Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Kotły kondensacyjne jednofunkcyjne i dwufunkcyjne

2022-12-31
Kotły kondensacyjne jednofunkcyjne i dwufunkcyjne

Kotły i piece służą do produkcji ciepła w domu, biurze i wielu innych miejscach. Ich głównym zadaniem jest spełnianie podstawowych potrzeb każdego człowieka, czyli zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach oraz dostępu do ciepłej wody użytkowej. Na rynku znajdziesz wiele modeli kotłów jedno i dwufunkcyjnych zasilanych różnymi rodzajami paliwa. Dobór odpowiedniego modelu do Twojego domu nie powinien być kwestią przypadku, dlatego zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Czy kotły kondensacyjne naprawdę są wydajniejsze?

Tak, kotły kondensacyjne są zazwyczaj o 10-30% wydajniejsze niż tradycyjne kotły gazowe ze względu na to, że wykorzystują ciepło, które byłoby inaczej stratne, aby uzyskać dodatkową efektywność energetyczną. Dodatkowo, kotły gazowe kondensacyjne są przyjazne środowisku, ponieważ emitują mniej szkodliwych gazów i pyłów niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Podstawowe różnice między kotłami kondensacyjnymi a tradycyjnymi polegają na tym, że kotły kondensacyjne wykorzystują technologię, która pozwala na większy stopień odzyskiwania ciepła, co oznacza wyższy współczynnik sprawności. Ponadto kotły kondensacyjne są w stanie wygenerować więcej ciepła przy użyciu mniejszej ilości paliwa niż kotły tradycyjne, dzięki czemu mają niższe koszty eksploatacji, niższe rachunki za energię i niższe emisje dwutlenku węgla. Kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne mogą być także bardziej wydajne niż tradycyjne piece, ponieważ są wyposażone w lepszy wentylator i poprawiony system sterowania temperaturą.

bialy ogrzewacz wody zamontowany na scianie

Podstawowe różnice między kotłami kondensacyjnymi a tradycyjnymi polegają na tym, że kotły kondensacyjne wykorzystują technologię, która pozwala na większy stopień odzyskiwania ciepła, co oznacza wyższy współczynnik sprawności. Ponadto kotły kondensacyjne są w stanie wygenerować więcej ciepła przy użyciu mniejszej ilości paliwa niż kotły tradycyjne, dzięki czemu mają niższe koszty eksploatacji, niższe rachunki za energię i niższe emisje dwutlenku węgla. Kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne mogą być także bardziej wydajne niż tradycyjne piece, ponieważ są wyposażone w lepszy wentylator i poprawiony system sterowania temperaturą.

Wśród największych zalet modeli piecy kondensacyjnych wyróżnia się:

  • oszczędność energii – kotły kondensacyjne są nawet do 30% bardziej efektywne niż tradycyjne kotły gazowe, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania,
  • niskie emisje – kotły kondensacyjne emitują mniej szkodliwych substancji do środowiska, niż tradycyjne kotły gazowe,
  • większą wydajność – kotły kondensacyjne podczas spalania wykorzystują więcej energii, co oznacza, że temperatura wody wychodzącej jest wyższa, 
  • wyższy poziom bezpieczeństwa – kotły kondensacyjne mają zwiększone bezpieczeństwo dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów zabezpieczeń,
  • bardzo dobrą efektywność w zimie – kotły kondensacyjne działają sprawnie nawet w niskich temperaturach otoczenia.

Który kocioł będzie lepszy do domu, a który do mieszkania?

Wybór odpowiedniego modelu kotła zależy od wielu czynników, takich jak wielkość domu lub mieszkania, ilość osób w nim mieszkających, poziomu zanieczyszczenia powietrza, a także Twoich możliwości budżetowych i preferencji dotyczących dostępnych rodzajów paliwa. Najbardziej popularne i efektywne rozwiązania to kotły kondensacyjne na pellet lub gaz. Przy wyborze konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę na sprawność energetyczną takiego urządzenia, a także na okres i zakres gwarancji.

Z reguły, posiadaczom domów jedno lub wielorodzinnych poleca się kotły węglowe lub gazowe, które są wydajne i niedrogie w eksploatacji. Piece tego typu są zazwyczaj zainstalowane w piwnicy. Zaś w przypadku mieszkania, lepszym wyborem będą kotły kondensacyjne kotły elektryczne, które również są bardziej ekonomiczne i łatwe w obsłudze. Warto tu zaznaczyć, że elektryczne kotły mogą być instalowane w dowolnym miejscu w mieszkaniu, co decyduje o ich sporej popularności. Więcej informacji na temat doboru konkretnego modelu znajdziesz we wpisie Jak wybrać piec ogrzewania centralnego?, a poniżej przedstawiamy rozróżnienie kotłów pod kątem możliwości zastosowania i posiadanych funkcji.

Kotły kondensacyjne jednofunkcyjne

Kotły kondensacyjne jednofunkcyjne są coraz bardziej powszechne w gospodarstwach domowych. Są one w stanie wytwarzać więcej energii niż tradycyjne kotły, umożliwiając dłuższy czas pracy i mniejszą emisję CO2 oraz innych szkodliwych substancji. Zasada ich działania polega na tym, że nadmiar ciepła oddawany do otoczenia zostaje wykorzystany z powrotem przy pomocy wymiennika ciepła. Kotły tego typu zyskały na popularności, gdyż są one prostsze w montażu i mogą ze sobą współpracować z instalacjami grzewczymi o małym i dużym obciążeniu. Ponadto, posiadają one również szereg dodatkowych funkcji, takich jak możliwość sterowania różnicami temperatury i ustawiania konkretnej temperatury.

Kotły kondensacyjne jednofunkcyjne są wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych i użytkowych. Urządzenia te są najczęściej stosowane jako główne źródło energii cieplnej, aby zapewnić komfort cieplny w domu. Są one również coraz powszechniej stosowane do produkcji ciepłej wody użytkowej , ale warunkiem takiej funkcji jest posiadanie oddzielnego wymiennika dla CWU. Piece jednofunkcyjne są w stanie przygotować więcej wody użytkowej dzięki większej pojemności oddzielnego zasobnika, dlatego po to rozwiązanie sięgają głównie rodziny wieloosobowe.

Kotły kondensacyjne dwufunkcyjne

Kotły dwufunkcyjne kondensacyjne są jednymi z najbardziej wydajnych i oszczędnych rozwiązań ogrzewania budynków mieszkalnych. Urządzenia te łączą w sobie dwie funkcje - standardowego pieca oraz zasobnika c.w.u. Kotły tego typu cechuje się bardzo wysoką wydajnością, co oznacza, że produkują o wiele więcej energii, niż w przypadku standardowych kotłów grzewczych. Dodatkowo, kotły kondensacyjne dwufunkcyjne charakteryzują się minimalnym poziomem zanieczyszczenia środowiska naturalnego, gdyż posiadają systemy automatycznego usuwania spalin.

Nowoczesne kotły kondensacyjne dwufunkcyjne są wyposażone w szereg udoskonaleń technologicznych, które mają na celu optymalizację działania. Każdy z nich posiada wiele czujników i sterowników odpowiedzialnych za regulację temperatury i nacisku wody w systemie. Dzięki temu kotły tego typu mogą być w pełni wykorzystywane w różnych sytuacjach, przy zagwarantowaniu jak najbardziej ekonomicznej eksploatacji. Korzystanie z kotłów kondensacyjnych dwufunkcyjnych daje właścicielom budynków mieszkalnych możliwość skutecznego ogrzewania swoich domów, przy jednoczesnym ograniczeniu wszelkich emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jest to doskonały wybór dla wszystkich, którzy dbają o środowisko oraz chcą zoptymalizować swoje zużycie energii.

Zasobnik CWU - czy warto go stosować?

Zasobniki c.w.u. są przydatne do zapewniania optymalnej temperatury wody w różnych układach grzewczych, jak ogrzewanie i chłodzenie domów, budynków komercyjnych i systemów przemysłowych. Zasobnik jest idealnym rozwiązaniem dla budynków, w których zachodzi konieczność utrzymywania stałej temperatury wody. Aby zapewnić najlepszą wydajność, zasobniki cwu zwykle wyposażone są w specjalny system kontroli, który automatycznie aktywuje grzałki, by utrzymać pożądaną temperaturę wody w zasobniku. Dzięki odporności na uszkodzenia i upływ czasu, urządzenia tego typu są w stanie działać bezobsługowo przez długi czas, dostarczając ciepłą wodę potrzebną do ogrzania budynków lub urządzeń.

W przypadku jednofunkcyjnych, gazowych kotłów kondensacyjnych zakup odpowiedniego zasobnika to podstawa. To dzięki niemu poza komfortem cieplnym w pomieszczeniach zapewniamy domownikom również ciepłą wodę użytkową. Utworzenie jednego systemu spełniającego te dwie funkcje, gwarantuje wysoką wydajność, mniejsze koszty eksploatacyjne oraz komfort użytkowników. Zasobnik c.w.u. z powodzeniem można podłączyć również do kotłów dwufunkcyjnych w celu kumulowania większych ilości ciepłej wody użytkowej.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień  2022

Produkty powiązane

pixel