Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 72H | Możliwość zakupu na RATY

Zalety i wady różnych typów grzejników łazienkowych

2023-10-10
Zalety i wady różnych typów grzejników łazienkowych

Wybór odpowiedniego grzejnika łazienkowego jest kluczowy dla komfortu korzystania z łazienki, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Przy zakupie urządzenia grzewczego, warto zwrócić uwagę na typ kaloryfera łazienkowego, tak aby jak najlepiej odpowiadał on indywidualnym potrzebom mieszkańców i możliwościom montażowym danego pomieszczenia. 

Grzejniki drabinkowe

Grzejniki łazienkowe, zwłaszcza te drabinkowe, zdobywają serca użytkowników przede wszystkim swoją wielofunkcyjnością oraz atrakcyjnym designem. Te unikalne urządzenia grzewcze są nie tylko praktyczne, ale także stanowią istotny element dekoracyjny wnętrza, podkreślający styl aranżacji łazienki.

Grzejniki łazienkowe tego typu charakteryzują się szeregami rur, które są rozmieszczone poziomo lub pionowo, przez co wizualnie przypominają drabinę, stąd ich nazwa. Są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do łazienki, niezależnie od jej wielkości. Ich estetyczna forma sprawdza się zarówno w małych, jak i przestronnych pomieszczeniach, dodając im charakteru i nowoczesności.

Biały grzejnik drabinkowy w jasnej łazience.

Zalety grzejników drabinkowych

Grzejniki drabinkowe są synonimem elegancji. Ich smukła i minimalistyczna forma doskonale wpisuje się w współczesne trendy wnętrzarskie. Nie można pominąć ich funkcjonalności – te urządzenia nie tylko efektywnie ogrzewają łazienkę, ale także umożliwiają suszenie ręczników czy ubrań. To ogromny plus, szczególnie w zimowych miesiącach, gdy wilgotne tekstylia długo nie wysychają. Ponadto, grzejniki łazienkowe są dostępne w szerokiej palecie kolorów i różnorodnych wzorach, co ułatwia ich dostosowanie do indywidualnych preferencji i charakteru wnętrza.

Wady grzejników drabinkowych

Pomimo wielu atutów, grzejniki drabinkowe mają też swoje wady. Przede wszystkim, to produkt często kosztowny. Inwestycja w grzejnik łazienkowy drabinka może być znacznie droższa w porównaniu z zakupem tradycyjnego grzejnika panelowego. Cena jest uzależniona od wielu czynników, w tym marki, wielkości, a także materiału, z którego został wykonany grzejnik. Dodatkowo, montaż tego rodzaju grzejników wymaga przeważnie ingerencji w strukturę ściany, co może być problematyczne w mniejszych, ciasnych łazienkach. Przy ich instalacji trzeba również zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie rur, aby grzejnik mógł efektywnie pełnić swoje funkcje grzewcze i suszące.

Grzejniki płytowe

Grzejniki płytowe to konstrukcje zbudowane z płyt stalowych, które nie tylko skutecznie, ale i szybko ogrzewają pomieszczenia, stając się coraz bardziej popularne w wielu domach. Ich budowa jest zoptymalizowana tak, aby zapewnić jak największą powierzchnię wymiany ciepła, co przekłada się na ich wysoką efektywność cieplną.

Struktura tych grzejników jest prosta i solidna, a na rynku dostępne są modele jedno- lub wielopłytowe, które można dostosować do indywidualnych potrzeb oraz specyfiki pomieszczenia. Grzejniki płytowe świetnie sprawdzają się w sytuacji, gdy potrzebujemy szybko podnieść temperaturę w łazience, na przykład przed poranną kąpielą.

Zalety grzejników płytowych

Zalety grzejników płytowych są liczne. Po pierwsze, są to urządzenia bardzo efektywne, które szybko reagują na zmiany ustawień termostatu, dostarczając ciepło niemal natychmiast po włączeniu. Dzięki temu, użytkownik może cieszyć się komfortową temperaturą w łazience w krótkim czasie. Ponadto, ich prosta konstrukcja sprawia, że są to urządzenia stosunkowo tanie w zakupie oraz łatwe w montażu i obsłudze. Grzejniki płytowe są też lekkie i nie zajmują dużo przestrzeni, co jest istotne w małych łazienkach.

Wady grzejników płytowych

Jednakże, grzejniki płytowe nie są pozbawione wad. Ich największą wadą jest brak dodatkowych funkcji, które oferują inne typy grzejników, takie jak możliwość suszenia ręczników. Chociaż są efektywne, ich wygląd w porównaniu do grzejników aluminiowych często jest bardziej funkcjonalny niż estetyczny, co może nie pasować do każdego rodzaju wnętrz. Dla wielu użytkowników wygląd jest równie ważny co funkcjonalność, więc grzejniki płytowe mogą nie spełniać oczekiwań pod względem designu. Ostatecznie, choć są one efektywne, mogą nie być wystarczające jako jedyne źródło ciepła w dużych lub słabo izolowanych łazienkach, co może wymagać dodatkowych rozwiązań grzewczych.

Grzejniki konwektorowe

Grzejniki konwektorowe to efektywne i wydajne rozwiązania grzewcze, które skutecznie ogrzewają pomieszczenia w krótkim czasie. Ich działanie opiera się na procesie konwekcji, który polega na przemieszczaniu się powietrza wewnątrz urządzenia. Ciepłe powietrze wypływa z góry, a zimne jest zasysane od dołu, co prowadzi do szybkiego i równomiernego ogrzewania łazienki.

Biały grzejnik konwektorowy na ścianie, podłączony do prądu.

Zalety grzejników konwektorowych

Grzejniki konwektorowe oferują wiele zalet. Po pierwsze, są znane ze swojej szybkiej i wydajnej pracy. Dzięki mechanizmowi konwekcji są w stanie w krótkim czasie podnieść temperaturę w pomieszczeniu, co jest kluczowe w zimne dni. Ponadto, jedną z głównych zalet jest ich elastyczność montażowa - grzejniki konwektorowe można instalować w różnych miejscach łazienki, zarówno na ścianach, jak i podłodze. To duża zaleta, szczególnie w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach lub małej powierzchni, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Są także zazwyczaj mniejsze od tradycyjnych grzejników, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca.

Wady grzejników konwektorowych

Pomimo wielu zalet, grzejniki konwektorowe posiadają także pewne wady. Najistotniejszą jest brak możliwości suszenia ręczników, co w łazience jest funkcją bardzo pożądaną. Jest to spowodowane ich specyficzną budową, która nie pozwala na zawieszenie na nich tekstyliów. Dodatkowo, ze względu na mechanizm konwekcji, czasami mogą one pracować nieco głośniej w porównaniu do innych typów grzejników. Dla wielu osób może to być istotny mankament, szczególnie jeśli cenią sobie ciszę i spokój. Konieczność regularnego czyszczenia jest kolejnym aspektem, który może odstraszyć niektórych użytkowników. Grzejniki te są bowiem bardziej podatne na gromadzenie kurzu, co może być problemem dla alergików.

Grzejniki elektryczne

Grzejniki elektryczne stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w wielu domach, szczególnie tam, gdzie nie istnieje możliwość podłączenia do systemu centralnego ogrzewania. Grzejniki elektryczne są doskonałym wyborem, jeśli poszukujesz niezależnego i efektywnego źródła ciepła.

Stawiając na elektryczne rozwiązania warto pomyśleć o łazienkowym grzejniku z grzałką, który stanowi coraz bardziej popularne i praktyczne rozwiązanie w wielu domach i mieszkaniach. Jest to urządzenie, które łączy w sobie funkcje grzewcze tradycyjnego grzejnika z zaletami elektrycznej grzałki. Może działać niezależnie od centralnego systemu ogrzewania. Dzięki wbudowanej grzałce elektrycznej, grzejnik ten jest zdolny do samodzielnego podgrzewania wody wewnątrz, co pozwala na uzyskanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu w dowolnym momencie. To bardzo praktyczne, zwłaszcza w okresach przejściowych, kiedy centralne ogrzewanie jest już wyłączone, a temperatury na dworze są jeszcze niskie.

Zalety grzejników elektrycznych

Jedną z głównych zalet grzejników elektrycznych jest ich niezależność od innych systemów ogrzewania w budynku. Działają one na zasadzie „podłącz i używaj”, co oznacza, że nie wymagają skomplikowanego procesu instalacji. Po prostym montażu, urządzenie jest gotowe do użycia, a jego obsługa nie powinna sprawiać najmniejszego problemu.

Grzejniki elektryczne charakteryzują się szybkim czasem reakcji. Po włączeniu urządzenia, w krótkim czasie możemy cieszyć się przyjemnym ciepłem. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort i chcą mieć możliwość szybkiego ogrzewania łazienki przed kąpielą.

Warto też wspomnieć o tym, że łazienkowy grzejnik elektryczny często wybierany jest jako dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniu. Może to być rozwiązanie szczególnie przydatne w zimie, kiedy temperatury na zewnątrz są bardzo niskie i ogrzewanie podłogowe nie wystarcza aby efektywnie ogrzać pomieszczenie. 

Wady grzejników elektrycznych

Mimo wielu zalet, grzejniki elektryczne nie są pozbawione wad. Jedną z nich są wyższe koszty eksploatacji w porównaniu z tradycyjnymi systemami ogrzewania. Utrzymanie ciepła za pomocą małego grzejnika łazienkowego może znacząco wpłynąć na rachunki za prąd, co jest istotne zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy ogrzewanie jest używane intensywnie.

Kolejną wadą jest konieczność dostępu do sieci elektrycznej. Bez prądu grzejnik elektryczny jest bezużyteczny, co może być problematyczne podczas przerw w dostawie energii. Niektóre modele grzejników elektrycznych mogą być droższe w zakupie. Choć są dostępne różne rodzaje tych urządzeń w różnych przedziałach cenowych, za modele o wyższej mocy i lepszej jakości trzeba zapłacić wyższą kwotę. Warto zatem rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujemy się na zakup grzejnika elektrycznego do łazienki.

Podsumowanie

Przy wyborze grzejnika warto zwrócić uwagę na jego rodzaj. Jeśli poszukujesz małego grzejnika łazienkowego, grzejnika łazienkowego z grzałką lub zastanawiasz się nad grzejnikami aluminiowymi, pamiętaj o dokładnym przeanalizowaniu wszystkich zalet i wad przedstawionych w tym artykule, aby dokonać świadomego wyboru.

Pokaż więcej wpisów z Październik  2023

Produkty powiązane

pixel