Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Grzejniki panelowe - przygotuj się do zakupu!

2021-10-22
Grzejniki panelowe - przygotuj się do zakupu!

Wydawałoby się, że wybór grzejnika to prosta sprawa, a jednak jest kilka istotnych czynników które należy wziąć pod uwagę aby instalacja dopasowana była do naszych potrzeb i działała prawidłowo. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są grzejniki panelowe zwane także stalowymi lub płytowymi, są bardzo wytrzymałe i sprawdzą się w większości rodzaju pomieszczeń. Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o tym typie grzejników. 

Budowa grzejnika

Grzejniki panelowe produkowane są z blachy stalowej wysokiej jakości. Pojedyncza płyta powstaje poprzez zgrzewanie dwóch warstw blachy między którymi umieszczona jest spirala przez którą przepływa woda. Kiedy do płyty mocuje się blachę tłoczoną faliście, która pełni rolę ożebrowania konwekcyjnego grzejnika moc cieplna płyty zostaje zwiększona. 

Dostępne na rynku grzejniki charakteryzują się jedną, dwoma lub trzema płytami grzejnymi. Bok grzejnika stanowią osłony z pełnej blachy a od góry ogrzane powietrze wypływa przez kratkę. 

Grzejniki panelowe zwykle posiadają cztery króćce przyłączeniowe dzięki którym możliwe jest podłączenie ich z boku lub na krzyż. Na rynku dostępne są także grzejniki podłączane od dołu. Ten rodzaj posiada już wbudowany termostatyczny zawór regulujący oraz przewody przyłączeniowe przez co jest nieco droższy od standardowych, do których zawór należy oddzielnie dokupić. Dla dokładnej regulacji wymagane jest dokupienie tzw. głowicy regulacyjnej termostatycznej. 

Jak dobrać moc i rozmiar

Dobór mocy i rozmiaru grzejnika nie jest łatwą decyzją, najlepiej zdać się na pomoc eksperta, który dokładnie weźmie pod uwagę czynniki takie jak izolację ścian, podłogi i dachu, nasłonecznienie czy rodzaj okien. Moc grzejnika panelowego (płytowego) zależna jest od jego rozmiaru. Zazwyczaj kaloryfery montuje się pod oknem, w związku z czym mamy do dyspozycji ograniczoną wysokość. Większą swobodę mamy dobierając długość kaloryfera, o ile dysponujemy szeroką ścianą. Przy wyborze rozmiaru grzejnika zwracamy uwagę nie tylko na moc, ale także na estetykę. Aby grzejnik ładnie się prezentował zazwyczaj dobiera się taki dostosowany do szerokości okna (długości parapetu). Zwiększyć jego moc nie zwiększając przy tym rozmiaru można wybierając rodzaj z większą ilością płyt grzewczych. 

Kiedy zapotrzebowanie na moc jest nam już znane, istotnymi parametrami jest temperatura zasilania instalacji. Należy pamiętać, że aby grzejnik o szczególnym rozmiarze grzał z przypisaną przez producenta do niego mocą, muszą być zachowane dane parametry czynnika grzewczego. W parametrach znaleźć możemy trzy liczby np. 70/55/20ºC, które kolejno oznaczają: temperaturę zasilania grzejnika, temperaturę powrotu i temperaturę w pomieszczeniu. Jeżeli nasz projekt określony został dla innych parametrów należy posłużyć się współczynnikami korygującymi lub dobrać inne zestawienie.

Gdzie najlepiej zamontować grzejnik

Według głównej zasady grzejnik i montuje się tam gdzie jest największa strata ciepła, dzięki temu urządzenie dopasowuje swoją moc grzewczą do najniższej temperatury występującej w pomieszczeniu. Grzejnik najlepiej jest więc zamocować pod oknem, na ścianie zewnętrznej budynku. Chłodne powietrze spływające z okna na grzejnik, ogrzewa się i bierze udział w cyrkulacji w pomieszczeniu. Kaloryfery montowane na ścianach wewnętrznych zmniejszają jego moc nawet o 10%. Tak samo umieszczenie go pod osłoną może doprowadzić do strat o kolejne 10%.

Przy montażu grzejników należy zwrócić także uwagę na odległość urządzenia od podłogi. Kaloryfer powinien zamocowany być nad podłogą w odległości około 10 cm, stanowi to odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiega wzbijaniu się kurzu.

Zalety grzejników panelowych

Grzejniki panelowe posiadają szereg zalet, wśród nich znajdziemy: 

 • Minimalistyczny wygląd
  Dzięki prostemu designowi grzejniki panelowe idealnie pasują do większości wnętrz. Dla Klientów wymagających producenci często oferują możliwość produkcji grzejnika w wybranym kolorze z palety RAL.  
 • Bardzo szybko się nagrzewają i szybko oddają ciepło
  Dzięki swojej budowie posiadają zdolność szybkiego napełnienia się wodą i szybszej wymiany konwekcyjnej z zimnym powietrzem. To sprawia, że grzejnik szybko się nagrzewa i równie szybko to ciepło oddaje do otoczenia.  
 • Oszczędność 
  Budowa grzejników panelowych sprawia że do jego prawidłowego działania nie potrzebna jest duża ilość wody, zmniejszone zapotrzebowanie na wodę, generuje oszczędności.  
 • Łatwy montaż ze względu na niską wagę i lekką konstrukcję
  Grzejniki panelowe w porównaniu do tradycyjnych żeliwnych grzejników są o wiele lżejsze dzięki czemu montaż jest łatwy i przyjemny. Nieskomplikowany montaż zapewniają też przyłącza które w zależności od posiadanego typu instalacji możemy wybrać boczne lub od dolne. 
 • Wydajne energetycznie
  Kaloryfery panelowe posiadają niewielkie rozmiary przy dużej mocy grzewczej. Dodatkowe ożebrowanie sprawia, że moc grzewcza może być jeszcze większa. 

Wady grzejników panelowych

 • Bardzo szybko się wychładzają 
  Grzejniki panelowe szybko się nagrzewają, ale zarówno szybko się wychładzają. Ciecz całej instalacji wychładza się niemal natychmiast a tym samym grzejnik od razu staje się zimny. 
 • Niska odporność na korozję
  Grzejniki panelowe najczęściej wykonane są ze stali więc nie nadają się do pomieszczeń o wysokiej wilgotności, gdyż  z czasem pod wpływem osadzanej skroplonej wody może pojawiać się rdza.
 • Nie nadaje się do suszenia prania
  Ze względu na niewielkie rozmiary i ciepło wydobywające się przez górną kratkę na tego typu kaloryferach nie powinno się suszyć prania. 
  Należy unikać montażu grzejników stalowych w takich pomieszczeniach, jak łazienki, pralnie, suszarnie. Grzejnik taki traci warunki gwarancji już na etapie montażu, bo jest zdecydowanie bardziej narażony na korozję niż w przypadku montażu w pomieszczeniach suchych  

Oznaczenia grzejnika

Standardowo grzejniki panelowe oznacza się dwoma cyframi. Pierwsza cyfra to oznaczenie ilości płyt, natomiast druga to liczba ożebrowań. Na rynku dostępne są kaloryfery z jedną, dwoma lub trzema płytami, a także mogą przyjmować wartość 0,1,2,3 dla ożebrowań. Przykładowo jeśli grzejnik będzie miał oznaczenie 10 oznaczało to będzie że jest to grzejnik jednopłytowy i nie posiada ożebrowań. Przy symbolu 33 występują 3 płyty i każda z ożebrowaniem.

Symbol jaki jeszcze możemy znaleźć przy grzejnikach to litera V. Jest to informacja że taki grzejnik płytowy posiada wbudowany przewód przyłączeniowy z zaworem regulującym i można podłączyć go od dołu.  

Różnice między 1,2,3 płytowymi grzejnikami

Jak już wcześniej zostało wspomniane, na rynku dostać można grzejniki jedno, dwu i trzypłytowe. Oprócz konstrukcji i budowy różnią się od siebie także wydajnością i ilością oddawanego ciepła. 

Najskuteczniejszy pod względem ilości ciepła przekazywanego do otoczenia jest grzejnik jednopłytowy, jest to spowodowane tym, że oddaje on ciepło całą swoją powierzchnią. W przypadku grzejnika dwupłytowego o tej samej mocy następuje odbicie się ciepła drugiej płyty od pierwszej i w efekcie mimo produkcji dwukrotnie większej ilości ciepła rzeczywista moc cieplna drugiej płyty jest o wiele niższa od mocy płyty pierwszej. zależność ta występuje także przy kaloryferach trzypłytowych gdzie druga i trzecia płyta ze względu na konstrukcję mają o wiele mniejszą rzeczywistą moc niż płyta pierwsza. 

Kolejną różnicą jest grubość poszczególnych kaloryferów. Ze względu na budowę niewątpliwą zaletą grzejnika jednopłytowego jest jego niewielka grubość około 6 centymetrów. Możemy zastosować go przy nawet najwęższych parapetach bez obaw, że będzie wystawał. Z każdą kolejną płytą grubość grzejnika będzie zwiększała się o około 4 cm.

O czym jeszcze warto pamiętać przed zakupem grzejników panelowych?

Ważne jest aby pamiętać, że jeżeli decydujemy się na grzejnik płytowy stalowy to instalacja centralnego ogrzewania również powinna być wykonana ze stali. W innym przypadku konieczne będzie zastosowanie bariery antydyfuzyjnej zwiększającej trwałość ograniczając tlen, który przyspiesza procesy korozji stali od strony wewnętrznej. 

Drugą ważną kwestią jest źródło ciepła instalacji. Grzejnik płytowy sprawdzi się we współpracy z kotłem gazowym, olejowym czy elektrycznym. Natomiast nie zastosujemy go w instalacjach podłączonych do wysokotemperaturowej sieci cieplnej. Jeżeli więc ogrzewamy nasz dom przez węzeł hydroelewatorowy, decyzja o wyborze grzejników panelowych będzie ogromnym błędem.

Na etapie zakupu warto dokonać porównania cenowego równorzędnych parametrycznie grzejników i zweryfikować opinie o obu producentach, jeśli ich nie znamy. Jeśli mamy podobne oferty rozmiarowe różniące się zdecydowanie cenowo, przy czym jeden producent daje 2 lata gwarancji, a drugi 10 to wniosek jest jednoznaczny: materiały użyte do produkcji różnią się zarówno jakością stali, z pewnością wagą, a także stopniem oddawania ciepła i żywotnością. 

Pokaż więcej wpisów z Październik  2021

Produkty powiązane

pixel