Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Wanna czy prysznic? Decyzja nie musi być wcale trudna!

2021-11-05
Wanna czy prysznic? Decyzja nie musi być wcale trudna!

Zarówno wanna jak i prysznic ma swoje wady i zalety. Najlepiej jak dysponujemy dużym domem i przynajmniej dwiema łazienkami, wówczas mamy “pole do popisu”. Nie musimy stawać przed wyborem, bo oba rozwiązania mogą znaleźć się w naszej aranżacji. W rzeczywistości mało kto ma takie możliwości i jednak przychodzi nam stanąć przed dylematem. Wanna czy prysznic? Decyzja może nie wydawać się łatwa, bo podejmowana na wiele lat, jednak po przeanalizowaniu wszystkich “za i przeciw”, wybór okazuje się nie być, aż tak trudny. Jakie argumenty stoją za każdym z rozwiązań? O tym w artykule.

Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań łączących ze sobą nowoczesność, funkcjonalność i wygodę. W dużej mierze wpływ na wybór tego odpowiedniego mają nasze preferencje i styl życia. Jeżeli nie lubimy długich kąpieli, a wolimy szybki prysznic decyzja będzie prosta, gdyż prysznic znajdzie miejsce w każdej łazience. Jeśli nasze upodobania są odwrotne, jednym z warunków jest miejsce jakim dysponujemy. Przy takim rozwiązaniu może pojawić się problem, jeśli dysponujemy małą przestrzenią. Do zastosowania wanny potrzebujemy trochę więcej miejsca. Jeśli jednak posiadamy wystarczającą jego ilość i nie możemy się zdecydować warto szczegółowo przeanalizować wady i zalety obu propozycji.

Zalety prysznica

Zdecydowaną zaletą prysznica jest możliwość łatwiejszego zagospodarowania ciężkich do aranżacji, nieustawnych pomieszczeń. Przestrzeń potrzebna przy takim rozwiązaniu, jest znacznie mniejsza niż w przypadku wanny. Stosując niski brodzik lub całkowicie z niego rezygnując jak w przypadku opcji walk-in, zyskujemy komfort i wygodę podczas wchodzenia. Ma to szczególne znaczenie dla osób starszych czy niepełnosprawnych, gdzie pokonanie przeszkód staje się nie lada wyzwaniem. Jeśli jednak mamy małe dzieci możemy zastosować wysoki brodzik, który posłuży nam za mini wannę. Kąpiel maluchów będzie wygodniejsza, a także przyjemniejsza dla nich samych. Nie zapominajmy, że stojąc pod prysznicem statków nie zatopimy, a przecież to największa frajda.

Z punktu oszczędności wody, plus idzie na korzyść prysznica, ale tylko pod warunkiem, że rozsądnie z niego korzystamy. Spędzając pod prysznicem 15 minut, gdzie woda leci non stop, zużywamy jej porównywalną ilość co w przypadku napełnienia wanny. A jeśli korzystamy z deszczownicy z wysoką przepustowością, zużycie może być nawet większe! Najoszczędniejszym rozwiązaniem jest szybki prysznic i wyłączanie wody podczas namydlania ciała. Wówczas oszczędności mogą być nawet 3 krotnie wyższe. 

Wady prysznica 

Prysznic o wiele łatwiej sprawdzi się w małej łazience, ale niekiedy może okazać się to również problematyczne. Dysponując małą przestrzenią nie każdy sposób otwierania kabiny będzie możliwy. W niewielkich pomieszczeniach, mogą występować kolizje przy zastosowaniu skrzydeł uchylnych, musimy wówczas trochę pokombinować. Na niekorzyść prysznica działa także problem z utrzymaniem go w czystości. Kamień osadzający się na ściankach kabiny prysznicowej jest bardziej widoczny i cięższy do wyczyszczenia. Aby zachować idealną czystość i przeznaczyć pół soboty na inne przyjemności niż szorowanie kamienia, zaleca się po każdej wizycie pod prysznicem, ściągać nadmiar wody z szyb i przecierać ścianki kabiny do sucha. Prysznic niestety także nie da nam, aż tyle relaksu co wanna. Choć nowoczesne rozwiązania bogate są w dysze z hydromasażem to wciąż jednak nie to samo co odprężenie w wannie. 

Zalety wanny 

Do największych jej zalet oczywiście zaliczymy możliwość błogiego odprężenia po ciężkim dniu. Leżąc w wannie pełnej bąbelków, gdzie w powietrzu roznosi się zapach aromatycznych olejków, niełatwo o lepszy odpoczynek. Aby wynieść relaks na najwyższy poziom, możesz zakupić wannę z hydromasażem, dzięki której zyskasz długotrwałe odprężenie.
Wanna jest też bardzo komfortowa jeśli mamy małe dzieci. Kąpiel milusińskich przychodzi o wiele łatwiej. Pamiętajmy, że mało które wystoi pod prysznicem choćby 3 minuty, więc wanna może być jedynym rozwiązaniem, żeby utrzymać odpowiednią higienę maluchów. 
Na jej korzyść przemawia także łatwość czyszczenia i utrzymania tej czystości. Wanny zazwyczaj nie posiadają trudnodostępnych zakamarków, do których ciężko dotrzeć. Kamień nie jest na nich mocno widoczny. I choć sprzątać należy często i systematycznie, to jeśli po kąpieli nie wytrzemy do sucha wanny, kamień nie rzuci się w oczy tak jak w przypadku przezroczystej kabiny prysznicowej.

Wady wanny 

Jak są zalety to przecież muszą być i wady. Wanna zabiera dużo przestrzeni. Nawet jeśli w małej łazience uda się ją wcisnąć, może okazać się, że poruszanie się będzie mocno niekomfortowe lub nie będzie już miejsca na szafki. Kąpiel zajmuje także o wiele więcej czasu. Oprócz samego leżenia w bąbelkach pamiętajmy, że te bąbelki należy przygotować. W czasie gdy napełniamy wannę moglibyśmy spokojnie wziąć prysznic. 
Kolejnym minusem jest fakt, że zużywamy dużo więcej wody. Nie dość, że musimy napełnić całą wannę to jeszcze podczas długich kąpieli nierzadko zdarza się, że w międzyczasie jej dolewamy. Niestety woda jest źródłem nieodnawialnym, i choć na co dzień możemy tego nie odczuwać to w ujęciu globalnym powoli już zaczyna jej brakować. Warto o tym pamiętać i rozsądnie z niej korzystać.
Wanna może się nie sprawdzić u użytkowników posiadających kotły gazowe dwufunkcyjne, których moc może nie zdołać nagrzać odpowiedniej ilości wody i w połowie napełniania wanny z kranu zacznie lecieć zimna woda. Decydując się na wannę kiedy już posiadamy tego typu ogrzewanie warto zastanowić się czy w ogóle choć raz uda nam się z niej skorzystać. 

Dla niezdecydowanych lub chcących połączyć oba rozwiązania, idealnym wyborem będzie zastosowanie parawanu nawannowego, który ochroni łazienkę przed rozchlapywaniem wody, kiedy zamiast długiej kąpieli, będziemy chcieli wziąć szybki prysznic. 

Co więc lepsze wanna czy prysznic? 

Najczęstszym determinantem wyboru danego rozwiązania jest wielkość łazienki. To ona bez wątpienia może nas ograniczać. W dużym stopniu wpływ mają także nasze preferencje, to jaki styl życia prowadzimy i jak liczna jest nasza rodzina. Czynniki ekonomiczne i podejście ekologiczne też będą istotne. Biorąc te wszystkie aspekty pod uwagę i analizując wszelkie za i przeciw, wybór okazuje się wcale nie być trudnym. Co więc lepsze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to decyzja oparta na wielu czynnikach, którą należy rozpatrywać indywidualnie.

Pokaż więcej wpisów z Listopad  2021

Produkty powiązane

pixel