Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Grzejniki łazienkowe - jak dobrać odpowiedni?

2022-09-15
Grzejniki łazienkowe - jak dobrać odpowiedni?

Zaprojektowanie łazienki to nie lada wyzwanie, ponieważ o końcowej estetyce i funkcjonalności decydować będą nawet najmniejsze elementy. Z racji tego, że remont łazienki to dosyć duże przedsięwzięcia, warto je dobrze zaplanować i pomyśleć o optymalnym rozmieszczeniu urządzeń podłączonych do instalacji wodnej, w tym również grzejników. Czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu kaloryfera łazienkowego, jaką mocą powinno dysponować urządzenie i jak przeprowadzić jego montaż? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki łazienkowe?

Poszczególne modele grzejników łazienkowych różnią się od siebie pod wieloma względami, w tym funkcjonalnością, mocą, wymiarami czy też sposobem zasilania i podłączenia. Zgodnie z preferencjami użytkowników, mogą stanowić tylko małe i subtelne wyposażenie łazienki lub duży i elegancki element dekoracyjny. Jaki model będzie najbardziej odpowiedni do Twojej łazienki?

Moc grzejnika - jaka odpowiednia?

Z reguły, grzejniki do łazienek produkowane są w przedziale od 50 W do 1000 W mocy, ale niektórzy producenci zapewniają również modele o mocy 2000 W. Dobór mocy, zależy od metrażu łazienki oraz przeznaczenia urządzenia. Pod uwagę warto również wziąć fakt, czy w pomieszczeniu znajduje się okno i w jakim stopniu jest ono zabezpieczone. Specjaliści przyjmują, że do ogrzania jednego metra kwadratowego łazienki potrzeba 120 W, o ile pomieszczenie posiada szczelne okna i dobrą izolację.

Jeśli zainwestowałeś w nowoczesne ogrzewanie podłogowe i szukasz grzejnika do suszenia ręczników, prawdopodobnie wystarczy Ci mały model o mocy 50 W. W sytuacji, gdy małe grzejniki łazienkowe nie gwarantują potrzebnej mocy, warto sprawdzić ofertę tradycyjnych modeli płytowych, które zapewniają więcej ciepła. Łazienka o dużym metrażu lub narażona na niskie temperatury wymaga zamontowania grzejnika o mocy co najmniej 400 W.

Zasilanie wodne, wodno-elektryczne, czy elektryczne?

Standardowe kaloryfery łazienkowe to już przeszłość, bowiem na rynku znajdziesz nowsze i wydajniejsze modele grzejników wodnych, elektrycznych oraz wodno-elektrycznych.

Grzejniki łazienkowe wodne

Stanowią alternatywę dla tradycyjnych kaloryferów, bowiem mogą ogrzewać pomieszczenie w sezonie grzewczym. Poza sezonem nie można więc ogrzać łazienki ani przyspieszyć suszenia prania. Modele te podłączane są do instalacji CO. Pionowe przewody (kolektory) wyposażone są w cztery króćce przyłączeniowe. W jednym z nich znajduje się odpowietrznik, kolejne dwa służą do podłączenia grzejnika do instalacji, zaś ostatni stanowi korek zaślepiający. niektóre modele posiadają dodatkowo zawór termostatyczny, który umożliwia regulację temperatury.

Grzejniki łazienkowe wodno-elektryczne

Tak jak grzejniki wodne, modele wodno-elektryczne podłączane są do instalacji centralnego ogrzewania, ale w odróżnieniu od tych pierwszych mają grzałkę elektryczną wbudowaną w jeden z kolektorów. Grzejniki łazienkowe wodno-elektryczne zapewniają komfort cieplny przez cały rok. W przypadku zakupu grzałki oddzielnie, należy ją dobrać do mocy grzejnika. Według zaleceń, moc grzałki powinna być o około 100-150 W mniejsza od mocy urządzenia.

Grzejniki łazienkowe elektryczne

Tak zwane suszarki, charakteryzujące się niewielką mocą, która nie wystarczy na ogrzanie pomieszczenia. Służą więc głównie do dogrzewania łazienki i suszenia prania. Grzejniki łazienkowe elektryczne cechuje bardzo prosty montaż, który polega na zawieszeniu urządzenia raz podłączeniu przewodu do gniazda o napięciu 220V. Niektóre modele wzbogacone są o możliwość regulacji mocy za pomocą przełącznika lub zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzaniem.

Walory estetyczne - wymiary, kształty, wzory  

Z reguły, klienci najchętniej sięgają po kaloryfery wyglądem przypominające drabinkę, powszechnie nazywane grzejnikami drabinkowymi. Zazwyczaj skonstruowane są one w przekroju okrągłym lub kwadratowym, ale na rynku dostępne są również modele zbudowane z płaskich paneli o różnej szerokości. Producenci oferują również wiele modeli o niestandardowych kształtach, wymiarach i kolorach, które stanowią świetny element dekoracyjny łazienki urządzonej w konkretnym stylu. Kształt i wymiary grzejników bardzo często decydują o ich umiejscowieniu w pomieszczeniu i sposobie montażu.

Grzejnik pionowy czy poziomy?

Grzejnik pionowy stanowi świetne rozwiązanie do mniejszych łazienek, w których nie ma miejsca na model poziomy. Ponadto, często stanowi on dodatkowy element dekoracyjny nowoczesnego wnętrza. Grzejniki łazienkowe poziome zajmują więcej miejsca, ale mogą pełnić funkcję lustra lub dodatkowego oświetlenia. Jest to nieco odważniejsze rozwiązanie, które może fantastycznie wzbogacić wnętrze, ale tylko dla osób posiadających łazienkę o większej powierzchni.

Grzejnik drabinkowy, dekoracyjny, czy płytowy?

Nowoczesne grzejniki do łazienek produkowane są w różnych kształtach, od standardowych płyt, poprzez rury i drabinki, aż po nieszablonowe ramki, fale czy plastry.

Największą popularnością wśród klientów cieszą się drabinkowe grzejniki łazienkowe złożone z kolektorów ułożonych pionowo i połączonych ze sobą poziomymi rurkami. To taki klasyczny i bardzo funkcjonalny model pasujący niemal do każdego wnętrza. Dodatkowo, użytkownicy cenią sobie możliwość powieszenia na drabince mokrych materiałów.

Wiele osób wykazuje zainteresowanie także dekoracyjnymi grzejnikami łazienkowymi, zwłaszcza, że producenci zapewniają coraz to więcej możliwości kolorystycznych i wzorniczych do wyboru. W tym przypadku grzejnik nie jest już tylko urządzeniem grzewczym, ale stanowi wyjątkowy element dekoracyjny.

Grzejniki płytowe świetnie sprawdzają się na korytarzach, w salonach i kuchniach, ale nie gwarantują dużej funkcjonalności w łazience. Zajmują większą ilość miejsca niż drabinki i zdecydowanie trudniej wkomponować je w dostępną przestrzeń. Ponadto, ciężko wykorzystać je do wysuszenia prania czy ręcznika po kąpieli.

Rodzaj podłączenia grzejnika

Grzejniki łazienkowe mogą być zamontowane poprzez podłączenie boczne lub dolne. W ofercie niektórych producentów można również znaleźć modele z opcją uniwersalnego podłączenia.

Podłączenie boczne stosowane było już w dawnym budownictwie, dlatego w starsze budynkach wciąż wykorzystuje się taką możliwość. Wymiana starego grzejnika na nowy w tej sytuacji nie jest skomplikowana, ponieważ nie musisz przeprowadzać remontu całej instalacji w celu przyłączenia nowoczesnego grzejnika. Aby nie osłabić wydajności grzejnika, warto pamiętać, że rura doprowadzająca wodę powinna znajdować się u góry, zaś odprowadzająca na dole.

Podłączenie dolne zazwyczaj wykorzystywane jest w przypadku montażu grzejników pionowych. W tym przypadku, rura doprowadzająca wodę znajduje się mniej więcej na środku kaloryfera, zaś odprowadzająca przy krawędzi urządzenia. W razie odmiennego montażu instalacji, nie musisz martwić się o konieczność jej przebudowy, bowiem można zastosować specjalne połączenie krzyżowe.

Zwróć uwagę z jakiego materiału wykonany jest kaloryfer

Grzejniki łazienkowe ze względu na materiał wykonania można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich obejmuje urządzenia skonstruowane z miedzi lub aluminium, które charakteryzują się wysoką odpornością na korozję oraz osadzanie się kamienia. W drugiej kategorii mieszczą się, częściej spotykane, modele stalowe. To, co je wyróżnia, to niższa cena oraz szeroka dostępność wymiarów, kształtów i kolorów.

Zalety grzejników łazienkowych

Kaloryfer w łazience jest bardzo przydatny w okresie jesiennym i wiosennym, kiedy to domownicy rezygnują z ogrzewania całego domu, a pragną dogrzać samą łazienkę. Grzejniki są też bardzo przydatne w sezonie zimowym, zwłaszcza jeśli na co dzień użytkownicy korzystają z ogrzewania podłogowego, a chwilowo potrzebują wyższej temperatury w pomieszczeniu, na przykład do wysuszenia prania.

Jednakże, nowoczesne grzejniki łazienkowe nie służą już tylko zapewnianiu komfortu cieplnego w urządzeniach czy jako suszarki do prania. Mają bowiem niesamowity potencjał dekoracyjny. Szeroka oferta modeli w różnych wersjach kolorystycznych i wzorniczych umożliwia podkreślenie charakteru wnętrza i zaaranżowanie przestrzeni zgodnie z wybranym stylem. Co więcej, kaloryfery wodne mogą być wyposażone w ozdobny ekran maskujący podłączenie do instalacji.

Czy mogę samodzielnie wymienić grzejnik?

Wszelkie informacje dotyczące montażu danego modelu grzejnika łazienkowego powinny być zawarte w instrukcji od producenta. Nie potrzebujesz pomocy specjalisty do podłączenia elektrycznego grzejnika, bowiem tu wystarczy tylko wpiąć przewód do gniazdka. Jeśli zaś chodzi o podłączenie urządzenia do instalacji wodnej, mogą pojawić się pewne problemy wynikające z nieznajomości układów systemu CO. Jeżeli nie czujesz się na siłach by zrealizować montaż samodzielnie, zachęcamy do skorzystania z pomocy specjalisty, aby nie doprowadzić do uszkodzenia instalacji lub urządzenia.

Montaż grzejnika łazienkowego - o czym pamiętać?

Grzejniki łazienkowe z reguły umieszczane są na ścianie za pomocą specjalnych uchwytów dołączonych do zestawu. Specjaliści zalecają montażu grzejników z dala od umywalki, wanny czy prysznica, ponieważ duża wilgotność powietrza nie wpływa dobrze na pracę urządzenia. Przy montażu grzejnika z grzałką, należy wybrać takie miejsce, gdzie można będzie ukryć wiszące kable.

Urządzenia drabinkowe, członowe i płytowe należy podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania. Przy czym warto pamiętać o tym, że układ powinien być zabezpieczony, a ciśnienie robocze nie może przekraczać 0,6 Mpa. Z wyjątkiem sytuacji awaryjnych, grzejnika nie wolno opróżniać z wody po napełnieniu, bowiem świeża woda zawiera tlen, który przyspiesza powstawanie korozji.

Ile kosztują grzejniki do łazienek?

W przypadku grzejników łazienkowych, rozpiętość cenowa jest naprawdę duża. Wszystko zależy bowiem od funkcjonalności urządzenia, jego wymiarów, walorów estetycznych i wielu innych czynników. Podstawowy model drabinkowy można kupić już za niecałe 200 zł, ale bardziej elegancki grzejnik w szarym lub grafitowym odcieniu z chromowaniem kosztuje już około 600 zł. Za energooszczędne grzejniki łazienkowe elektryczne trzeba zapłacić zdecydowanie więcej, ale ma to swoje uzasadnienie w jakości produktu i możliwościach urządzenia.

Niezależnie od wybranego modelu grzejnika, warto sprawdzić okres gwarancyjny. Gwarancja na grzałki i suszarki elektryczne mieści się w granicy 2 lat, zaś na grzejniki wodne nawet do 8 lat. Wybór produktu od renomowanego producenta gwarantuje wysokiej jakości produkt posiadający odpowiednie zabezpieczenie zarówno powłoki wewnętrznej jak i zewnętrznej.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień  2022

Produkty powiązane

pixel