Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Dobór grzejnika do pomieszczenia - wyliczenia praktyczne i porady techniczne

2023-09-25
Dobór grzejnika do pomieszczenia - wyliczenia praktyczne i porady techniczne

Wybór odpowiedniego grzejnika do pomieszczenia to zadanie, które może wydawać się skomplikowane, ale jest kluczowe bowiem pozwala zapewnić komfort termiczny mieszkańcom. Warto świadomie podjąć decyzję o zakupie konkretnego modelu z odpowiednimi parametrami, gdyż jest to inwestycja na dłuższy okres czasu. W poniższym artykule omówimy, jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu i jak dobrać grzejnik z uwzględnieniem temperatury czynnika grzewczego. 

Dobór grzejnika do pomieszczenia - od czego zależy?

Wybór odpowiedniego grzejnika jest procesem, który wymaga uwzględnienia szeregu czynników. Dwa główne to zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia oraz temperatura czynnika grzewczego w instalacji. Zrozumienie tych aspektów jest kluczowe dla doboru grzejnika, który ma być nie tylko efektywny, ale też ekonomiczny.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu?

Zanim dokonamy wyboru konkretnego modelu grzejnika, musimy znać zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia. To kluczowe dla zapewnienia optymalnej wydajności i efektywności energetycznej. Na zapotrzebowanie cieplne wpływ mają straty cieplne w budynku oraz specyfika danego pomieszczenia. 

Straty cieplne mogą być powodowane przez różne elementy konstrukcji - ściany, okna, podłogi i sufit. Energia cieplna ucieka przez te elementy na zewnątrz, a zadaniem grzejnika jest jej uzupełnienie. W kontekście specyfiki pomieszczenia należy pamiętać o potrzebach cieplnych mieszkańców i częstotliwości korzystania z danego pokoju. Na przykład, w łazience zwykle potrzebujemy więcej ciepła, więc możemy do obliczonej wartości dodać ok. 30%, zaś w pokoju sypialny temperatura nie powinna być zbyt wysoka bowiem negatywnie wpływa to na jakość snu. Jeśli pomieszczenie ma dodatkowe okna, lub dodatkową ścianę zewnętrzną także warto dodać do zapotrzebowaniu np. 15 W na każdy m2. 

Metody obliczania zapotrzebowania

Jednym ze sposobów jest zastosowanie metody uproszczonej, w której korzystamy z tabeli, z której można odczytać jakie zapotrzebowanie będzie mieć budynek w zależności od tego w jakich latach został zbudowany. Takie tabele zazwyczaj podają wartości zapotrzebowania na ciepło w watach na metr kwadratowy (W/m2).

Tabela przedstawia klasy energetyczne i odpowiadające im wskaźniki zapotrzebowania na energię użytkową

Obliczenie mocy grzejnika metodą uproszczoną polega na pomnożeniu powierzchni pokoju przez wartość zapotrzebowania na ciepło. Weźmy jako przykład budynek z lat 80, który został zmodernizowany, wymienione zostały okna, zaizolowano dach oraz docieplono ściany.

Pomieszczenie, w którym potrzebujemy grzejnika to pokój dzienny o zapotrzebowaniu równym 60 W m2. Z uwagi na to, że jest to pokój narożnikowy i ma dwie ściany zewnętrzne warto dodać jeszcze 15 W /m2. Zapotrzebowanie cieplne naszego pomieszczenia wynosi zatem 75 w/ m2. Przyjmijmy, że pokój ma powierzchnię 20 m2.  

 

Q = 20m2 * 75W / m2 = 1500 W 

 

Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie cieplne budynku i wielkość pomieszczenia wyliczyliśmy, że potrzebujemy grzejnika o mocy 1 500 W. Przy czym warto tu zaznaczyć, że posługując się metodą uproszczoną mówimy o standardowych wysokościach pomieszczeń czyli 2,6 m. Jeśli posiadasz wyższe pomieszczenie to najpierw policz zapotrzebowanie metodą uproszczoną, a wartość jaka Ci wyjdzie zamień na metry sześcienne (m3). 

Skoro wiesz już jak metodą uproszczoną obliczyć potrzebną moc grzejnika, możemy przejść do kroku drugiego i dobrać odpowiedni rozmiar grzejnika z uwzględnieniem temperatury czynnika grzewczego.

Dobór grzejnika z uwzględnieniem temperatury czynnika grzewczego

Znamy już moc grzejnika, teraz czas skupić się na tym jak duży gabarytowo musi on być. Według wielu badań i analiz przeprowadzonych przez ekspertów, temperatura wody zasilającej grzejnik ma duży wpływ na jego wydajność. W zależności od tej temperatury, ten sam grzejnik może pracować na różnym poziomie mocy. Zatem będzie to kluczowy czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając wielkość grzejnika do danego pomieszczenia. 

Różne typy grzejników (np. stalowe, aluminiowe) reagują inaczej na różne temperatury. 

Dlatego ważne jest, aby znać parametry naszej instalacji grzewczej. Jeśli będziemy chcieli grzejnik aluminiowy, musimy dobrać odpowiednią ilość żeber aluminiowych, jeśli zaś myślimy o grzejniku stalowym musimy wybrać grzejnik o odpowiedniej długości, wysokości i grubości. 

Znaczenie parametrów instalacji

Parametry instalacji grzewczej są bardzo ważne w kontekście efektywności energetycznej i ekonomii. Więc jeśli instalacja pracuje na wysokich temperaturach typu 75 stopni C na zasilaniu, co w praktyce jest mało ekonomiczne, to osiągniemy moc nominalną grzejnika.  

Ale jeśli parametry pracy instalacji będą się utrzymywać w okolicach 50 stopni C na zasilaniu albo nawet mniej, co jest normalne przy pompach ciepła oraz kotłach gazowych, to grzejniki będą pracowały z dużo niższą mocą niż nominalne wartości. 

Przykładowo, grzejnik aluminiowy z dziesięcioma żebrami o standardowych wymiarach 60 cm wysokości ma moc nominalną 1 117 W osiągając to przy wysokich temperaturach typu 75 stopni C. Jednak, ten sam grzejnik przy obniżonych parametrach osiągnie tylko 578 W.

GRZEJNIK ALUMINIOWY 600 X 1000

(moc nominalna 1 117 W)

Moc grzejnika przy temp. zasilania 75 stopni C : 1117 W

Moc grzejnika przy temp. zasilania 55 stopni C : 578 W

grzejnik aluminiowy z 10 żebrami

Teraz przyjrzyjmy się stalowemu grzejnikowi z podwójną płytą o wymiarach: wysokość 60 cm i długość 100 cm. Moc nominalną 1673 W osiągnie on, gdy zasilimy go wodą o temperaturze 75 stopni C. Jeśli jednak woda będzie miała niższą temperaturę, np. 55 stopni C, to grzejnik osiągnie moc o wartości 856 W.

GRZEJNIK STALOWY C22 600 X 1000

(moc nominalna 1 673 W)

Moc grzejnika przy temp. zasilania 75 stopni C : 1673 W

Moc grzejnika przy temp. zasilania 55 stopni C : 856 W

W praktyce oznacza to tyle, że poszukując odpowiedniego grzejnika do pomieszczenia nie warto sugerować się jedynie informacją o wydajności mocy nominalnej, bowiem taką wartość urządzenie osiągnie tylko przy pracy w wysokich temperaturach. 

Jakiej wielkości ma być grzejnik? 

W omawianym wyżej przypadku, założyliśmy, że potrzebujemy grzejnika do pomieszczenia o powierzchni 20 m2, gdzie zapotrzebowanie cieplne wynosi 75 w/ m2. Z wyliczeń wynika, że powinniśmy szukać urządzenia o mocy 1 500 W. Jeśli instalacja pracuje na najniższym parametrze temperaturowym odpowiedni będzie grzejnik o wymiarach 600 cm wysokości i 180 cm długości, który na niższych parametrach osiąga moc 1540 W. Skąd to wiemy? Ze specyfikacji technicznej umieszczonej na stronie terme.pl na podstronie każdego urządzeniem.

specyfika techniczna grzejnika

Jeśli parametry Twojej instalacji są jeszcze inne, a przedstawiony wyżej dobór jest dla Ciebie mało precyzyjny, polecamy odwiedzić strony producentów grzejników, gdzie znajdziesz tabele doborowe oraz tabele współczynników korygujących, dzięki którym można bardzo precyzyjnie dobrać grzejnik do zapotrzebowania oraz parametrów instalacji biorąc pod uwagę zarówno temperaturę zasilania, temperaturę powrotu jak i temperaturę pomieszczenia. Polecamy również zapoznać się z naszym artykułem Grzejnik aluminiowy do domu i mieszkania - jak wybrać? lub Grzejniki panelowe - przygotuj się do zakupu! w zależności od Twoich preferencji co do materiału używanego do produkcji grzejników. 

Z ekonomicznego punktu widzenia ważne jest aby instalacja pracowała na jak najniższych  parametrach. Stąd na etapie doboru grzejników warto uwzględniać właśnie niskie parametry. Co prawda, będzie miało to wpływ na gabaryty grzejników i ich wyższą cenę przy zakupie, ale pozwoli cieszyć się komfortową temperaturą pomieszczenia i niższymi rachunkami za energię. 

Ograniczenia gabarytowe i inne praktyczne aspekty

Ograniczenia gabarytowe i inne praktyczne aspekty są kluczowe w kontekście wyboru odpowiedniego grzejnika do naszego domu czy mieszkania. Nie można zapominać, że grzejnik musi pasować nie tylko pod względem wydajności i estetyki, ale również pod kątem fizycznego umieszczenia w przestrzeni.

Odległość od parapetu jest ważnym czynnikiem, gdyż może wpływać na efektywność ogrzewania. Zbyt bliskie umiejscowienie grzejnika może powodować, że ciepłe powietrze nie rozprzestrzeni się równomiernie, co w konsekwencji może wpływać na komfort termiczny w pomieszczeniu. Z drugiej strony, zbyt duże oddalenie od parapetu może skutkować niewłaściwą cyrkulacją powietrza i stratami cieplnymi.

Szerokość wnęki również jest istotna, zwłaszcza w przypadku grzejników, które mają być zamontowane w takich właśnie przestrzeniach. Jeżeli wnęka jest zbyt wąska, może to ograniczyć wybór do mniejszych modeli, które nie zawsze będą w stanie efektywnie ogrzać pomieszczenie. Odpowiedni rozmiar grzejnika jest kluczowy, aby uniknąć sytuacji, w której urządzenie jest zbyt małe i niewydajne lub zbyt duże i nieefektywne pod względem zużycia energii.

Dostępność wolnej ściany jest kolejnym istotnym aspektem. W pomieszczeniach z dużą ilością mebli, okien czy innych elementów, które mogą stanowić przeszkody, znalezienie odpowiedniego miejsca na grzejnik może być wyzwaniem. Czasem konieczne jest przearanżowanie przestrzeni lub wybór grzejników o nietypowych formach, takich jak grzejniki pionowe, które zajmują mniej miejsca na szerokość, ale mogą być wyższe.

Podsumowanie

Dobór grzejnika to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim efektywności energetycznej i komfortu termicznego. W powyższym artykule szczegółowo omówiliśmy jak dokonać właściwego wyboru grzejnika do pomieszczenia, uwzględniając różne aspekty, od zapotrzebowania cieplnego poprzez temperaturę czynnika grzewczego aż po ograniczenia gabarytowe. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci dokonać świadomego wyboru.

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień  2023
pixel