Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Efektywnego ogrzewanie podłogowe w zasięgu Twojej ręki

2023-10-24
Efektywnego ogrzewanie podłogowe w zasięgu Twojej ręki

Efektywne ogrzewanie podłogowe to klucz do komfortu i oszczędności energetycznych w Twoim domu. Wybierając między różnymi systemami, konieczne jest zwrócenie uwagi na ich rodzaj, kluczowe elementy składowe oraz praktyczne wskazówki dotyczące efektywnego i ekonomicznego działania całego systemu.

 

Rodzaje ogrzewania podłogowego

 

Dzięki swojej efektywności oraz zdolności do zapewnienia równomiernego rozłożenia ciepła w całym pomieszczeniu, ogrzewanie podłogowe stało się popularnym rozwiązaniem dla wielu gospodarstw domowych. Na rynku dostępne są głównie dwa rodzaje tego systemu ogrzewania: ogrzewanie podłogowe elektryczne i ogrzewanie podłogowe wodne. 

 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to technologia, która korzysta z energii elektrycznej do generowania ciepła. Jest to realizowane za pomocą mat elektrycznych lub kabli grzewczych, które są instalowane bezpośrednio pod powierzchnią podłogi. System ten jest często wybierany ze względu na swoją prostotę instalacji i możliwość szybkiego dogrzewania pomieszczeń. 

 

Szczególnie korzystnym rozwiązaniem wydaje się ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panelami, które stanowi idealny wybór dla pomieszczeń, które wymagają szybkiego i krótkotrwałego dogrzewania, jak na przykład łazienki. Warto również wspomnieć, że tego typu ogrzewanie jest doskonałe do zastosowania w mniejszych przestrzeniach, gdzie montaż systemu wodnego byłby trudny lub niemożliwy do zrealizowania.

 

Podłogówka elektryczna pozwala na łatwe i precyzyjne sterowanie temperaturą za pomocą regulatora temperatury ogrzewania podłogowego elektrycznego. Być może zastanawiasz się, jak długo nagrzewa się podłogówka elektryczna, ale tu odpowiedź zależy od wielu czynników, w tym rodzaju izolacji i mocy maty elektrycznej, dlatego tą wątpliwość warto omówić ze sprzedawcą. Rozważając, czy ogrzewanie podłogowe elektryczne się opłaca, warto zwrócić uwagę na fakt, że jego eksploatacja jest zwykle droższa w porównaniu z systemem wodnym, choć koszty instalacji są niższe.

 

elektryczne-ogrzewanie-podlogowe

 

Ogrzewanie podłogowe wodne

 

Z drugiej strony, ogrzewanie podłogowe wodne, inaczej nazywane podłogówką wodną, bazuje na systemie rur, przez które przepływa ciepła woda. Rurki, najczęściej wykonane z trwałych i elastycznych materiałów jak np. polietylen, są układane pod podłogą w specjalny sposób zapewniający optymalne rozprowadzenie ciepła. Następnie, cały system jest zalewany masą betonową lub samopoziomującą, tworząc stabilną i równomiernie ogrzewaną powierzchnię. Taka technologia pozwala na efektywne ogrzewanie dużych przestrzeni przy niższych kosztach eksploatacyjnych.

 

Planując system ogrzewania podłogowego wodnego, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim, instalacja ta najlepiej sprawdza się w nowych, dobrze zaprojektowanych i zaizolowanych budynkach. Jej montaż jest bowiem bardziej skomplikowany i czasochłonny, a także wymaga odpowiedniego projektu i wykonania, co składa się na całościowy koszt inwestycji.

 

Podsumowując, oba rodzaje ogrzewania podłogowego mają swoje unikatowe zalety i wady. Wybierając pomiędzy ogrzewaniem podłogowym wodnym czy elektrycznym, warto zwrócić uwagę na koszty instalacji i eksploatacji oraz dodatkowe wydatki. Przykładowo, w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego ważne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji, aby zminimalizować straty ciepła i zapewnić efektywne działanie systemu. 

 

Termostat a regulator - co wybrać? 

 

Poza doborem właściwego systemu dostosowanego do możliwości montażowych i potrzeb mieszkańców, kluczowym elementem jest odpowiednie sterowanie systemem. Służą do tego różne urządzenia, takie jak termostat czy regulator temperatury ogrzewania podłogowego elektrycznego, który umożliwia precyzyjne kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb użytkowników. 

 

Klienci zainteresowani zakupem podłogówki często pytają, czy dokupić do niej termostat czy regulator i czym to się w ogóle różni. Otóż, termostat do ogrzewania podłogowego wodnego pozwala na regulację temperatury z dużą precyzją, a nowoczesne modele są często wyposażone w technologię dotykową oraz interfejsy użytkownika, które są łatwe w obsłudze. Wiele z nich oferuje również możliwość programowania temperatury na różne pory dnia lub dni tygodnia, co pozwala na dostosowanie ogrzewania do indywidualnego harmonogramu użytkowników. Zaawansowane modele termostatów pozwalają również na zdalne sterowanie za pomocą smartfonów lub tabletów, co zapewnia maksymalny komfort i kontrolę nad systemem ogrzewania.

 

Z kolei regulator ogrzewania podłogowego wodnego to urządzenie, które pozwala na optymalne zarządzanie działaniem całego systemu ogrzewania podłogowego wodnego. Jest to bardziej zaawansowany element sterujący, który oferuje szeroki zakres funkcji i możliwości konfiguracji.

 

Regulator kontroluje nie tylko temperaturę w pomieszczeniach, ale również temperaturę wody, która przepływa przez system rur ogrzewania podłogowego. Dzięki temu zapewnia optymalne warunki dla efektywnego przekazywania ciepła do podłogi oraz minimalizuje straty energii. Nowoczesne regulatory są często wyposażone w sensory, które monitorują różne parametry, takie jak wilgotność, co pozwala na jeszcze precyzyjniejsze sterowanie systemem.

 

Co więcej, regulator ogrzewania podłogowego wodnego może współpracować z innymi elementami systemu ogrzewania domu, jak np. kotłem czy pompą ciepła. Dzięki temu jest w stanie dynamicznie reagować na zmiany warunków i zapewniać stałą, komfortową temperaturę we wnętrzu, niezależnie od warunków zewnętrznych.

 

efektywne-ogrzewanie-podlogowe

 

Efektywne funkcjonowanie systemu ogrzewania podłogowego - praktyczne wskazówki

 

By system działał efektywnie, konieczne jest użycie odpowiednich komponentów. W przypadku podłogówki elektrycznej warto skupić się na odpowiednim doborze elementów, takich jak regulator oraz mata elektryczna do ogrzewania podłogowego. Zaś decydując się na system wodny, kluczowy okazuje się wybór dobrych rurek do ogrzewania podłogowego wodnego. Nie bez znaczenia jest również rodzaj podkładu pod ogrzewanie podłogowe wodne, który gwarantuje, że w razie awarii systemu, budynek i konstrukcja nie będą zagrożone zalaniem. 

 

Warto również zwrócić uwagę na indywidualne preferencje użytkowników oraz właściwości konkretnego rozwiązania – np. jako jedno z bardziej praktycznych i efektywnych rozwiązań w domu uważa się montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego w łazienkach. Co prawda, zdarzały się przypadki, że użytkownicy skarżyli się, że elektryczne ogrzewanie podłogowe słabo grzeje, ale w wielu tych sytuacjach problem tkwi w wyliczeniach na zapotrzebowanie. Dlatego też wybierając system ogrzewania warto poradzić się specjalisty i skorzystać z profesjonalnego kalkulatora doboru ogrzewania podłogowego.  

 

Wybierz efektywny system ogrzewania podłogowego od Terme

 

Nasi eksperci z ogromna przyjemnością pomogą Ci wybrać optymalne rozwiązanie dostosowane do potrzeb i możliwości montażowych Twojego budynku. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na ogrzewanie podłogowe wodne w bloku czy w domu jednorodzinnym, możesz liczyć na fachowe doradztwo i wsparcie na każdym etapie realizacji projektu. Pamiętaj, że dobrze dobrany i prawidłowo zainstalowany system może służyć efektywnie przez wiele lat, zapewniając komfort i oszczędności w zużyciu energii. 

Pokaż więcej wpisów z Październik  2023
pixel