Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna - co lepiej wybrać?

2022-10-21
Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna - co lepiej wybrać?

Wentylacja zapewnia wymianę zużytego powietrza z wnętrza budynku na świeże pochodzące z zewnątrz. W budowlach starszego typu najczęściej występuje wentylacja grawitacyjna, zaś w nowoczesnych domach jednorodzinnych, biurach, budynkach użyteczności publicznej oraz pomieszczeniach technologicznych częściej stosuje się nowoczesną wentylację mechaniczną. Z czego wynika taka zależność? Czy rekuperator jest lepszy od wentylacji grawitacyjnej i ile wynosi cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Wentylacja grawitacyjna - tradycyjne rozwiązanie

Zasada działania wentylacji grawitacyjnej opiera się na różnicy ciśnień lub temperatury wewnątrz i wokół budynku. Im większa różnica pomiędzy Im większa różnica, tym intensywniej działa wentylacja. Jak można wywnioskować, najlepiej swoją funkcję spełnia ona więc w okresie zimowym, zaś latem jest praktycznie nieodczuwalna. 

Cyrkulacja powietrza, z wnętrza budynku na zewnątrz, odbywa się poprzez kominy z pionowymi kanałami wentylacyjnymi. Zaś do środka, powietrze wdmuchiwane jest poprzez nawiewniki okienne i wszelkie nieszczelności budynku. Jedną z wad tego rozwiązania jest fakt, że silnie wiejący wiatr wysysa nadmierna ilość powietrze z budynku doprowadzając do niepotrzebnych strat ciepła i wychładzając wnętrze. Rozwiązanie tego problemu mogą stanowić specjalne kratki lub nawiewniki z ruchomymi przepustnicami, którymi można sterować ręcznie lub w sposób automatyczny. 

Wentylacja grawitacyjna w domu nie wymaga dużych nakładów finansowych, gdyż jest prosta w wykonaniu i późniejszej eksploatacji. Prostota rozwiązania zapewnia więc tutaj niską i przystępną cenę. Jednak, ze względu na brak kontroli nad cyrkulacją powietrza oraz generowanie dużych strat ciepła, wielu inwestorów decyduje się na zamontowanie nowoczesnej wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna - skuteczne odprowadzanie i dostarczanie świeżego powietrza

21.10.2022.blogpost.sterowanie-wentylacja-mechaniczna

W systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła powietrze transportowane jest kanałami, a jego ruch wymuszają przystosowanego do tego wentylatory. Dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownicy mają pełną kontrolę nad cyrkulacją powietrza w budynku, która przestaje być zależna od atmosfery na zewnątrz. 

Wentylacja mechaniczna zbudowana jest z centrali oraz kanałów nawiewnych i wywiewnych, które odpowiadają a wymianę powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Centralę systemu stanowi rekuperator, który dzięki możliwości odzyskiwania ciepła, znacznie obniża koszty eksploatacyjne budynku. Poziom odzysku ciepła może wynosić od 50 do 90 procent w zależności od wybranego rodzaju rekuperatora. 

Gdzie można montować wentylację mechaniczną?

Rekuperator stał się standardem nowoczesnego budownictwa zorientowanego na ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania. Inwestorzy coraz częściej decydują się na zamontowanie wentylacji mechanicznej w bloku planując to już na etapie budowy. W miejscu, gdzie znajduje się większa ilość pomieszczeń, w których na stałe mieszka duża liczba osób, dostęp do świeżego powietrza jest bardzo ważny. Możliwość ograniczenia kosztów wentylacji sprawia, że rekuperator cieszy się ogromną popularnością. 

Montowanie systemu wentylacji mechanicznej w starym budownictwie stwarza pewne problemy, ponieważ jest nieco trudniejsze i bardziej kosztowne. W słabo izolowanych budynkach wiąże się zazwyczaj z koniecznością wykonania generalnego remontu. Dlatego właśnie posiadacze starszych budowli często pozostają wierni tradycyjnym rozwiązaniom. 

Rekuperacja, czyli sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania

W ciągu ostatnich lat, świadomość na temat ekologicznego pozyskiwania i wykorzystywania źródeł energii znacznie wzrosła, Dlatego właśnie coraz większa liczba Klientów poszukuje innowacyjnych rozwiązań zwracając uwagę na standardy energetyczne. Proces ten wspomaga fakt, że obniżanie zużycia energii w budynkach i możliwość odzyskiwania ciepła wiążą się z dużymi oszczędnościami. 

Rekuperatory stanowią podstawową jednostkę wentylacji mechanicznej nawiewno wywiewnej umożliwiającą odzyskiwanie energii cieplnej ze zużytego powietrza i przekazywanie jej do powietrza nawiewanego do budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu dochodzi do minimalnych strat ciepła, a mieszkańcy mogą cieszyć się oczyszczonym i zdrowym powietrzem. 

Rodzaje rekuperatorów

Wśród głównych zalet posiadania rekuperatora wyróżnić można efektywną wymianę powietrza, znaczne ograniczenie strat ciepła podczas wentylacji budynków oraz możliwość sterowania wentylacją w zależności od potrzeb mieszkańców. Na rynku można znaleźć trzy rodzaje tego typu urządzeń, 

Rekuperatory krzyżowe

Krzyżowe wymienniki ciepła są obecnie najbardziej popularne, głównie za sprawą atrakcyjnej ceny. Działanie rekuperatora krzyżowego polega na tym, że dwa strumienia powietrza, jedno z zewnątrz, a drugie z wnętrza budynku, przepływają na zmianę między płytami. Strumienie są całkowicie rozdzielone, a ciepło przenika przez płytę, która jednocześnie stanowi skuteczną barierę dla zanieczyszczeń. Sprawność rekuperatora krzyżowego pozwala na odzysk energii cieplnej na poziomie 60%. Jako wadę tego typu urządzeń uznaje się małą odporność na niskie temperatury, bowiem szronienie może występować już przy temperaturze -5 stopni Celsjusza. 

Rekuperatory przeciwprądowe

Wymienniki przeciwprądowe są szczególnie popularne w budownictwie jednorodzinnym. W tym przypadku dwa strumienie płyną równolegle w przeciwnych kierunkach. Podobnie jak w przypadku wymienników krzyżowych, powietrze zużyte i nawiewane oddzielone jest płytą, przez którą przenika ciepło. Jednoczesny przepływ obu strumieni daje możliwość odzyskiwania energii cieplnej nawet do 90%. Wymienniki przeciwprądowe zdecydowanie lepiej sprawdzają się przy niskich temperaturach, ponieważ szronienie nie występuje nawet w przypadku okresów, gdy temperatura spada do -30 stopni Celsjusza.

Rekuperatory obrotowe

Wymienniki obrotowe to jedno z droższych rozwiązań, ale w tym przypadku wyższa cena oznacza lepszą jakość. Występują one w postaci bębnów (rotorów) wykonanych z ażurowej masy, która gromadzi ciepło. Masa ta stworzona jest z płyty miliporowej oraz folii aluminiowej. Rekuperator podzielony jest na dwie części, z czego jedną przepływa zużyte powietrze, zaś drugą to nawiewane z zewnątrz. Wirnik obraca się w stałym kierunku z prędkością 10-20 obrotów na minutę, dzięki czemu powietrze trafia do odpowiedniego kanalika. Odzysk ciepła w wymienniku obrotowym może wynosić do 80%. Jednak, podobnie jak w przypadku wymiennika krzyżowego jest on mało odporny na niskie temperatury. 

Zalety wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja grawitacyjna nawiewno-wywiewna charakteryzuje się przede wszystkim niskim kosztem inwestycyjnym. System nie wymaga wygospodarowania większej ilości miejsca, a praca jest bezgłośna, a więc nie powoduje dyskomfortu u mieszkańców budynku. Na jej korzyść działa również samoczynna praca i brak kosztów eksploatacyjnych. Co więcej, sam montaż jest stosunkowo tani, o ile projekt budynku pozwala na umieszczenie kanałów wentylacyjnych w kominach. 

Zalety wentylacji mechanicznej

21.10.2022.blogpost.klimatyzacja-mechaniczna-nawiewno-wwiewna

Rekuperacja jest doceniana głównie za to jak pozytywny wpływ ma na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Dzięki niej do wnętrza domu dostaje się tylko przefiltrowane i oczyszczone z zanieczyszczeń powietrze. Właśnie dlatego to rozwiązanie polecane jest szczególnie alergikom. 

Warto także pamiętać o tym, jak ważne jest utrzymanie właściwego poziomu wilgotności. Takiej możliwości nie zapewnia wentylacja grawitacyjna a mechaniczna już tak. Posiadając rekuperator nie musisz otwierać okien w celu przewietrzenia pomieszczeń tracąc przy tym komfort cieplny w domu. Dobry system wentylacji mechanicznej bez problemu poradzi sobie z uciążliwi zapachami z kuchni, jak i tymi wynikającymi ze stosowania środków chemicznych oprowadzając zużyte powietrze na zewnątrz. 

Koszty utrzymania wentylacji mechanicznej są nieco większe niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej i wynoszą około 350 złotych rocznie (serwis, wymiana filtrów itp.). Warto jednak mieć na uwadze oszczędności jakie generuje system z odzyskiem ciepła. Realnie licząc, rekuperacja może obniżyć koszty ogrzewania o około 30% i jednocześnie zapewnić komfort i zdrowie mieszkańcom budynku, a to zysk bezcenny. 

 

Pokaż więcej wpisów z Październik  2022
pixel