Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Jak zamontować głowicę termostatyczną w prosty sposób?

2023-04-15
Jak zamontować głowicę termostatyczną w prosty sposób?

Głowica termostatyczna to urządzenie montowane na grzejniku, które reguluje przepływ ciepła do pomieszczenia w zależności od ustawionej temperatury. Głowice termostatyczne działają na zasadzie termoregulatora, który mierzy temperaturę powietrza w pomieszczeniu i dostosowuje przepływ ciepła w grzejniku. Głowic używa się, by oszczędzić energię, poprawić efektywność ogrzewania i zwiększyć komfort mieszkańców. W jaki sposób możemy sami zamontować taką głowicę?

Przygotowanie do montażu głowicy termostatycznej

Jeśli chcemy samodzielnie zamontować głowice termostatyczne przy naszych kaloryferach, należy się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, należy dokonać wyboru odpowiedniego rodzaju głowicy, zapoznać się z jej instrukcją oraz przygotować wszelkie potrzebne do montażu narzędzia. 

Wybór odpowiedniej głowicy termostatycznej

Bardzo ważną kwestią przy przygotowaniach do montażu jest sam rodzaj i dobór głowicy termostatycznej. Na rynku dostępne są między innymi tradycyjne głowice termostatyczne do grzejników z woskiem lub wodą - które wykorzystywane są jako media termostatyczne, głowice termostatyczne elektroniczne, a także tzw. inteligentne głowice termostatyczne, czyli głowice termostatyczne z czujnikiem radiowym. Jak wybrać odpowiedni rodzaj?

głowica termostatyczna ustawiona na trójkę

Dobór głowicy zależeć powinien m.in. od rodzaju grzejnika, rozmiaru pomieszczenia czy naszego budżetu. Powinniśmy zakupić głowicę odpowiednią do naszych grzejników (np. płytowych, łazienkowych, konwektorowych) i dopasowaną do zaworu termostatycznego. Warto sprawdzić, jaki jest zakres temperatur, które można ustawić na głowicy. Niektóre modele pozwalają na ustawienie temperatury w zakresie od 5°C do 30°C, podczas gdy inne oferują szerszy lub węższy zakres. Głowice termostatyczne mogą być wyposażone dodatkowo w takie funkcje, jak: programowanie czasowe, funkcja boost, możliwość blokady ustawień, a także funkcje bezpieczeństwa, np. ochrona przed zamarzaniem.

Przygotowanie narzędzi i materiałów 

Jeśli nasze nowe głowice są idealnie dopasowane do zaworów grzejnikowych, montaż głowic jest bardzo prosty i nie wymaga zastosowania żadnych specjalistycznych narzędzi. Głowice wyposażone są w specjalne nakrętki, które przykręcimy dłonią, natomiast lekko dokręcić możemy je za pomocą klucza nastawnego lub klucza do rur. 

Wyłączenie zasilania ciepłej wody

Wymieniając samą głowicę, nie musimy martwić się o wyłączenie zasilania ciepłej wody. Taką czynność przygotowawczą powinniśmy jednak wykonać, jeśli chcielibyśmy wymienić także zawory grzejnikowe - w tej sytuacji bez zakręcenia wody mogłoby dojść do zalania mieszkania. Przed wymianą pokrętła do grzejnika należy jednak wyłączyć ogrzewanie i upewnić się, że nasz kaloryfer jest chłodny. 

montaż głowicy termostatycznej

Montaż głowicy termostatycznej

Zarówno demontaż starej głowicy termostatycznej, jak i montaż nowej głowicy na kaloryferze jest bardzo prosty i nie wymaga wzywania hydraulika. Z powodzeniem wymienisz starą głowicę na nową sam, zwłaszcza jeśli Twoja instalacja grzewcza jest nowa.  

Demontaż starej głowicy (jeśli jest wymagane)

Przed zdemontowaniem swojej starej głowicy, ustaw maksymalną wartość na pokrętle. Następnie odkręć nakrętkę, którą głowica przymocowana jest do zaworu kaloryfera - w przypadku nowych instalacji można wykonać tą czynność za pomocą dłoni, zaś przy starszych może być potrzebny klucz do rur. 

Montaż nowej głowicy 

Kiedy już zdemontujesz swoją starą głowicę termostatyczną, możesz przystąpić do zamontowania nowej. Zanim zaczniesz przykręcać głowicę termostatyczną upewnij się, że pokrętło wskazuje najwyższą temperaturę - tak, aby widoczny w jej środku trzpień był jak najmniej wysunięty. Następnie ustaw głowicę w takiej pozycji, by wartość temperatury była dla nas dobrze widoczna (a więc numerkiem do góry). Teraz możesz dosunąć głowicę do zaworu grzejnika i przykręcić nakrętkę do oporu. Aby dokręcić ją mocniej, użyj klucza nastawnego lub do rur, jednak pamiętaj, żeby zrobić to delikatnie. Kiedy głowica termostatyczna jest już zamontowana do grzejnika centralnego ogrzewania, ustaw pożądaną temperaturę w pomieszczeniu. 

Często popełniane błędy przy montażu głowicy termostatycznej

Choć montaż głowicy termostatycznej jest bardzo prosty, możemy po drodze popełnić kilka błędów. Uważaj na:

  • Niewłaściwe dopasowanie głowicy do zaworu - głowica termostatyczna powinna być dobrana do rodzaju i rozmiaru zaworu, do którego będzie zamontowana. Złe dopasowanie może spowodować wycieki lub problemy z regulacją temperatury.
  • Zbyt mocne dokręcanie - za mocne dokręcanie głowicy termostatycznej może spowodować uszkodzenie zaworu i wycieki wody.
  • Nieprawidłowe ustawienie pozycji głowicy - głowicę termostatyczną należy zamontować tak, aby wartość zadanej temperatury była dobrze widoczna przy użytkowaniu. 

Aby poprawnie wymienić głowice termostatyczne w swoich grzejnikach, należy poświęcić czas na dobre dopasowanie modelu i zapoznanie się z instrukcją. W sytuacji, kiedy nie wiemy, jak zabrać się do wymiany, warto poprosić o pomoc fachowca.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień  2023

Produkty powiązane

pixel