Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 72H | Możliwość zakupu na RATY

15 korzyści dla których warto zainwestować w pompę ciepła.

2020-11-13
15 korzyści dla których warto zainwestować w pompę ciepła.

Szukając rozwiązań grzewczych coraz częściej oprócz na korzyści finansowe zwracamy uwagę na ekologię, a także wygodę. W ostatnim czasie zarówno w Polsce jak i za granicą coraz popularniejsze staje się stosowanie pomp ciepła. Są to urządzenia pobierające ciepło ze środowiska, które następnie przetwarzają na ciepło wykorzystywane do ogrzania pomieszczeń czy wody użytkowej. 

Poniżej przedstawiamy 15 korzyści dlaczego warto rozważyć ogrzewanie domu pompą ciepła.

1. Bezobsługowa, automatyczne działanie

Ogromną zaletą pomp ciepła jest ich praktyczna bezobsługowość. Wystarczy po zamontowaniu ustawić odpowiednią temperaturę jaką chcemy mieć w domu, a pompa automatycznie dostosuje parametry do naszych potrzeb, nie tylko ustawiając oczekiwaną temperaturę, ale także minimalizując koszty. Można na zawsze zapomnieć o ładowaniu opału i rozpalaniu pieca. Warto tutaj zastosować odpowiednie sterowniki do pomp ciepła, które ułatwią jej pracę.

2. Ekologiczna, nie emituje zanieczyszczeń

Pompy ciepła podczas działania nie zanieczyszczają środowiska naturalnego gdyż nie generują żadnych spalin ani innych substancji szkodliwych dla przyrody. Urządzenie to zużywa jedynie energię elektryczną bez której nie jest w stanie pracować, ale spaliny wydobywające się z elektrowni produkującej tę energię są o wiele mniej szkodliwe od spalin wydzielanych przez kominy. W związku z brakiem emisji zanieczyszczeń do powietrza, przyczynia się do zmniejszenia smogu. Mają także pozytywny wpływ na ocieplenie klimatu, dzięki redukcji emisji dwutlenku węgla o ok 80%.

3. W większości wykorzystuje energię odnawialną

Zdecydowana większość pomp ciepła dostępnych na polskim rynku jest uznawana za źródła odnawialne. Zgodnie z Decyzją Komisji Europejskiej z dnia 1 marca 2013 roku, minimalna wartość współczynnika SPF (ang. Seasonal Performance Factor) dla pomp ciepła zasilanych energią elektryczną, przy sprawności produkcji 45,5% tej energii, musi wynosić 2,5. Natomiast dla pomp ciepła zasilanych energia cieplną, 1,15. Jeśli te warunki są spełnione energia pozyskiwana przez pompy ciepła może być uznana za odnawialną.

4. Wysoka klasa energetyczna

Wśród urządzeń grzewczych pompy ciepła wyróżniają się najwyższą klasą energetyczną A++ i A+++. Wśród urządzeń służących do podgrzewania wody użytkowej również osiągają najwyższą klasę A+. Moc urządzenia w czasie pracy to kilka- kilkanaście, a rzadko kilkadziesiąt Watów. Porównując do mocy wszystkim nam znanych żarówek otrzymujemy obraz jak mały jest to koszt utrzymania. Pompy ciepła są więc niezwykle energooszczędne. 

5. Łatwy montaż pomp ciepła

Łatwy montaż należy do głównych zalet pomp ciepła powietrznych. Posiadają one szeroki zakres możliwości montażowych. Można ją zamontować niemal w każdym obiekcie. Zarówno na zewnątrz budynku jaki i wewnątrz, np. w pralni. Dodatkowo jej montaż jest łatwy i przebiega sprawnie, oczywiście zalecany jest montaż przez fachowców, ale nie wymaga skomplikowanej ingerencji w grunty czy budynki.

Trochę inaczej sytuacja przedstawia się przy pompach gruntowych, gdzie konieczna jest ingerencja w grunt i w zależności od rodzaju pompy gruntowej wykonanie głębokich, na kilkanaście metrów odwiertów lub zakopanie wężownic dość płytko, natomiast na dużej powierzchni. 

6. Bezpieczna

Pompy ciepła to urządzenia najbezpieczniejsze spośród wszystkich urządzeń grzewczych. Podczas użytkowanie nie występuje zagrożenie wybuchem czy zaczadzeniem, jak w przypadku instalacji gazowej czy paliwowej.

7. Niski koszt eksploatacji 

Niskie koszty eksploatacji biorą się z tego, że pompa ciepła nie wytwarza ciepła, a jedynie je transportuje. Do działania sprężarki niezbędne jest użycie prądu, który jest jedynym kosztem inwestora. Dzięki temu, że uniezależniamy się od dostawców paliw oraz tradycyjnych źródeł energii, zyskujemy bezpieczeństwo stabilnych kosztów.

8. Długa żywotność pompy ciepła

Żywotność pomp jest szacowana na 30 lat. Jest to więc produkt niezwykle wytrzymały, dzięki czemu inwestowanie w niego staje się opłacalne.

9. Niższe koszty budowy domu

Do prawidłowego funkcjonowania, pompa ciepła nie potrzebuje komina ani kotłowni. Umieścić ją można na zewnątrz budynku, lub wewnątrz w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania w nowo budowanym domu, nie musimy więc ponosić kosztów budowy komina czy magazynu opału. 

10. Szybki zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych 

Szacuje się że realny czas zwrotu z inwestycji wynosi 5-7 lat.

11. Wielofunkcyjna

Pompy ciepła to urządzenia wielofunkcyjne. Mogą być stosowane zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i ich chłodzenia. Mogą być stosowane do ogrzewania wody czy być odpowiedzialne za wentylację.  

12. Nie wymaga konserwacji

Urządzenie to nie wymaga czyszczenia i konserwacji. Wystarczy przegląd wykonywany raz do roku. 

13. Kompatybilna

Pompy ciepła zasilać można własną instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu ogrzewanie domu staje się zupełnie darmowe. Można również połączyć ją z kotłem gazowym, olejowym czy na paliwo stałe

14. Możliwość dofinansowania do pomp ciepła

Niestety koszt pompy ciepła nie jest mały, ale w związku z zaangażowaniem rządu w ekologiczne rozwiązania, możliwe jest pozyskanie dofinansowań. Jednym z nich jest program Czyste Powietrze, dzięki któremu można dostać dotację na wymianę starych źródeł ciepła na pompy ciepła, jeżeli modernizacji dokonujemy w budynkach już istniejących, a w budynkach nowo budowanych dotacja uzyskać można na montaż pompy ciepła. 

15. Cicha praca

Głośność pracy pompy ciepła nie jest uciążliwa dla mieszkańców. Generowany hałas porównać można do uruchomionej lodówki. Zaleca się jednak umieszczanie panelu kontrolnego i sprężarki w pomieszczeniach gospodarczych. 

Pokaż więcej wpisów z Listopad  2020
pixel