Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 72H | Możliwość zakupu na RATY

Dlaczego warto wybrać zawór kulowy do instalacji wodnej lub gazowej?

2022-11-22
Dlaczego warto wybrać zawór kulowy do instalacji wodnej lub gazowej?

Zastosowanie odpowiednio dobranych zaworów i głowic zapewnia bezpieczne i ekonomiczne użytkowanie instalacji wodnej oraz gazowej. Jednak dzisiaj, to nie jedyne zadanie jakie spełniają, bowiem dodatkowo czynią eksploatację bardziej oszczędną. W tym celu stosuje się zawór kulowy z dodatkowym wyjściem na urządzenie pomiarowe, zawór gazowy z termoparą lub czasowy zawór wodny. Jako element zabezpieczający, zawór do instalacji musi być absolutnie niezawodny i trwały, aby użytkowanie instalacji domowych było bezpieczne i ekonomiczne.

Co wyróżnia zawór kulowy?

Z racji tego, że przepływ medium w jednym kierunku jest stosowany w wielu instalacjach, a jego odwrócenie mogłoby skutkować poważną awarią, w systemach domowych często stosuje się zawór kulowy zwrotny. Niekiedy nazywany jest on również jednokierunkowym lub powrotnym, bowiem w momencie, gdy dochodzi do odwrócenia kierunku przepływu w instalacji gazowej, zawór kulowy do gazu natychmiast odcina rurociąg poprzez zablokowanie otworu i pozostaje w tej pozycji do momentu ponownego odwrócenia przepływu. Taki system zapewnia pełną kontrolę nad przesyłaniem medium w jedną stronę, gwarantując tym samym bezpieczeństwo instalacji i domowników.

Zadaniem zaworu jest umożliwienie lub zablokowanie przepływu medium w instalacji. Medium w tym wypadku może stanowić gorąca i zimna woda, gaz, sprężone powietrze, olej i wiele innych czynników. Zawór zwrotny kulowy to typ elementu zabezpieczającego, który działa w bardzo prosty sposób. Dopóki ciecz płynie w jednym, założonym kierunku, kulka otwiera przepływ i unosi się na powierzchni wody, jeżeli zaś ciecz zmieni kierunek odwracając przepływ, kulka opada i zamyka otwór.

Zawór kulowy odcinający przepływ wody najczęściej stosowany jest w instalacjach CO, gdzie montuje się go bezpośrednio za pompą. W zależności od konstrukcji i układu instalacji może być zamontowany pionowo lub poziomo. Podstawowym kryterium przy wyborze danego modelu jest rozmiar: zawór kulowy 3/4, zawór kulowy 1, 2 lub 3 cale aż po zawór kulowy 4 cale. Wybór odpowiedniej wielkości jest dosyć oczywisty, bowiem należy kierować się średnicą rur składających się na instalację.

Jak wygląda konstrukcja zaworu kulowego?

Choć schemat działania i konstrukcja poszczególnych rodzajów zaworów są w zasadzie bardzo podobne, to w zależności od przeznaczenia takiego zabezpieczenia w konkretnych rodzajach stosuje się inne rozwiązania. Zawór kulowy do wody czy gazu zbudowany jest z korpusu, dźwigni ręcznej, wałka zwrotnego oraz gniazda wyposażonego w kulę, która posiada wydrążony otwór. To przez niego przepływa medium, gdy zawór jest otwarty. Po zamknięciu zaworu kula zakrywa gniazdo i blokuje przepływ medium. Tak skonstruowane zabezpieczenie sprawia, że nie ma tu miejsca na jakiekolwiek nieszczelności i przecieki.

Zawór kulowy do wody lub gazu - trwałość i szczelność

Zawory kulowe cechują się naprawdę szerokim zakresem zastosowania. Choć najczęściej stosuje się je w domowych instalacjach wodnych doprowadzających ciepłą i zimną wodę, to można je zainstalować także w instalacjach gazowych jak i centralnego ogrzewania. Co więcej, tego typu elementy zabezpieczające wykorzystywane są również w przemyśle spożywczym, rafineryjnym oraz chemicznym, gdzie mogą służyć do odcinania sprężonego powietrza.

Zawory kulowe cechują się również dużą funkcjonalnością. Nie służa one bowiem tylko do odcinania wody w celu zabezpieczenia systemu przed awarią, czy mieszkania przed zalaniem. Montaż odcinającego lub spustowego zaworu kulowego dodatkowo umożliwia sprawną i łatwą wymianę baterii umywalkowe lub wannowej i to bez konieczności odcinania wody w mieszkaniu.

Podczas dobierania konkretnego typu zaworów do konkretnej instalacji, warto pamiętać o sprawdzeniu rozmiaru średnicy rur, ale też zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonane są poszczególne produkty dostępne na rynku. Zawory do wody zazwyczaj wykonane są ze stali nierdzewnej, a rzadziej z mosiądzu. W instalacjach gazowych, gdzie nie zaleca się stosowania elementów stalowych, montuje się zawory z mosiądzu. Ponadto, cały element jest dodatkowo zabezpieczony. Kula musi być chromowana i polerowana, a dźwignia produkowana ze stali ocynkowanej dodatkowo uszczelniona teflonem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do zapoznania się z artykułem Zawory kulowe w Twojej instalacji - To musisz wiedzieć!

Popularne zawory kulowe

Zwykle w domach stosuje się kilka podstawowych typów zaworów zróżnicowanych pod kątem konstrukcji i funkcjonalności. Jednym z najbardziej popularnych wyborów jest zawór kulowy z filtrem, który dodatkowo posiada zintegrowany filtr zatrzymujący zanieczyszczenia. Dzięki temu nie przedostają się one do dalszej części instalacji, co jest istotne na przykład w kontekście systemu doprowadzającego bieżącą wodę użytkową.

Innym, chętnie stosowanym produktem, jest zawór kulowy kątowy, który zamiast klasycznej dźwigni stosowanej w podstawowym modelu, posiada tak zwanego motylka. Specyfika budowy tego typu zaworu umożliwia zainstalowanie go w przestrzeni, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca. Podobnie wygląda też zawór kulowy ze śrubunkiem, który także ma motylka, co sprawia, że jego obsługa nie wymaga użycia większej siły. Do instalacji, w których wykorzystano rury o większej średnicy, bardzo dobrze sprawdza się zawór kulowy kołnierzowy.

Biorąc pod uwagę przeróżne rozmiary zaworów kulowych można je wykorzystywać do wielu typów rur. Zawór kulowy 1/2 cala to najbardziej powszechne rozwiązanie. Ze względu na możliwość podłączenia wężyka hydraulicznego, można je stosować niemal w  każdej instalacji wodnej. Zawór kulowy 2 cale zwykle znajduje zastosowanie jako główny element zabezpieczający w instalacji doprowadzającej wodę do mieszkania. Zaś zawór kulowy 3 cale ze względu na wysokie parametry wytrzymałościowe, świetnie nadaje się do zastosowania w odcinkach systemu doprowadzającego wodę do domowej instalacji.

Pokaż więcej wpisów z Listopad  2022

Produkty powiązane

pixel