Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Poznaj 6 zalet inteligentnego domu!

2021-06-07
Poznaj 6 zalet inteligentnego domu!

Stale rozwijająca się technologia sprawia ciągłą poprawę komfortu naszego życia poprzez automatyzację poszczególnych działań. Samoistne włączanie światła kiedy jesteśmy w pomieszczeniu i wyłączanie kiedy wychodzimy, dostosowanie temperatur pomieszczenia do preferencji domowników czy włączenie się alarmu kiedy czujnik dymu wyczuje zagrożenie to tylko nieliczne ułatwienia, które daje nam inteligentny dom.  

 

Pojęcie inteligentnego domu, kryje za sobą szeroko rozwinięte inteligentne systemy sterowania ale także pojedyncze sterowniki ułatwiające optymalizację pracy poszczególnych urządzeń. W zależności od tego jak rozbudowany system wybierzemy możemy poprawić komfort życia na poszczególnych gałęziach. Obejmuje ona między innymi ogrzewanie, wentylację i klimatyzację, odpowiednio sterując temperaturą w zależności od pory dnia i warunków panujących na zewnątrz, a także uwzględniając obecność domowników. Kiedy nikogo nie ma w domu przez dłuższy czas dnia system obniża temperaturę, a kiedy zbliża się godzina powrotu doprowadza pomieszczenia to komfortowej temperatury. 

Dzięki Smart Home sterować możemy także oświetleniem zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Zdalnie możemy zapalać lub gasić światło, a także ustawiać jego natężenie czy barwę. Kiedy nie ma nas w domu sporadycznie możemy światło zapalić sugerując naszą obecność aby zmylić ewentualnych intruzów.

Inteligentny dom uchronić nas może przed pożarem, zaczadzeniem czy włamaniem, dzięki czujnikom, alarmom i monitoringowi. W trakcie zagrożenia może wysłać informację do firmy świadczącej usługę ochrony mienia, zapalić światła czy włączyć sygnał dźwiękowy. 

Inteligentne sterowanie możemy wprowadzić także do ogrodu, ustawiając automatyczne nawadnianie w zależności od pory dnia i pogody, czy kontrolując poziom zapełnienia szamba czy zbiorników na deszczówkę. 

Co przemawia za posiadaniem inteligentnego domu? Poznaj sześć korzyści:

Bezpieczeństwo

Niewątpliwą zaletą Smart Home jest bezpieczeństwo. Im bardziej rozwinięty jest nasz system Smart tym wyższy poziom bezpieczeństwa uzyskamy. Wszystkie elementy mogą być zintegrowane w całość i w przypadku zagrożenia uruchomić alarm. Inteligentny dom może uchronić nas przed włamaniem, ale także uruchomić czujniki czadu, dymu czy gazu. Mając szeroko rozwinięty system Smart Home, należy pamiętać także o odpowiednim zabezpieczeniu aplikacji, gdyż zaleta ta bardzo szybko może okazać się wadą, kiedy padniemy ofiarą cyberprzestępstwa. Włamując się do naszego systemu, przestępca bez trudu otworzy drzwi i wyłączy wszelkie alarmy, dlatego ważne jest odpowiednie jego zabezpieczenie. 

Wygoda i komfort

Inteligentny dom możemy zaprogramować tak aby dopasować go do naszych indywidualnych potrzeb. Ustawienia nie są wybierane na stałe, więc w każdej chwili można je zmienić jeżeli nasze preferencje również ulegają zmianie. Sterowanie z komputera czy smartfona daje nam ogromną wygodę. Całym systemem przy użyciu jednego palca możemy zarządzać na przykład z kanapy w salonie. 

Oszczędność

W zależności od rozmiaru całej instalacji inteligentnego domu jej koszt będzie się różnił i może na początku trochę odstraszać, natomiast dzięki możliwości precyzyjnego ustawienia parametrów zużycia, urządzenia będą generowały maksymalnie możliwe oszczędności. A to przełoży się na mniejsze zużycie energii i niższe rachunki. Dobrze skonfigurowana instalacja może zwiększyć oszczędności nawet do 30%. Oszczędności możemy szukać także przy montażu instalacji, bowiem systemy te mogą pracować zdalnie bez konieczności użycia kabli, a co za tym idzie kucia ścian. 

Kontrola 

Dzięki aplikacji stale możemy kontrolować zużycie prądu, gazu czy wody. Bezpośrednie monitorowanie zużycia poszczególnych mediów pozwoli na szybką reakcję jeżeli zauważymy jakieś nieprawidłowości. A kiedy nie ma nas w domu dzięki aplikacji możemy sprawdzić podglądając kamery co dzieje na posesji.

Zdrowie

Optymalne dostosowanie elementów do naszego organizmu jak na przykład odpowiednia temperatura, nie tylko wpłynie na ogólny komfort, ale także na zdrowie. Mamy możliwość dobrać odpowiednią barwę i nasycenie oświetlenia, dzięki czemu nasz organizm może czuć się bardziej zrelaksowany, ograniczając przy tym stres.  

Automatyzacja

Sterowanie urządzeniami za pomocą smartfonu jest wygodne, należy jednak zwrócić uwagę, że większość procesów zachodzących w inteligentnym domu wynika z automatyzacji. Programując system dostosowany do naszych potrzeb, możemy na jakiś czas o nim zapomnieć, gdyż wszelkie procesy zachodzą bez naszego udziału. Praca kotła zostanie dostosowana do temperatury panującej na zewnątrz, a kiedy zapadnie zmrok to na przykład system nawadniania ogrodu się załączy. 

System Smart Home zdecydowanie może poprawić nam komfort życia i zaoszczędzić czas, którego w dzisiejszej dobie jest ciągle mało. Jego obsługa jest łatwa i szybka, nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Zalet inteligentnego domu jest wiele i zdecydowanie warto w niego zainwestować. A jeżeli jesteśmy przy inwestycji to warto także wspomnieć o cenie, która dla niektórych może okazać się wadą. Jeśli planujemy instalację  pojedynczych sterowników, które ułatwią obsługę wybranych urządzeń to koszt nie będzie bardzo wysoki. Jeśli natomiast nasz system ma być wysoce rozbudowany uwzględniający szereg gałęzi to musimy się liczyć z o wiele wyższymi kosztami, w zależności od powierzchni domu mogącymi nawet sięgać do 50 -70 tys. zł. Niemniej jednak tak rozbudowane systemy zapewniają wysoce rozwinięty komfort, w który warto zainwestować i brać pod uwagę na etapie budowy, czy modernizacji.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2021
pixel