Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Różnice między klimatyzacją typu split a klimatyzacją wielosystemową

2023-06-12
Różnice między klimatyzacją typu split a klimatyzacją wielosystemową

Klimatyzacja jest nieodłącznym elementem współczesnych budynków, zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych, a poszukiwanie odpowiedniego systemu klimatyzacji do konkretnego projektu może być wyzwaniem. Spośród wielu opcji na rynku, dużym zainteresowaniem cieszą się klimatyzacja typu split i klimatyzacja wielosystemowa. Obie oferują różne funkcje i korzyści, które warto dokładnie zbadać przed podjęciem decyzji. W naszym artykule przeanalizujemy kluczowe różnice między tymi dwoma systemami, aby pomóc fachowcom w wyborze optymalnego rozwiązania dla swoich klientów.

Kluczowe różnice między klimatyzacją typu split a klimatyzacją wielosystemową

Klimatyzacja typu split składa się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej. Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie do pojedynczych pomieszczeń lub małych obszarów. Z kolei klimatyzacja wielosystemowa (inaczej klimatyzacja multi split) może obsługiwać wiele jednostek wewnętrznych przy użyciu jednej jednostki zewnętrznej. Jest to bardziej odpowiednie rozwiązanie dla większych domów, biurowców czy innego rodzaju budynków użyteczności publicznej, umożliwiające chłodzenie wielu stref jednocześnie.

Kluczowe różnice można podsumować w następujący sposób:

  • Liczba jednostek: klimatyzacja split składa się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej, podczas gdy klimatyzacja wielosystemowa może obsługiwać wiele jednostek wewnętrznych wykorzystując jedną jednostkę zewnętrznej.

  • Indywidualne sterowanie: klimatyzacja typu split umożliwia niezależne sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu, natomiast klimatyzacja wielosystemowa może wymagać centralnego ustawienia temperatury dla wszystkich podłączonych jednostek.

  • Zastosowanie: klimatyzacja split jest zazwyczaj stosowana do pojedynczych pomieszczeń lub innych niewielkich obszarów, podczas gdy klimatyzacja wielosystemowa jest bardziej odpowiednia dla większych domów lub innych budynków.

Wydajność energetyczna - która opcja zapewni większe oszczędności?

Wydajność energetyczna jest ważnym czynnikiem przy wyborze systemu klimatyzacji. Jakie są najważniejsze różnice między klimatyzacją split a multi split?

Klimatyzator ścienny w pomieszczeniu mieszkalnym

Klimatyzacja do domu split jest zazwyczaj bardziej energooszczędna, zwłaszcza gdy chodzi o chłodzenie pojedynczych pomieszczeń. Dzięki indywidualnemu sterowaniu temperaturą można dostosować ustawienia do konkretnej potrzeby, co prowadzi do niższych rachunków za energię. Warto zauważyć, że klimatyzacja typu split, którą można szybko włączyć i wyłączyć, może być bardziej wydajna w przypadku rzadkiego korzystania z danego pomieszczenia.

Klimatyzacja wielosystemowa natomiast przeznaczona jest do efektywnego chłodzenia większych obszarów, co może prowadzić do oszczędności energii, jeśli wiele pomieszczeń wymaga podobnej temperatury. Jest to szczególnie korzystne w przypadku równoczesnego chłodzenia większej liczby stref.

Klimatyzacja wielosystemowa w pomieszczeniu biurowym

Elastyczność instalacji: Jak różnią się rozwiązania pod względem montażu?

Ze względu na różnice w budowie, klimatyzacja typu split i multisplit różnią się między sobą także montażem. Klimatyzacja typu split jest stosunkowo łatwiejsza w instalacji, co wynika z jej prostszej struktury. W porównaniu do klimatyzacji wielosystemowej, potrzebna jest mniejsza ilość sprzętu oraz mniej skomplikowanych prac instalacyjnych, co przekłada się na niższe koszty montażu. Można szybko zamontować jednostkę wewnętrzną w odpowiednim miejscu i podłączyć ją do jednostki zewnętrznej.

Z kolei multi split klimatyzacja może wymagać bardziej skomplikowanej instalacji. Konieczne będzie zamontowanie większej liczby jednostek wewnętrznych, które będą obsługiwać różne strefy lub pomieszczenia. To wiąże się z dodatkowymi pracami instalacyjnymi, takimi jak układanie rur i przewodów, aby zapewnić odpowiednie połączenia między jednostkami wewnętrznymi a jednostką zewnętrzną. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest jednak większa elastyczność systemu. W przypadku zmian w konfiguracji pomieszczeń lub konieczności dodania lub usunięcia jednostek wewnętrznych, klimatyzacja multi split umożliwia dostosowanie systemu do zmieniających się potrzeb bez konieczności przeprowadzania gruntownych zmian w instalacji. Jest to szczególnie przydatne w przypadku rozbudowanych domów lub budynków użyteczności publicznej, gdzie elastyczność i możliwość dostosowania systemu są kluczowe.

Indywidualne strefowanie a centralne chłodzenie: Jak wpływają na komfort w domu?

Kiedy mamy na uwadze komfort użytkowników, wybór odpowiedniego systemu klimatyzacji odgrywa dużą rolę. Klimatyzacja typu split i klimatyzacja wielosystemowa różnią się także pod tym względem. 

Klimatyzacja do domu typu split umożliwia indywidualne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, co pozwala na dostosowanie komfortu do preferencji użytkowników. Ponadto, jej jednostki wewnętrzne są mniejsze i mogą być umieszczone dyskretnie na ścianach, co nie zaburza estetyki pomieszczenia.

Klimatyzacja podwieszana pod sufitem na stelażu

Z kolei klimatyzacja wielosystemowa jest bardziej odpowiednia, gdy potrzebujemy równoczesnego chłodzenia wielu pomieszczeń. Jest więc szczególnie korzystna dla większych przestrzeni, ale nie gwarantuje nam takiej samej wydajności i komfortu termicznego, jak klimatyzatory split. Warto zauważyć, że klimatyzacja wielosystemowa może wymagać większych jednostek wewnętrznych lub ukrycia instalacji w celu zachowania estetyki wnętrza. Taką klimatyzację będzie też trudniej serwisować. 

Podsumowanie

Na co więc się zdecydować: na klimatyzację split czy multisplit? Wybór odpowiedniego systemu zależy od specyfiki projektu oraz preferencji użytkowników. Klimatyzacja typu split jest częściej stosowana w pojedynczych pomieszczeniach lub małych obszarach, oferując indywidualne sterowanie temperaturą i niższe koszty instalacji. Klimatyzacja wielosystemowa natomiast jest bardziej odpowiednia dla większych domów lub budynków, umożliwiając chłodzenie wielu stref jednocześnie i oferując większą elastyczność instalacji.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie przeanalizować potrzeby projektu i uwzględnić aspekty wydajności energetycznej, elastyczności instalacji oraz komfortu użytkowników. Wybór odpowiedniego systemu klimatyzacji zapewnia optymalne warunki chłodzenia i zadowolenie klientów.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2023
pixel