Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 72H | Możliwość zakupu na RATY

Bidet - przydatny w każdej łazience

2022-12-19
Bidet - przydatny w każdej łazience

Bidet stanowi uzupełnienie strefy WC, które umożliwia zachowanie wysokiego poziomu higieny przez użytkowników toalety. Na zamontowanie tego dodatkowego elementu wyposażenia łazienki najczęściej decydują się posiadacze pomieszczeń o większym metrażu. Uwzględnianie miejsca na bidet na etapie projektowania łazienki to w dzisiejszych czasach niemalże standard, ale jeszcze kilka lat temu, posiadanie go stanowiło swego rodzaju ekstrawagancję i dla wielu osób było czymś dziwnym. Z racji tego, że to wciąż nowość, postanowiliśmy przygotować artykuł o tym, do czego służy bidet, jak zrealizować jego montaż i który model sprawdzi się najlepiej w Twojej łazience.

Do czego służy bidet?

Bidet montowany jest zwykle jak najbliżej WC, nie bez powodu, bowiem te dwa elementy wyposażenia łazienkowego są ze sobą ściśle powiązane. Jedną z podstawowych funkcji bidetu jest bowiem możliwość odświeżenia się po skorzystaniu z toalety, co pozwala zachować wysoką higienę osobistą. Kształt i umiejscowienie urządzenia sprawia, że korzystanie z niego jest niezwykle komfortowe i nie wymaga od nas nawet całkowitego rozbierania się, co jest koniecznością, gdy korzystamy z prysznica.

Bidety montowane są przede wszystkim w celu zwiększenia funkcjonalności łazienki domowej. To niepozorne, małe urządzenia, które zapewniają możliwość dbania o higienę osobistą, ale nie tylko. Ceramika tego typu okazuje się nieoceniona w przypadku rodzin z dziećmi, osób starszych oraz posiadaczy zwierząt. Dzieci często korzystają z bidetu w celu umycia rąk, bowiem umywalka zwykle znajduje się za wysoko. Osoby starsze z ograniczonymi możliwościami ruchowymi wykorzystują bidet do odświeżenia się po skorzystaniu z toalety.

Ponadto, podczas upalnych dni, można wygodnie ochłodzić sobie stopy w zimnej wodzie lub wykąpać małego zwierzęcia domowego. Bidet przyczynia się do zmniejszenia rachunków za wodę oraz oszczędzania czasu, bowiem zamiast kąpieli pod prysznicem możemy wybrać szybkie mycie konkretnej części ciała w bidecie. W ten sposób nie tylko ograniczamy zużycie wody, ale też dbamy o rozsądne wykorzystywanie bieżącej wody przyczyniając się do ochrony środowiska.

Bidet - jak używać?

Jeszcze nie tak dawno, mało kto dysponował wiedzą o tym, jak używać bidet i do czego może tak naprawdę służyć. Obecnie to już powszechna wiedza, choć lista funkcjonalności tego małego akcesorium łazienkowego jeszcze nie jest zamknięta. Powszechnie, za nieco bardziej komfortowe uznaje się korzystanie z bidetu siedząc przodem do baterii, bowiem taka pozycja umożliwia swobodne kontrolowanie temperatury wody i regulację strumienia. Jednak, z bidetu można korzystać również siedząc tyłem do baterii - kwestia indywidualnych preferencji.

Lazienka z sedesem i bidetem z kolorze bialym

Jak zamontować bidet?

Wbrew wszelkim przekonaniom, bidet nie jest wyposażeniem, który sprawdza się tylko w dużych pomieszczeniach. Jego rozmiar są mocno zbliżony do rozmiarów standardowej toalety, więc można go montować nawet w skromniejszych przestrzeniach. Przeciętne wymiary bidetu to 40 cm szerokości i 60 cm głębokości, ale na rynku znaleźć można wiele modeli o różnych kształtach, dzięki czemu bez problemu wybierzesz ten idealny do Twojej łazienki.

Sposób montażu zależy od wybranego rodzaju urządzenia. Modele stojące najłatwiej zainstalować poprzez przytwierdzenie go wkrętem przechodzącym poprzez specjalny otwór w ceramice. Niektóre bidety można montować również za pomocą krytych systemów, które pozwalają na utrzymanie ceramiki w czystości przez długi czas. Decydując się na urządzenie zawieszane, należy zakupić odpowiednie stelaże podtynkowe, na których montowana jest konstrukcja. Stelaż pod bidet można stosować zarówno w przypadku zabudowy lekkiej, jak i ciężkiej, a szeroka gama rozmiarów umożliwia regulację wysokości miski w celu dostosowania jej do potrzeb użytkowników.

Bidet wiszący czy stojący?

Skupiając się na ogólnym zróżnicowaniu modeli bidetów, można wyróżnić urządzenia wiszące oraz stojące. Czynnikiem różnicującym jest w tym przypadku sposób montażu ceramiki. Bidet wiszący mocowany jest do ściany na stelażu podtynkowym, zaś stojący instalowany na posadzce. W drugim przypadku warto pamiętać o prawidłowym uszczelnieniu pomiędzy ceramiką a posadzką. Odpływ i inne elementy są ukryte w muszli, a dzięki czemu urządzenie wygląda estetycznie i łatwo jest utrzymać je w czystości. Bidet podwieszany wymaga zaś dobrania odpowiedniego syfonu oraz baterii.

Jedną z nowości, która okazała się niesłychanie popularna jest bidet z deską. Jego użytkownicy chwalą sobie możliwość zamknięcia pokrywy po skorzystaniu z urządzenia, co pozwala zapobiegać rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów. Deski mogą występować w formie klasycznej lub wolnoopadającej, przy czym większym zainteresowaniem cieszy się ta druga ze względu na ciche zamykanie pokrywy oraz brak uszkodzeń na ceramice, które wywołuje silne trzaskanie.

Ciekawą propozycję stanowi również bidet z WC, a konkretniej toaleta myjąca, która łączy w sobie funkcję miski ustępowej oraz bidetu. To co wyróżnia taką toaletę, to dysza wodna umieszczona na zewnątrz. Obsługa takiego modelu odbywa się w sposób manualny za pośrednictwem mieszacza lub specjalnych pokręteł.

Bidet a pisuar

Pisuar, podobnie jak bidet, stanowi coraz bardziej powszechny element armatury łazienkowej. Ze względu na podobny kształt, te dwa typy urządzeń były niekiedy ze sobą mylone. Jednak pisuar ma całkiem inne zastosowanie, bowiem służy męskiej części populacji jako toaleta gwarantująca komfort korzystania oraz czystość łazienki. Pisuary są również zdecydowanie mniejsze od bidetów, ponieważ ich wymiary oscylują w granicach 40 cm szerokości oraz 30 cm głębokości. Co ważne, pisuary występują tylko w formie wiszącej, bowiem montowanie ich w posadzce byłoby zwyczajnie niepraktyczne.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień  2022

Produkty powiązane

pixel