Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Technologia Smart Home do obsługi ogrzewania

2022-12-28
Technologia Smart Home do obsługi ogrzewania

Każdego z nas charakteryzuje odmienny tryb życia, inne obowiązki zawodowe i prywatne, zróżnicowane aktywności realizowane o różnych porach dnia oraz indywidualne wymagania, co do temperatury panującej w pomieszczeniach. Nowoczesna technologia wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom oferując inteligentne systemy sterujące temperaturą wewnątrz domu. Z nimi łatwo zaplanujesz o której godzinie i na jakim poziomie będzie utrzymywać się temperatura w danym pomieszczeniu. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat tego, co wchodzi w skład systemu inteligentnego sterowania ogrzewaniem oraz gdzie sprawdzi się on najlepiej. Podpowiadamy również dlaczego warto zamontować go w swoim domu i na co zwrócić uwagę przy wyborze poszczególnych elementów.

Z czego składa się inteligentny system sterowania ogrzewaniem?

W podstawowy skład inteligentnych systemów sterowania ogrzewaniem wchodzą:

  • centrala,
  • moduły przekaźnikowe,
  • głowic termostatycznych
  • regulatory temperatury.

Regulatory temperatury kontrolują poziom ciepła panujący w pomieszczeniach. Centrala porównuje dane zgromadzone przez czujniki i porównuje je z parametrami ustawionymi przez użytkowników. Głowice termostatyczne odpowiadają za dopływ ciepła do grzejników. Dodatkowo, system może być wyposażony również w stację pogodową, która monitoruje temperaturę panującą na zewnątrz i dostosowuje moc ogrzewania do warunków pogodowych.

Smart Home do obsługi ogrzewania - zalety

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem, jak większość systemów Smart Home, stosowane jest a celu zwiększenia komfortu mieszkańców danego budynku. Takie rozwiązania wiąże się również z ułatwienie codziennego funkcjonowania użytkownikom oraz rozszerzenia wachlarza możliwości, w tym kontekście, ekonomicznego i ekologicznego zarządzania ogrzewaniem.

System inteligentnego sterowanie ogrzewaniem pozwala na:

  • uzyskanie pełnej kontroli nad poziomem temperatury w konkretnych pomieszczeniach,
  • ustawienia harmonogramów i trybu pracy systemu w zależności od pory dnia,
  • łatwą i komfortową, a przede wszystkim bezpieczną obsługę systemu grzewczego,
  • ograniczenie kosztów ogrzewania, poprzez wyeliminowanie nadmiernego ocieplania mniej uczęszczanych pomieszczeń lub całego domu podczas nieobecności domowników,
  • utrzymanie komfortu cieplnego w każdych warunkach. 

Technologia Smart Home do obsługi systemu grzewczego - u kogo sprawdzi się najlepiej?

Zazwyczaj po tego typu rozwiązania w pierwszej kolejności sięgają osoby zaznajomione z nowoczesnymi technologiami i możliwościami inteligentnych systemów. Popularność Smart Home stale rośnie, a coraz więcej osób upatruje w nim szansy na komfortowe i efektywne spełnianie swoich potrzeb, zarówno tych podstawowych jak i tych szczególnych. Warto jednak mieć na uwadze, że inteligentne ogrzewanie jest przeznaczone głównie do domów i mieszkań z odpowiednim ociepleniem.

Inteligentne systemy grzewcze są idealne dla osób prowadzących aktywny tryb życia i nieregularnie bywających w domach. Możliwość zaprogramowania swojego trybu grzewczego, sprawi, że podczas nieobecności dom nie będzie niepotrzebnie ogrzewany, ale temperatura zostanie utrzymana na takim poziomie, aby nie wychłodzić pomieszczeń. Co więcej, przed Twoim powrotem, temperatura osiągnie wskazaną wartość, abyś mógł cieszyć się komfortem cieplnym po długiej podróży.

Dla osób stale przebywających w domu, inteligentne systemy również mogą być bardzo przydatne. Wystarczy raz ustawić określone parametry na termostacie programowalnym i cieszyć się temperaturą dostosowaną do konkretnego cyklu dnia. Dzięki temu na noc temperatura w sypialni może zostać lekko obniżona, aby zapewnić lepszy komfort snu, zaś nad ranem automatycznie podwyższana. To bardzo wygodne, bowiem nie musisz pamiętać o ręcznym przestawianiu regulatora, czy marznąć rano zanim pokój ogrzeje się do właściwej temperatury.

O czym pamiętać wybierając inteligentne sterowanie ogrzewaniem?

Wybierając poszczególne elementy systemu inteligentnego sterowania ogrzewaniem należy mieć na uwadze rodzaj instalacji zamontowanej w danym budynku, bowiem nie wszystkie modele są kompatybilne jednocześnie z pompą ciepła i ogrzewaniem podłogowym. Wszystkie elementy muszą być ze sobą kompatybilne i funkcjonalne, dlatego też warto sięgać na przykład po gotowe zestawy termostatyczne, w których znajdziesz dobrze dopasowane akcesoria.

Bardzo ważną kwestią, jest również przeznaczenie systemu, a konkretnie to, jakie ma on posiadać funkcję. Poza samym kontrolowaniem i sterowaniem temperatury, system może pełnić również funkcję powiadamiania o konieczności konserwacji urządzeń czy uczenia się zachowań użytkowników. Niektóre modele mogą nawet generować raporty na temat zużycia energii w określonym czasie.

Warto też zwrócić uwagę na nieco mniej istotne aspekty, które mogą zdecydowanie podnieść komfort użytkowania systemu. Przykładowo, wybierając termostat, warto sięgnąć po model z podświetlanym i czytelnym ekranem, aby nawet nocną porą móc z łatwością odczytać wartość temperatury.

Jak zainstalować technologię Smart Home do obsługi systemu grzewczego?

Zasadniczo, instalacja poszczególnych elementów inteligentnego systemu sterowania ogrzewaniem nie powinna stanowić żadnego problemu, zwłaszcza, że producenci dołączają jasne instrukcje do każdego zestawu. Jednak jeśli nie czujemy się na siłach, bądź mamy do czynienia z zaawansowanym systemem wielofunkcyjnym, warto powierzyć to zadanie prawdziwym specjalistom.

W kwestii termostatu, sprawa wygląda dosyć klarownie, bowiem wystarczy jedynie umieścić go na stole lub zamocować do ściany, skąd może on połączyć się z przekaźnikiem zlokalizowanym na piecu głównym. Jednak, bardzo często w instrukcjach znajduje się zapis o konieczności zdjęcia starego termostatu z pieca i zamontowania nowego, co wiąże się z pewną znajomością elektroniki. Za to wymiana głowic jest dużo prostszym zabiegiem, gdyż wystarczy zgodnie z instrukcją umieścić nowe modele w miejscu starych. Niekiedy wymagają one nowego przekaźnika, ale jego montaż też nie jest zbytnio skomplikowany - nowoczesne modele wpina się do gniazda elektrycznego w konkretnym pomieszczeniu.

Podsumowując, chcielibyśmy podkreślić, że inteligentny system to niezawodne rozwiązanie dla efektywnego, wydajnego a zarazem energooszczędnego ogrzewania pomieszczeń, który może być stosowany zarówno w blokach jak i domach jednorodzinnych. Należy jednak mieć na uwadze, że samo zamontowanie systemu nie wystarczy by skutecznie obniżyć rachunki. W tym celu trzeba jeszcze zadbać o odpowiednie zaprogramowanie harmonogramu z uwzględnieniem wszystkich pomieszczeń.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień  2022
pixel