Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie gazowe? Poznaj 11 korzyści z jego posiadania!

2020-12-28
Dlaczego warto wybrać ogrzewanie gazowe? Poznaj 11 korzyści z jego posiadania!

Jedną z ważniejszych inwestycji przy budowie domu jest wybór sposobu jego ogrzewania. Źle dobrane ogrzewanie może skutkować wysokimi rachunkami, ale przede wszystkim niedostatecznym komfortem termicznym. Warto więc dokładnie przeanalizować jakie ogrzewanie zastosować. Większość inwestorów posiadających dostęp do gazu ziemnego decyduje się właśnie na ogrzewanie gazowe. Mimo, że coraz częściej mówi się o nowoczesnych systemach grzewczych bazujących na źródłach odnawialnych to jednak ogrzewanie gazowe wcale nie traci na popularności. Jest to rozwiązanie które sprawdzi się zarówno w domach jednorodzinny jak i wielorodzinnych budynkach mieszkaniach. 
Jakie jeszcze korzyści daje ogrzewanie gazowe? Poznaj 11 zalet zastosowania kotłów gazowych.


1. Niska cena paliwa

Nośnikiem energii kotłów gazowych jest gaz ziemny. Paliwo to posiada relatywnie niską cenę w porównaniu do innych paliw. Na tle materiałów opałowych, które są wygodne w użytkowaniu i nie wymagają znacznej obsługi, gaz ziemny jest najtańszy. 

Musimy jednak pamiętać, że aby nasze koszty ogrzewania były niskie, warto przeprowadzić termoizolację budynku.

2. Efektywne spalanie w nowoczesnych kotłach 

W kotłach gazowych kondensacyjnych proces spalania odbywa się w niskiej temperaturze, a to przyczynia się do wykraplania się spalin. Dzięki temu możemy odzyskać bardzo dużo energii znajdującej się w spalinach. Sprawność gazowych kotłów kondensacyjnych w porównaniu z kotłami na LPG czy propan jest jest nieco wyższa i sięgać może nawet 111%

3. Bezobsługowość

Kotły gazowe są niemalże bezobsługowe. Wystarczy ustawienie parametrów podczas programowania i możemy zapomnieć o kotle na dłuższy czas. Nie ma konieczności ich doglądania, dokładania opału czy rozpalania. Zaleca się jedynie coroczny przegląd i konserwację, aby sprawdzić czy kocioł pracuje prawidłowo zachowując pożądaną wydajność i opłacalność. 

4. Wielofunkcyjność

Dzięki kotłom gazowym możemy już nie tylko ogrzewać pomieszczenia, ale także ciepłą wodę użytkową. Spośród kotłów możemy wyróżnić kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Jednofunkcyjne typowo przeznaczone są do centralnego ogrzewania, natomiast po podpięciu zbiornika możliwe jest również ogrzewanie wody użytkowej. Z kolei dwufunkcyjne mogą służyć zarówno do ogrzewania centralnego, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

5. Czystość 

Dużą zaletą kotłów gazowych jest czystość jaką możemy zachować w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Ten materiał opałowy nie generuje pyłu i brudu w związku z czym kotłownia w której się znajduje może nam służyć również do składowania innych rzeczy.  

6. Możliwość montażu w różnych pomieszczeniach 

Stosując kotły o mocy do 30kW nie musimy posiadać kotłowni, mamy możliwość zamontowania ich w innym pomieszczeniu jak na przykład łazienka, kuchnia czy przedpokój. Obecnie na rynku dostępne są kotły posiadające ładny i elegancki wygląd, więc wcale nie trzeba ich zabudowywać, gdyż bez problemu wkomponują się w otoczenie nie zaburzając jego estetyki.

7. Bezproblemowość w dostępie do gazu

Gaz ziemny jest paliwem, do którego dostęp mamy praktycznie cały czas. Przerwy w dostawie gazu są bardzo rzadkie, czego już nie możemy powiedzieć o energii elektrycznej, gdzie zdarza się to o wiele częściej.

8. Wygoda użytkowania 

Zdecydowanie mocną stroną kotłów gazowych jest wygoda użytkowania, jak już wspomnieliśmy nie wymagają one codziennej obsługi, przerzucania opału czy rozpalania. Ale to nie jedyny komfort. Nowoczesne kotły gazowe można podpiąć pod aplikację i monitorować ich pracę lub sterować za pomocą smartfonu, nawet będąc poza domem. Więc jeśli potrzebujemy zwiększyć temperaturę w domu, możemy zrobić to zdalnie i cieszyć się nagrzanym pomieszczeniem tuż po powrocie. Poznaj również zalety inteligentnego domu w systemie Smart Home.

9. Możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego 

Kotły gazowe kondensacyjne bardzo dobrze współpracują z instalacją ogrzewania podłogowego. Przy wspólnym działaniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem, osiągają najwyższą sprawność przekładając się przy tym na niższe koszty ogrzewania. Przebieg procesu kondensacji daje największy efekt przy niskich temperaturach dlatego współpracując z ogrzewaniem podłogowym sprawność kotła jest znacznie wyższa ponieważ zjawisko kondensacji zachodzi w sposób ciągły. 

10. Wysoka sprawność urządzenia

Z dostępnych na rynku kotłów praktycznie wszystkie możemy zaliczyć do urządzeń wysoce sprawnych i oszczędnych. Na szczególną uwagę jednak zasługują kotły kondensacyjne, które charakteryzują się wyjątkową sprawnością. W porównaniu do kotłów gazowych tradycyjnych z jednej porcji paliwa potrafią uzyskać dużo większą ilość ciepła, a to z kolei bardzo pozytywnie wpływa na rachunki za ogrzewanie. 

11. Ekologiczne

Kotły gazowe to rozwiązanie ekologiczne. Mają niewielki wpływ na środowisko naturalne, nie przyczyniają się do jego nadmiernego zanieczyszczenia. Gaz ziemny nie zawiera siarki ani cząstek niepalnych w związku z czym podczas spalania do atmosfery nie są kierowane tlenki siarki czy pyły. 

Tutaj kolejny raz na wyróżnienie zasługują kotły gazowe kondensacyjne, tym razem pod względem ekologicznym. Dzięki temu, że ich cechą jest odzyskiwanie ciepła ze spalin, mogą maksymalnie wykorzystać dostępne źródło energii ograniczając przy tym emisję CO2 do atmosfery.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień  2020

Produkty powiązane

pixel