Kolejną funkcją wartą uwagi jest funkcja wolnego opadania. Szczególnie zalecana jest do łazienek, z których korzystają dzieci. Zapewniają bezpieczeństwo, chroniąc przed ewentualnym przytrzaśnięciem palców.

System spłukujący

System spłukiwania odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonalności i aspektach ekonomicznych. Dawniej stosowane, ale wciąż dostępne na rynku, standardowe zbiorniki na wodę mają pojemność nawet do 9 litrów, nietrudno obliczyć, że generuje to duże zużycie wody. Innowacyjne rozwiązania dają możliwość dwustopniowego spłukiwania. Spłuczka posiada przycisk składający się z dwóch klawiszy, dzięki którym możemy użyć mniej lub więcej wody, w zależności od potrzeb. Na rynku dostępne są pojemności: 3/6l ,3/5l, 2/4l. Wybór dwustopniowego systemu spłukującego to nie tylko oszczędności, ale także wartości ekologiczne.

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2021

Produkty powiązane

pixel