Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Poznaj korzyści z zastosowania sterowników pomp CO i CWU!

2021-02-19
Poznaj korzyści z zastosowania sterowników pomp CO i CWU!

Maksymalne wykorzystanie potencjału instalacji grzewczej jest możliwe dzięki sterownikom. Inwestycja w takie urządzenia przyczyni się do komfortu cieplnego, a także zaowocuje oszczędnościami. Odpowiednie dobranie, zainstalowanie i ustawienie urządzenia, pozwoli Ci na wygodne sterowanie ogrzewaniem, przyczyniając się również do zwiększenia wydajności urządzeń grzewczych. Jaką rolę spełniają sterowniki do pomp, jakie są ich funkcje i o czym warto pamiętać montując sterownik, przeczytasz poniżej. 

Czym są sterowniki do pomp?

Sterowniki do pomp są to elektroniczne urządzenia, których zadaniem jest zautomatyzowanie pracy pompy. Korzystanie ze sterowników, nie tylko daje nam wygodne sterowanie ogrzewaniem, ale przyczynia się także do optymalnej pracy kotła, tym samym przedłużając jego żywotność i zwiększając oszczędności za ogrzewanie. 

Funkcje sterowników do pomp

Oprócz podstawowej funkcji sterowników do pompy jaką jest sterowanie ogrzewaniem, niektóre sterowniki posiadają także funkcję antyzamarzania. Ma ona na celu włączyć pompę, jeśli temperatura spadnie do 5ºC, zabezpieczając pompę przed zamarznięciem. A także funkcję antystop, której zadaniem jest włączenie pompy na kilka minut, co kilka dni, poza sezonem grzewczym. Działanie takie zabezpiecza pompę i pozwala uniknąć awarii związanych z zastaniem urządzenia. 

Jak działa sterownik pompy? 

Zadaniem sterowników pomp CO jest zarządzanie pracą pompy, a dzieje się to za pomocą czujników temperatury CO, w które są one wyposażone. Cały proces działania sterownika do pompy CO odbywa się według poniższych zależności. Na sterowniku ustawić musimy wartość temperatury, przy której wystąpieniu pompa powinna się uruchomić. Jeśli temperatura w kotle osiągnie zadaną wartość, np. 40ºC sterownik do pompy CO ją włączy. Analogicznie sytuacja ma się w kwestii wyłączenia pompy. Sterownik wyłączy pompę, która przestanie dostarczać ciepło z kotła, kiedy spadnie poniżej zadanej temperatury. Pompa po włączeniu będzie dostarczała ciepło do obiegu grzewczego do momentu aż temperatura w kotle nie spadnie poniżej zadanej wartości. 

Zalety sterowników do pomp

Stosowanie sterowników do pomp niesie za sobą szereg zalet. Wśród nich wyróżnić możemy:

  • najlepszy możliwy sposób funkcjonowania układu grzewczego 
  • możliwość dostosowania mocy urządzeń do strat i zysków ciepła w pomieszczeniach 
  • zwiększenie komfortu użytkowników
  • wydajniejsza praca systemu grzewczego 
  • zwiększenie oszczędności na ogrzewaniu 
  • wydłużenie żywotności urządzenia grzewczego 
  • możliwość zarządzania kilkoma pompami jednocześnie 

Sprawdź jak dobrać pompę obiegową.

Sterowniki do pomp CWU

Wśród sterowników pomp wyróżnić możemy także takie, które współpracują z pompą CO, a także CWU. Zadaniem sterownika do pompy CWU obsługującej zbiornik ciepłej wody, jest utrzymanie prawidłowej pracy pomp zasilających w celu zapewnienia odpowiedniej temperatury w zbiornikach. Sterowniki tego rodzaju posiadają opcję okresowego zwiększania temperatury ciepłej wody, którego celem jest zwalczanie bakterii Legionella, która może pojawić się w instalacji, a także jej termicznej dezynfekcji.

Rodzaje sterowników

Najprostszymi sterownikami występującymi na rynku są te w formie analogowej z pokrętłem ustawiania temperatury. Występują także regulatory mikroprocesorowe, które posiadają wyświetlacz, elektroniczne i bardzo dokładne ustawienia oraz możliwość podłączenia panela pokojowego. Niektóre ze sterowników do pomp mają także możliwość podłączenia dmuchawy, można wtedy w bardzo tani sposób zautomatyzować pracę pieca zasypowego. Sterowniki do pomp wykorzystywane są również w inny sposób. Nie tylko przy kotłach, ale także przy wszystkich urządzenia, przy których podłączona jest pompa wodna, mająca za zadanie tłoczyć wodę lub inne substancję. Sterowniki mogą być podpięte za pomocą kabla czyli przewodowe, lub działające z wykorzystaniem funkcji nadającej sygnał do odbiornika, zwane bezprzewodowymi. 

Jak wybrać sterownik pompy

Wybierając sterownik pomp oprócz preferowanych funkcji, które należy dobierać do swoich preferencji, koniecznie zwróć uwagę czy sterownik wybranego producenta, będzie kompatybilny z kotłem lub zasobnikiem który posiadasz. Taką informację, możesz znaleźć w specyfikacja technicznej sterownika.

Montaż sterowników 

Montaż sterowników zlecony powinien być doświadczonemu instalatorowi, gdyż są to urządzenia zaawansowane technologicznie. Jeżeli nie masz doświadczenia, a jednak chcesz podjąć się własnoręcznego montażu, koniecznie zapoznaj się ze specyfikacją techniczną. Działanie niezgodnie z nią, może doprowadzić do awarii urządzenia lub nieefektywnej jego pracy. Po zapoznaniu się ze schematami instalacyjnymi, podłącz okablowanie według opisu na złączkach. Włącz zasilanie, sprawdź poprawność działania sterownika i skonfiguruj ustawienia. Pamiętaj o bezpieczeństwie w czasie montażu! Urządzenie musi być odłączone od sieci zasilania w czasie podłączania przewodów. Jeśli nie czujesz się na siłach, lepiej skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego fachowca, w innym wypadku jeżeli dojdzie do uszkodzenia urządzenia podczas montażu, gwarancja nie będzie obowiązywała. 

Jak dbać o sterownik aby działał dłużej?

Prawidłowe dbanie o urządzenie z pewnością wydłuży jego żywotność. Ustawiając odpowiednie parametry na sterowniku o wiele wygodniej będziesz mógł sterować ogrzewaniem i na jakiś czas nawet o nim zapomnieć. Warto jednak pamiętać, aby od czasu do czasu kontrolować jego pracę. Stosując się do kilku porad, wydłużysz prawidłowe działanie sterownika i jego żywotność. Na co należy zwrócić uwagę? Na pewno, sterownika należy używać zgodnie z jego przeznaczeniem i zaleceniami zawartymi w instrukcji. Przed każdym rozpoczęciem sezonu dokonaj przeglądu urządzenia. Regularna kontrola pozwoli Ci ocenić stan techniczny urządzenia, oczyścić go z kurzu i zanieczyszczeń. Jeśli nie masz doświadczenia w zaawansowanej obsłudze sterownika, nie wykonuj również zmian na własną rękę. O wiele korzystniej jest zaczerpnąć pomocy specjalisty przy zmianach, czy aktualizacjach urządzenia, niż doprowadzić do uszkodzenia i konieczności jego wymiany. 

Pokaż więcej wpisów z Luty  2021

Produkty powiązane

pixel