Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Przepływowy podgrzewacz wody czy bojler elektryczny – co wybrać?

2024-05-13
Przepływowy podgrzewacz wody czy bojler elektryczny – co wybrać?

Zalety bojlera

Bojlery elektryczne, czyli inaczej pojemnościowe podgrzewacze wody, to sprawdzone i popularne sposoby na dostarczanie ciepłej wody do domu czy mieszkania. Bojler to zbiornik, który nagrzewa wodę i przechowuje ją do momentu użycia. Jego główną zaletą jest możliwość szybkiego podgrzewania większej ilości wody, co zapewnia natychmiastowy dostęp do gorącej wody w dowolnym momencie. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortem korzystania z prysznica czy kranu z ciepłą wodą bez długiego oczekiwania na jej podgrzanie.

Atutem tego urządzenia jest jego stosunkowo prostota użytkowania i możliwość regulacji temperatury wody. Wystarczy podłączyć go do źródła zasilania elektrycznego i doprowadzić wodę, a system jest gotowy do pracy.

Dodatkowo nowoczesne modele często są wyposażone w funkcje oszczędzania energii, a to pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji i wpływa pozytywnie na Twój portfel oraz środowisko.

Wady bojlera

Mimo licznych zalet bojlery elektryczne nie są pozbawione pewnych wad, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze systemu ogrzewania wody. Jedną z nich jest ograniczona ilość wody dostępnej w zbiorniku. Po zużyciu zasobów zgromadzonych w bojlerze konieczne jest odczekanie na kolejne podgrzanie wody. Bywa to dość uciążliwe w sytuacjach, gdy potrzebujesz dużej ilości ciepłej wody w krótkim czasie.

Kolejną istotną wadą bojlera jest konieczność regularnego usuwania osadu mineralnego, który gromadzi się wewnątrz zbiornika, gdyż często prowadzi on do pogorszenia wydajności i skrócenia życia urządzenia. 

Niestety sprzęt ten cechuje się stosunkowo wysokim zużyciem energii elektrycznej. Proces nagrzewania wody może być dość energochłonny, a to przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Poza tym jego montaż jest możliwy wyłącznie w pomieszczeniach większych ze względu na jego gabaryty.

Zalety i wady bojlera

Zalety podgrzewacza wody

Przepływowe podgrzewacze wody dzielą się na zasilane elektrycznie i gazowe. Są to urządzenia, które nagrzewają wodę w momencie, gdy ona przez nie przepływa, eliminując potrzebę przechowywania dużej ilości wody w zbiornikach. Dzięki temu ich główną zaletą staje się efektywne zużycie energii, ponieważ woda jest nagrzewana tylko wtedy, gdy jest faktycznie potrzebna.

Kolejną zaletą sprzętu jest jego kompaktowa budowa i oszczędność miejsca. W przeciwieństwie do bojlera, który wymaga większej przestrzeni na umieszczenie zbiornika, podgrzewacz wody może być zamontowany bezpośrednio przy kranie czy prysznicu, co znakomicie sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. 

Dzięki braku konieczności przechowywania wody w zbiorniku podgrzewacze wody są również bardziej odporne na korozję i osad mineralny. Proces nagrzewania wody odbywa się natychmiastowo, co oznacza, że nie ma ryzyka utraty ciśnienia ani obniżenia temperatury wody w trakcie użytkowania.

Podgrzewacz wody jest uniwersalny i można stosować go zarówno w łazience, kuchni, jak i innych miejscach, gdzie wymagane jest dostarczanie ciepłej wody. Może być również wykorzystywany w systemach ogrzewania podłogowego czy basenowych, co sprawia, że jest to wszechstronne rozwiązanie dla różnych potrzeb.

Wady podgrzewacza wody

Gazowe i elektryczne podgrzewacze wody poza zaletami mają też swoje wady. Z pewnością należy do nich ograniczona przepustowość – szczególnie w przypadku mniejszych i tańszych modeli. Jeśli potrzebujesz dużej ilości ciepłej wody, podgrzewacz wody może nie być w stanie zapewnić wystarczającego ciśnienia ani temperatury wody.

Wadą jest też konieczność stałego przepływu wody, aby podgrzewacz mógł działać efektywnie. Jeśli woda nie jest regularnie używana, istnieje ryzyko, że urządzenie straci swoją funkcjonalność lub będzie działać niezbyt wydajnie. Ponadto w przypadku awarii zasilania w wodę podgrzewacz nie będzie w stanie dostarczyć ciepłej wody, co może być szczególnie dotkliwe w chwilach nagłej potrzeby.

Podgrzewacze wody mogą być również bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne lub awarie w porównaniu do tradycyjnych bojlerów. Ze względu na swoją bardziej skomplikowaną budowę i częstsze użytkowanie, mogą wymagać częstszej konserwacji i napraw, co generuje dodatkowe koszty i niedogodności dla użytkowników.

Zalety i wady podgrzewacza wody

Co się bardziej opłaca bojler czy podgrzewacz?

Zastanawiasz się, co jest bardziej opłacalne bojler czy podgrzewacz? Kwestia ta sprowadza się do analizy kosztów związanych z ich zakupem, instalacją, eksploatacją i długoterminowymi oszczędnościami. Bojlery elektryczne mogą być stosunkowo tańsze w zakupie, zwłaszcza jeśli wybierzesz prostsze modele o mniejszej pojemności. Jednak warto zauważyć, że koszty instalacji mogą być wyższe, szczególnie gdy wymagane są prace adaptacyjne w instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Z drugiej strony podgrzewacze wody, choć są często droższe, to ich instalacja jest zazwyczaj prostsza i może być wykonana bez konieczności dużej ingerencji w istniejącą infrastrukturę. 

Należy również wziąć pod uwagę koszty eksploatacyjne i konserwacyjne. Bojlery elektryczne mogą być bardziej podatne na zużycie energii, a to ma związek z wyższymi rachunkami za prąd. Ponadto konieczność regularnej konserwacji i usuwania osadu mineralnego może generować dodatkowe koszty. Z kolei podgrzewacze wody są zazwyczaj bardziej energooszczędne i wymagają mniej konserwacji, co przynosi oszczędności w dłuższej perspektywie czasu.

Ostatecznie decyzja, co wybrać, podgrzewacz przepływowy czy bojler, powinna być oparta na indywidualnych potrzebach, preferencjach i możliwościach finansowych każdego klienta. 

Co się bardziej opłaca bojler czy podgrzewacz

Bojler czy podgrzewacz elektryczny – co wybrać do mieszkania?

Wybór pomiędzy bojlerem a podgrzewaczem elektrycznym do mieszkania zależy od wielu czynników, takich jak np. dostępna przestrzeń, ilość użytkowników, częstotliwość korzystania z ciepłej wody i budżet. Jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią, podgrzewacz może być lepszym rozwiązaniem ze względu na swoją kompaktową budowę i możliwość łatwego montażu nawet w niewielkich łazienkach czy kuchniach. Poza tym dzięki swojej zasadzie działania nagrzewa wodę tylko wtedy, gdy jest faktycznie potrzebna, a to ma wpływ na wysokość rachunków za prąd w porównaniu z bojlerem, który cały czas podgrzewa wodę w zbiorniku.

Należy jednak wziąć pod uwagę na liczbę osób korzystających z ciepłej wody i ich zwyczaje użytkowania. Jeśli w mieszkaniu mieszka więcej niż jedna osoba, bojler pojemnościowy jest bardziej odpowiedni, gdyż zapewnia ciągły dostęp do ciepłej wody bez obaw o szybkie wyczerpanie. Można dopasować jego wielkość do potrzeb danej rodziny – 1-2 osoby 80 l, 3-4 osoby 100 l, 5 osób 120 l oraz 6-7 osób 140 l. Należy jednak wziąć pod uwagę, że im większy bojler, tym więcej miejsca potrzeba do jego instalacji. 

Warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże wybrać optymalne rozwiązanie z uwzględnieniem wszystkich czynników.

Podsumowanie

Wybór między przepływowym podgrzewaczem wody a bojlerem elektrycznym to decyzja, która wymaga uwzględnienia wielu czynników. Warto pamiętać o indywidualnych potrzebach i preferencjach każdego użytkownika. Ostateczne podjęcie świadomej decyzji wymaga zrozumienia zarówno zalet, jak i wad obu rozwiązań oraz dopasowania ich do własnych warunków i oczekiwań.

Dalej zastanawiasz się, co wybrać podgrzewacz przepływowy czy bojler? Pamiętaj, że oba rozwiązania są skutecznymi sposobami dostarczania ciepłej wody do mieszkania.

Pokaż więcej wpisów z Maj  2024

Produkty powiązane

pixel