Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Jaki syfon wybrać?

2023-01-30
Jaki syfon wybrać?

Syfon pełni kilka bardzo ważnych funkcji w każdym gospodarstwie domowym, dlatego wybór konkretnego modelu nie powinien być przypadkowy. Dla funkcjonalności i praktyczności urządzenia bardzo duże znaczenie ma nie tylko dobranie go do konkretnego rodzaju sanitariatu, ale też poprawny montaż. Bardzo często, w przypadku zakupu na przykład zlewozmywaka, odpowiedni syfon dostajemy w pakiecie. Niekiedy jednak, dodatkowe akcesoria należy dokupić oddzielnie, zwłaszcza jeśli poszukujesz modelu, który idealnie wpisuje się w wystrój Twojej łazienki. Przed zakupem, warto dowiedzieć się, jakie syfony można znaleźć w ofertach sklepów hydraulicznych, jak je dobierać zgodnie z przeznaczeniem i na co zwracać szczególną uwagę podczas wybieranie najlepszego modelu do domu. Informacje na ten temat i podpowiedzi dotyczące zakupu odpowiedniego syfonu znajdziesz w poniższym artykule.

Syfony - do czego służą?

Podstawowym zadaniem syfonu jest odprowadzanie wody z danego punktu (na przykład umywalki) do ścieków, ale nie tylko. Urządzenie to odpowiada również za zatrzymywanie przykrych zapachów pochodzących z instalacji kanalizacyjnej. Na rynku dostępne są modele do montażu zewnętrznego, czyli takie które znajdują się na widoku pełniąc dodatkowo funkcję estetyczną, ale też i takie, które można ukryć. Wybór armatury łazienkowej, w tym syfonów i przyłączy wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji, czy dany produkt ma pełnić tylko funkcję praktyczną, czy też wizualną. Przede wszystkim jednak, wybór syfonu zależny jest od tego, do jakiego typu sanitariatu będzie on przyłączony. Syfony mogą być bowiem stosowane zarówno w kuchni przy zlewozmywaku, jak i w łazience przy umywalce, wannie, czy brodziku. 

Syfony do zastosowania w kuchni 

Choć syfon kojarzy nam się głównie z łazienką, to jest on równie często wykorzystywany w kuchni przy zlewach i zlewozmywakach, gdzie pełni dokładnie taką samą rolę jak w łazience. Obecnie, większość dostępnych syfonów do kuchni produkowanych jest z tworzyw sztucznych ze względu na niższą cenę, dosyć dobrą wytrzymałość i praktyczność. Klienci mają do wyboru dwa rodzaje tych urządzeń zróżnicowanych pod kątem budowy - syfony butelkowe oraz syfony typu U (rurowe). Te pierwsze cechują się zwartą budową - są wysokie i wąskie, a przez swój kształt wymagają okresowego czyszczenia. Syfony rurowe zdecydowanie rzadziej się zapychają, ale w przypadku konieczności ich wyczyszczenia może zajść potrzeba rozebrania poszczególnych elementów, co może być dosyć kłopotliwe. 

Jak dobrać syfon do zlewu?

Wybierając syfon do zlewu warto zwrócić uwagę na średnicę i kształt odpływu, bowiem zwykle zlewy z kwadratowym odpływem będą poprawnie działać tylko w przypadku zakupu syfonu z kwadratowym odpływem. Należy też wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonano zlew, gdyż modele granitowe charakteryzują się większą śrubą, przez co nie wszystkie modele pasujące do stalowych zlewów będą się sprawdzały w tym przypadku.

W kwestii zakupu syfonu do kuchni, istotny jest również rodzaj zlewu. Urządzenie do zlewozmywaka dwukomorowego powinno być dopasowane tak, aby można było odprowadzać wodę z obu odpływów znajdujących się w poszczególnych komorach. Niekiedy, w przypadku zlewozmywaków wielokomorowych, komory nie znajdują się na jednym poziomie. W takiej sytuacji należy zakupić syfon z różnicą poziomów, które posiadają możliwość regulacji wysokości poszczególnych komór.

Na rynku dostępne są modele z różnymi dodatkowymi funkcjami, takimi jak automatyczny korek (POP-UP), czy doprowadzenie przyłączy do zmywarki. Syfon automatyczny wyposażony jest w system umożliwiający otwieranie i zamykanie korka poprzez kliknięcie, bez konieczności moczenia rąk w zlewie. Dla wielu klientów, funkcja ta nie jest niezbędna, ale gdy posiadamy zmywarkę, możliwość przyłączenia jej do syfonu jest bardzo wygodna i komfortowa. 

Rodzaje syfonów łazienkowych 

W przypadku łazienki, syfony odnajdują zastosowanie przy wielu urządzeniach sanitarnych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli charakteryzujących się zróżnicowaną budową i możliwościami montażowymi, w tym:

  • Syfon umywalkowy - przeznaczony jest do instalacji w umywalce lub naczyniu. Składa się z głównego elementu, którym jest trójnik łączony do odpływu i wejścia na odwodnienie. Dodatkowo musi posiadać odpowiednią podstawę oraz perlator, który pełni funkcję zapobiegania gorącym plamom wody.

  • Syfon wannowy - służy do instalacji w wannie i składa się z trójnika łączącego odpływ z wejściem na odwodnienie i zamykającego jednocześnie otwory do odprowadzania wody. Syfon może być wyposażony w specjalny perlator lub filtr, który pomaga w redukowaniu ilości wody w pomieszczeniu.

  • Syfon brodzikowy - pozwala na odprowadzanie wody z brodzika do kanalizacji. Składa się on z trzech głównych części: wylewki, dławika i kosza. Wylewka ma kształt litery U i jest wkręcana w otwór w brodziku. Dławik to rurka z gumowymi uszczelkami, która łączy wylewkę i kosz. Kosz służy do oczyszczania wody spływającej z brodzika. Są one dostępne w różnych kształtach, wymiarach i stylach, aby pasować do różnych typów brodzików. Montaż syfonu do brodzika może być dość trudny i skomplikowany, więc należy wykonać go zgodnie z instrukcją producenta.

  • Syfon bidetowy - mały syfon stosowany w bidetach. Składa się z trójnika umożliwiającego łączenie go z odpływem wody. Syfon bidetowy często jest wyposażony w zawór zwrotny, który zapobiega zalanie pomieszczenia.

  • Syfon prosty - przeznaczony jest do instalacji w ścianach i innych obszarach, w których należy zainstalować odpływ wody. Składa się z trzech elementów: trójnika, który łączy syfon z odpływem, szafki, która dopasowuje go do wnętrza i rury, która odprowadza wodę.

Powyższe opisy oddają poziom zróżnicowania poszczególnych modeli w zależności od tego, gdzie mają być one zastosowane. Poniżej znajdziesz podpowiedź, jak dobrać syfon do najbardziej popularnych typów sanitariatów znajdujących się w łazience. 

Jak dobrać syfon do umywalki?

Na naszym blogu, jakiś czas temu, pojawił się artykuł dotyczący tego, jak dobrać umywalkę do swoich potrzeb. Zachęcamy do zapoznania się z nim przed zakupem konkretnej umywalki i pasującego do niej syfonu. Aby dobrać syfon do umywalki, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak miejsce montażu, typ umywalki, ilość miejsca potrzebnego na instalację oraz średnicę zaworu. Po upewnieniu się, że syfon pasuje do danego rodzaju umywalki i jej rozmieszczenia w łazience, należy określić z jaką średnicą zaworu ma on pracować. Podobnie jak w przypadku zlewozmywaków, syfony do umywalek występują w dwóch rodzajach - butelkowym i rurowym.

Wybór konkretnego kształtu syfonu umywalkowego (pionowy lub poziomy), zwykle podyktowany jest dostępną przestrzenią pod umywalką, ale jeśli nie ogranicza Cię ilość miejsca możesz pozwolić sobie na zakup niestandardowego, designerskiego modelu. Najczęściej wybierane są syfony butelkowe posiadające zbiornik na wodę w dolnej części konstrukcji. Nie zajmują one zbyt dużo miejsca, a są bardzo praktyczne. Mniej popularne, syfony rurowe, słyną z tego, że bardzo rzadko się zapychają, ale do ich montażu potrzeba nieco więcej przestrzeni pod umywalką. 

Jak dobrać syfon do wanny?

Aby dobrać odpowiedni syfon do wanny, trzeba wziąć kilka rzeczy pod uwagę. Przede wszystkim ważne jest to, aby poprawnie dopasować średnicę gwintu oraz rozmiar i kształt syfonu. Następnie należy upewnić się, że wybrany syfon będzie pasował do funkcjonującej instalacji kanalizacyjnej oraz baterii. Na rynku, znajdziesz syfony klasyczne oraz modele podtynkowe do ukrytego montażu. Należy pamiętać, że urządzenia podtynkowe nie zakłócają estetyki, ale za to ciężej się do nich dostać w przypadku awarii.

Wybierając syfon, powinno się również wziąć pod uwagę długość jaka oddziela przelew od odpływu kanalizacyjnego, a także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany – musi on być trwały i odporny na korozję. Jakościowo wykonany syfon przeznaczony do łatwego montażu zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo przez dłuższy czas, bez konieczności częstych napraw lub wymiany urządzenia. 

Jak dobrać syfon do brodzika?

Aby dobrać odpowiedni syfon do brodzika, musisz wziąć pod uwagę jego rozmiar i kształt, a także system odpływu, który ma być zamontowany. W niektórych przypadkach, system odpływu ma naprawdę bardzo duże znaczenia, przykładowo syfon do odpływu liniowego powinien być dodatkowo wyposażony w zaawansowany system zapobiegania zatrzymywania się nieczystości, którego standardowy syfon brodzikowy nie posiada. Wybierając konkretny model upewnij się, że syfon dostępny jest w pakiecie ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami, takimi jak zawory, gwinty i przystawki, które pozwalają dopasować go do Twojego systemu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń  2023

Produkty powiązane

pixel