Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Ecodesign i 5 klasa - co to takiego?

2021-05-17
Ecodesign i 5 klasa - co to takiego?

Wymagania energetyczne i emisyjne dla kotłów na paliwo stałe w ostatnim czasie mocno się zmieniły. Nowe przepisy spowodowały rewolucję na rynku kotłów na paliwo stałe, dopuszczając do sprzedaży tylko kotły spełniające wymagania Ekoprojektu. Czym jest Ekoprojekt i jakie kotły się do niego kwalifikują? O tym w artykule.

Czym  jest Ekoprojekt (ECODESIGN) ?

Ekoprojekt zwany również Ecodesignem to dyrektywa parlamentu europejskiego, która dotyczy energetyczno-emisyjnych wymagań dla kotłów ogrzewania centralnego. Wymagania określone są w niej w stopniu szerszym niż podział na dotychczasowe klasy. Do otrzymania certyfikatu 5 klasy, kocioł dla pracy z nominalną mocą, spełnić musi wymagania normy (PN-EN 303-5:2012). Upraszczając, zgodnie z  Ekoprojektem nowoczesne kotły muszą emitować zanieczyszczenia na niskim poziomie i zapewniać wysoką sprawność działania.

Sezon grzewczy trwa 5-6 miesięcy rocznie i ważne aby piec przez cały ten okres pracował na odpowiednio wysokim poziomie. Znaczek ‘ecodesign’ na kotle c.o informuje nas o tym, że urządzenie spełnia sezonowe normy emisji zanieczyszczeń także w sytuacji, gdy nie palimy z mocą nominalną. Sprawność energetyczna takiego kotła to ponad 90%, a to przekłada się na znaczne oszczędności paliwa. Zauważmy, że sprawność tradycyjnych kotłów zasypowych wahała się w granicach  60-80%.

Kotły Ecodesign są także znacznie tańsze w eksploatacji niż kotły starsze tzw. “kopciuchy”. Faktem jest, że na zakup pelletu czy ekogroszku wydamy więcej niż na drewno . Ale z drugiej strony, kocioł z Ecodesign jest w stanie efektywnie zużywać nawet do 90% paliwa. Relatywna oszczędność sięga 15-20% rocznie. Jest to zatem inwestycja, która dosyć szybko się zwraca! Głównie ma to sens, gdy skorzystamy z dofinansowania. A z niego skorzystać możemy w ramach programu Czyste Powietrze, dzięki któremu uzyskać można nawet do 90% zwrotu kosztów. 

O czym pamiętać przed zakupem kotła Ecodesign oraz 5 klasy?

Nowoczesne piece gwarantują wyższą sprawność i mniejsze zużycie opału, ale także często pracują z temperaturą spalin na poziomie 70-80°C co wiąże się z ryzykiem wytrącenia się kondensatu ze spalin. Konieczne jest więc zabezpieczenie komina odpowiednim wkładem, dopuszczonym do kontaktu z kondensatem kwasu siarkowego.

Przy kotłach 5 klasy warto nadmienić, że nie są one wyposażone w ruszt awaryjny. Wiąże się to z rozporządzeniem z października 2017 roku, które to zakazuje jego montowania, aby ograniczyć spalanie śmieci, które nigdy w piecu nie powinny się znaleźć. Do wyjątków należą zasypowe kotły, których jedynym i podstawowym paleniskiem jest ruszt.

Decydując się na kocioł klasy 5 warto wiedzieć, że musimy używać opału tylko dobrej jakości. Mimo, że jest on droższy dostarczymy nim więcej ciepła, a także przyczynimy się do obniżenia szkodliwego wpływu na atmosferę. 

Jak długo jeszcze można używać kotłów bez certyfikatu?

Na tą chwilę nie ma szczegółowych przepisów wskazujących dokładną datę przymusowej wymiany kotłów “bez oznaczeń klasy”. Jednakże realne plany zakładają ich wymianę w perspektywie ok. 5 lat. natomiast kotłów o niższej klasie niż piąta w terminie ok. 10 lat. Należy jednak pamiętać, że wszelkie uchwały antysmogowe wprowadzają samorządy, warto więc śledzić zapisy dla interesujących nas miast i województw. 

Jakie kotły wybierać?

Decyzja dotycząca zakupu kotła musi być przemyślana, gdyż ma on służyć nam wiele lat. Warto więc sięgać po piece cenionych producentów. Jednym z nich jest Zakład Metalowo-Kotlarski SAS, który produkcją kotłów grzewczych na paliwa stałe zajmuje się od początku swojej działalności. Ponad 40 letnie doświadczenie, na które złożyły się: dbałość o zachowanie najwyższej jakości oraz ciągłe doskonalenie produkcji- pozwoliło ulepszać parametry techniczno-eksploatacyjne. Szeroka oferta kotłów SAS cieszy się uznaniem klientów zarówno w kraju jak i za granicą stawiając markę w kręgu liderów branży kotlarskiej. Produkty SAS to z pewnością produkty godne polecenia.

Topowym produktem w gamie firmy SAS jest kocioł VARMO. Jest to typowy kocioł typu „śmieciuch”(ale spełniający normy 5 klasy), gdzie sterowanie odbywa się za pomocą tzw. miarkownika ciągu (manualnego termostatu). Kocioł ten występuje w 3 zakresach mocy. Przy wysoce atrakcyjnej cenie na tle konkurencji można uznać go za „kocioł wyjątkowo godny uwagi”!

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dziś coraz częściej przy planowaniu kotłowni wspomina się o tzw. buforze. Jest to zbiornik akumulacyjny, który odbiera nadmiar energii wytworzonej przez kocioł. W późniejszym etapie dzięki dobrej izolacyjności- wymusza to rzadszą pracę kotła. Takie rozwiązanie mniej szkodzi środowisku i wydłuża żywotność pieca. Oszczędności wynikające z takiej techniki grzania też są zauważalne (dana porcja paliwa wystarcza na dłużej) To pewne!

Bufor ciepła w przypadku kotła na paliwo stałe jest wskazany głównie wtedy, kiedy mamy do czynienia z instalacją wodnego ogrzewania podłogowego. Z uwagi na to, że ogrzewanie takie potrzebuje niskotemperaturowego czynnika grzewczego (zazwyczaj nieprzekraczającego 40-45°C.), konieczne jest zastosowanie elementu schładzającego. Bufor pełni funkcję takiego odbiornika, rozprowadzającego wodę o wskazanej temperaturze do układ ogrzewania.

Ustawa antysmogowa i Unijne dyrektywy sugerują (nie nakazują) by stosować z każdym kotłem na paliwo stałe (emitującym zanieczyszczenia do atmosfery)- zbiornik buforowy.

Pokaż więcej wpisów z Maj  2021

Produkty powiązane

pixel