Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Głowice termostatyczne do kaloryferów - rodzaje i dobór

2022-12-22
Głowice termostatyczne do kaloryferów - rodzaje i dobór

Montaż systemu grzewczego wyposażonego w zawory i głowice termostatyczne to standardowe rozwiązanie stosowane w wielu domach. Służy ono zapewnieniu komfortu cieplnego na dobrym poziomie oraz ograniczeniu kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczeń. Ten mały i niepozorny element pełni niezwykle ważną funkcję, dlatego jego wybór nie powinien być kwestią przypadku. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie rodzaje głowic możesz znaleźć na rynku i jak wybrać model odpowiedni do posiadanego typu zaworu grzejnikowego.

Do czego służy głowica termostatyczna?

Głowice termostatyczne stanowią wyposażenie grzejnika służące do regulacji dopływu ciepła. Montowane są na zaworach termostatycznych, dzięki czemu możliwe jest sterowanie poziomem temperatury w pomieszczeniach oraz utrzymywanie jej na stałym poziomie. Co więcej, dzięki głowicom możesz dostosowywać temperaturę indywidualnie dla każdego pomieszczenia, co pozwala zachować niższą temperaturę w mniej użytkowanych pokojach, a zarazem obniżyć koszty ogrzewania.

Głowice termostatyczne mogą być stosowane zarówno do grzejników zasilanych bocznie jak i oddolnie. Na pokrętle głowicy znajdują się cyfry określające poziom grzania. Urządzenie reaguje na zmiany temperatury w otoczeniu i w zależności od aktualnych warunków cieplnych zwiększa lub zmniejsza dopływ ciepła sterując mocą z jaką działa system grzewczy. Jednym z warunków poprawnego funkcjonowania głowicy, jest niezabudowana przestrzeń wokół niej, co znaczy że nie może być niczym przysłonięta.

Rodzaje głowic termostatycznych

Głowice termostatyczne dostępne na rynku, mogą być wyposażone w jeden z trzech typów czujników ciepła - cieczowy, gazowy lub woskowy. Najczęściej spotykane są czujniki gazowe i cieczowe, przy czym to te drugie cieszą się większym zainteresowaniem Klientów. Głowice termostatyczne można podzielić również ze względu na sposób sterowania - manualne lub automatyczne, kontrolowane poprzez zegar sterujący.

Głowice manualne

Głowice termostatyczne sterowane manualnie posiadają wbudowany czujnik temperatury, i jak wynika z nazwy, temperaturą steruje się ręcznie poprzez obracanie elementu sterującego. Zwykle skala obejmuje poziom zero i liczby od 1 do 5, z czego każda odpowiada określonemu poziomowi temperatury:

  • 0 (śnieżynka) - 8 stopni Celsjusza, 
  • 1 - 12 stopni Celsjusza,
  • 2 - 16 stopni Celsjusza,
  • 3 - 20 stopni Celsjusza,
  • 4 - 24 stopni Celsjusza,
  • 5 - 28 stopni Celsjusza.

Wskazany wyżej system sprawia, że sterowanie temperaturą jest niezwykle proste, ale wymaga samodzielnej obsługi elementu sterującego. Oczywiście nie wszystkie modele wpasują się w taki schemat, bowiem na rynku dostępne są również urządzenia z niższą skalą temperatur. Niemniej jednak, Klienci chętnie sięgają po tego typu głowice ze względu na stosunkowo niską cenę i możliwość łatwej regulacji ciepła w pomieszczeniach.

Głowice elektroniczne

Elektroniczne głowice termostatyczne charakteryzują się wyższą ceną niż manualne, ale jednocześnie większą funkcjonalnością. Umożliwiają one automatyczne regulowanie temperatury w pomieszczeniach poprzez ustawienie wymaganych parametrów w systemie dobowym lub tygodniowym. Przez ten okres pracą systemu zarządza zegar sterujący. Nowoczesne urządzenia tego typu często posiadają dodatkowe funkcje. Przykładowo, funkcja tak zwanego “otwartego okna” po wykryciu chłodnego powietrza w pomieszczeniu, pozwala na samoczynne zamknięcie przepływu wody w grzejnikach w celu oszczędzania energii cieplnej.

Wśród inteligentnych urządzeń dostępnych na rynku można znaleźć również głowice termostatyczne WiFi, którymi można sterować dzięki połączeniu sieciowemu. Tak zaawansowane technologicznie urządzenia, poza regulacją temperatury oferują jeszcze najwyższy komfort użytkowania oraz energooszczędność.

Jaką temperaturę grzejnika ustawić?

Analizując, jakie jest odpowiednie ustawienie poziomu temperatury, należy wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia oraz indywidualne preferencje domowników. Ważnym aspektem ogrzewania jest również poziom uszczelnienia okien i drzwi, a także stan ocieplenia całego budynku. Specjaliści z branży grzewczej określili mniej więcej jaka temperatura powinna panować w konkretnych pomieszczeniach domu:

  • łazienka - poziom 3 lub 4 (ok. 22-24 stopni Celsjusza),
  • kuchnia - poziom 2 lub 3 (ok. 18 stopni Celsjusza),
  • sypialnia - poziom 2 lub 3 (ok. 18 stopni Celsjusza),
  • pokój dzienny - poziom 3 (ok. 20 stopni Celsjusza). 

Jak wybrać głowicę termostatyczną?

Kupując głowicę termostatyczną do zamontowanego już grzejnika warto pamiętać o tym, że musi być ona dopasowana do zaworu termostatycznego. Dlatego też przed zakupem odpowiedniego modelu warto sprawdzić rodzaj i wymiary gwintu zaworu znajdującego się na grzejniku. Koniecznie, zwróć uwagę na sposób łączenia obu elementów, bowiem głowice mogą być nakręcane lub łączone na zatrzask. Renomowani producenci akcesoriów do systemów grzewczych oferują także całe zestawy termostatyczne. Kupując taki komplet masz pewność, że wszystkie elementy są odpowiednio dobrane i zapewniają skuteczny sposób regulacji dopływu ciepła.

Stojąc przed wyborem pomiędzy manualnym, a elektronicznym modelem, warto skłonić się ku inteligentnym głowicom termostatycznym gwarantującym oszczędność energii, a zatem zmniejszenie kosztów ogrzewania i komfort spowodowany brakiem konieczności ręcznego sterowania temperaturą.

Głowice termostatyczne czy termostat?

Zdajemy sobie sprawę, że dla osób niezaznajomionych z tematem, nazwa termostat może sugerować, że jest to głowica termostatyczna. Nic bardziej mylnego! Te dwa typy urządzeń nieco się od siebie różnią, bowiem termostaty montowane są bezpośrednio przy kotłach C.O., piecach na pellet, czy też pompach ciepła. Ponadto, ich głównym zadaniem jest utrzymywanie stałej temperatury zadanej przez użytkownika. Głowice termostatyczne zaś umieszczane są w grzejnikach znajdujących się w poszczególnych pomieszczeniach domu w celu okresowego regulowania temperatury, czyli dowolnego jej podwyższania i obniżania.

W tym miejscu warto również wyjaśnić różnicę pomiędzy regulatorem pokojowym a głowicą termostatyczną. Głowica montowana jest przy grzejniku centralnego ogrzewania, zaś regulator pokojowy stanowi dodatkowy sprzęt z nią współpracujący. Regulator wyposażony jest w czujnik określający temperaturę w pomieszczeniu, a jego głównym zadaniem jest współpraca z osprzętem znajdującym się w głowicy termostatycznej w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień  2022

Produkty powiązane

pixel