Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Jak wybrać ekipę remontową lub budowlaną?

2021-01-28
Jak wybrać ekipę remontową lub budowlaną?

Budowa domu czy duży remont przed Tobą? W rodzinie sami humaniści, nikt na remontach się nie zna? Jak więc sobie poradzić?
Decydując się na budowę domu czy generalny remont chcemy aby wszystko poszło szybko i sprawnie. Ciągły stres i wyrywanie włosów z głowy podczas remontu to niezbyt kolorowa wizja. Ciągłe pytania kłębiące się w głowie czy oni na pewno dobrze to robią? A dlaczego tyle tych części zostało? Czy to aby na pewno tak ma wyglądać? Mogą doprowadzić do szału. Aby się tego ustrzec warto dobrze przygotować się do wyboru ekipy remontowej. Sprawdź na co zwrócić uwagę!

Analiza zakresu prac remontowych

Zanim przystąpimy do wyboru ekipy remontowej czy budowlanej warto dokładnie przeanalizować zakres prac. Określenie co dokładnie chcemy zrobić i jaki efekt chcemy osiągnąć, pozwoli nam wybrać ekipę specjalizującą się w danym zakresie. Konkretne informacje szybciej i sprawniej pozwolą ekipie przygotować szczegółowy kosztorys prac.

Przygotuj się do remontu merytorycznie 

Zanim przystąpisz do rozmów z fachowcami zdobądź trochę wiedzy na temat materiałów czy technik budowlanych. O wiele łatwiej będzie Ci rozmawiać z ekipą remontową, będziesz lepiej wiedział czego powinieneś wymagać i łatwiej ocenisz przebieg postępujących prac. Nie będziesz w temacie zupełnie “zielony”, dzięki czemu łatwiej unikniesz naciągaczy. Niezbędne informacje znajdziesz w Internecie, a kopiąc głębiej dotrzesz do prasy specjalistycznej, która choć nie zrobi z Ciebie eksperta budowlanego to da Ci pewne rozeznanie w sprawie. 

Wstępny kosztorys prac remontowych

Kiedy już trochę “liznąłeś” tematu warto sporządzić szacunkowy kosztorys prac. Sprawdź jakie stawki są w Twoim regionie, a także zorientuj się w kosztach materiałów. Wiadomo, że nie będziesz w stanie sam dokładnie określić ile cały remont Cię wyniesie, ale będzie Ci się mogła zapalić przysłowiowa lampka kiedy ekipa krzyknie zaporową cenę.  

Którą ekipę remontową wybrać?

Oczywiście najlepszą opcją wyboru firmy remontowej jest wybór tej z polecenia. Polegając na doświadczeniu znajomych czy rodziny wiemy jak dana ekipa pracuje, co więcej, możemy na własne oczy obejrzeć efekt końcowy i ocenić pracę. Pamiętajmy jednak, że każdy ma inne wymagania i to co odpowiada znajomym nie zawsze musi odpowiadać nam. Postarajmy się więc dopytać o kwestie dotyczące staranności wykonania, terminowości, kosztów czy zakresu prac, wszak nie każdy fachowiec jest dobry w każdej technice. Ale co jeśli nikt z naszych znajomych w ostatnim czasie nie robił remontu? 

Z pomocą przychodzi Internet, w którym znaleźć możemy mnóstwo opinii na temat danej firmy. Opinie innych klientów bardzo mogą pomóc jednakże trochę musimy pobawić się w detektywów, gdyż należy pamiętać, że wśród opinii mogą znaleźć się te negatywne które zostawiła konkurencja, jak i pozytywne które “pod przykrywką” napisała sama firma. Warto więc je dobrze przeanalizować zanim podejmiemy decyzję. 

W Internecie istnieją także specjalne portale na których możemy złożyć zapytanie ofertowe na konkretne usługi, na które odpowiadają zainteresowane firmy. W taki sposób można porównać ceny i terminy. Do remontu czy budowy domu nie należy wybierać ekipy pierwszej lepszej bez jej wcześniejszego sprawdzenia.

Predyspozycje ekipy budowlanej

Sprawdź czy firma jest odpowiednio przygotowana aby sprostać Twoim wymaganiom. Czy w jej szeregach są prawdziwi specjaliści czy może większość takich, którzy jeszcze wczoraj pracowali w piekarni. Kilka inspiracji znajdziesz na naszym fanpage na Facebook. Firma powinna dysponować odpowiednimi narzędziami, a także posiadać wykwalifikowanych specjalistów. Nie wahaj się prosić o certyfikaty czy poświadczenia umiejętności pracowników. Firma nie mająca nic do ukrycia chętnie je przedstawi.

Przy dużych budowach czy remontach warto też sprawdzić liczebność pracowników i ich rotacyjność. Nie chcesz chyba żeby okazało się, że w połowie remontu, część pracowników oddelegowanych zostanie na inną budowę lub zwolni się z pracy, bo panujące w niej warunki są niekorzystne, a u Ciebie remont przeciągał się będzie w nieskończoność.

Jeżeli planujemy dużą budowę warto też udać się do obiektów wcześniej realizowanych i ocenić ich stan zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Jeśli jest taka możliwość porozmawiajmy z właścicielem budynku i poprośmy o opinię dotyczącą współpracy.  

Czy umowa pisemna jest konieczna?

Kiedy już wybrałeś ekipę remontową i wstępnie omówiłeś zakres prac, warto warunki przenieść na papier. Podpisanie umowy jest najlepszym zabezpieczeniem w razie gdyby wystąpiły jakieś niedociągnięcia i nieporozumienia. Dobrze przygotowana umowa powinna posiadać szczegółowo opisane wszelkie zaplanowane do wykonania prace. Dokładnie przygotowany kosztorys z wyszczególnieniem kosztów materiałowych i ich rodzaju. Informację kto jest odpowiedzialny za zakup i dostarczenie materiałów na budowę. Ważną kwestią są też terminy zakończenia poszczególnych prac, jeżeli są to duże remonty czy budowy warto żeby w umowie znalazł się harmonogram. Ponadto w umowie powinniśmy umieścić warunki gwarancji na poszczególne elementy jeżeli firma takowej udziela. Sposób rozliczenia się za wykonaną pracę wraz z konkretnym terminem. A także informację co w przypadku opóźnień czy wyrządzonych szkód podczas trwania remontu, określenie odpowiedzialności i wysokości ewentualnych kar finansowych. 

Ile ekip remontowych zatrudnić?

W zależności od ilości i rodzaju wykonywanych prac należy zastanowić się czy wybrać jedną firmę która kompleksowo zajmie się całym remontem, czy postawić na kilku specjalistów z konkretnej dziedziny. Wybierając jedną ekipę zdecydowanie łatwiej się rozliczysz i wyegzekwujesz ewentualne poprawki. Duże firmy specjalizujące się w różnych dziedzinach posiadają kierownika nadzorującego który zajmuje się koordynacją wszelkich działań.

Zatrudniając kilka firm pracujących w jednym momencie, może się tak zdarzyć że w przypadku niedociągnięć będą obwiniały się nawzajem próbując uniknąć konsekwencji.  

Kontrola prac

Warto także pokazać na samym początku że jesteśmy wymagającym klientem i nie jest nam wszystko jedno jak pracują specjaliści. Nie chodzi o to żeby stać nad głową pracownikom i dyrygować, bo to wprowadza nerwową atmosferę, ale zdrowa kontrola jest wskazana. Ekipa mająca świadomość że jest pod okiem Inwestora pracuje wydajniej i rzetelniej.  

Audyt 

Po zakończonych robotach aby sprawdzić czy praca wykonana przez ekipę została zrealizowana poprawnie i zgodnie ze standardami budowlanymi można wynająć zewnętrzną firmę, która dokona audytu. Firma taka dokładnie sprawdzi czy remont przeprowadzony został zgodnie ze sztuką budowlaną i wyłapie ewentualne niedoróbki. 

Uciekaj!

Są sytuacje które zdecydowanie nie powinny mieć miejsca jeżeli ekipa jest profesjonalna. Więc uciekaj jeśli tylko spotykasz fachowców którzy:

  • Na pytanie o wycenę odpowiadają “Jakoś się dogadamy”. Fakt że w budowlance koszty są ruchome i czasem nie można sztywno określić końcowej ceny, ale od jakiejś kwoty należy wyjść. Dużo informacji powinien dać Ci także sam wywiad jaki fachowiec przeprowadza z Tobą na początku. Dobra ekipa kosztorys prac stworzy dopiero po szczegółowej rozmowie w której odpowiednio określisz zakres zaplanowanych prac.
  • Cena za usługę jest znacznie zawyżona lub zaniżona. Znaczne zawyżanie stawek zdarza się u fachowców, którym wydaje się że trafili na nieświadomego Klienta z którego, a nuż uda im się zedrzeć. Takie praktyki nie są uczciwym podejściem i jeżeli zachowania takie stosowane są już na początku współpracy, możemy się tylko domyślać co zastaniemy na koniec. Natomiast zaniżone stawki mogą świadczyć o słabym doświadczeniu lub pracy na kiepskich materiałach. 
  • Niechęć do podpisania umowy. Jeśli Firma remontowa wzbrania się przed podpisaniem umowy, to wiedz że coś jest nie tak. Zarówno jednej jak i drugiej stronie powinno zależeć na doprecyzowaniu warunków współpracy. Umowa jest zabezpieczeniem dla Inwestora, ale także dla Wykonawcy, więc jeśli widzisz znaczną niechęć do spisania formalności, może to oznaczać, że firma będzie próbowała uniknąć odpowiedzialności w razie jakichkolwiek niepowodzeń. 
  • Mogliby zacząć pracę w każdym terminie jaki sobie wymyślisz- Świadczyć to może o tym że nie są obłożeni pracą, a to z kolei znak że nie są zbytnio rozchwytywani. Dlaczego? Najpewniej dlatego, że nie robią dobrej roboty. Pamiętaj, że najlepsi fachowcy terminy pozajmowane mają nawet na kilka miesięcy wprzód.   
Pokaż więcej wpisów z Styczeń  2021
pixel