Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Pompy ciepła a ogrzewanie podłogowe: jakie są zalety tego połączenia?

2023-03-20
Pompy ciepła a ogrzewanie podłogowe: jakie są zalety tego połączenia?

Instalacja grzewcza powinna być wydajna i zapewniać komfort termiczny we wszystkich pomieszczeniach. Nowoczesne systemy grzewcze bazujące na niskotemperaturowym czynniku grzewczym zapewniają możliwość dostarczania wody o odpowiedniej temperaturze bez niepotrzebnych strat ciepła. Pompa ciepła to urządzenie, które pracuje w temperaturze do 60 stopni Celsjusza, zatem wydaje się być rozwiązaniem idealnym do zastosowania z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Czy rzeczywiście tak jest? W poniższym artykule przyjrzeliśmy się bliżej pracy systemu grzewczego opartego na wodnej podłogówce i pompie ciepła.

Wodne ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła - połączenie idealne?

Pompy ciepła to nowoczesne, ekonomiczne i bardzo wydajne urządzenia grzewcze. Nie dziwi więc fakt, że coraz szybciej poszerza się grono ich zwolenników, którzy doceniają możliwość energooszczędnego dostarczania wystarczającej ilości energii cieplnej do ogrzania wszystkich pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Choć cena zakupu i montażu pompy ciepła nie jest niska, to dzięki małym kosztom eksploatacyjnym inwestycja może zwrócić się w ciągu kilku lat. Co więcej, na etapie planowania montażu pompy ciepła, warto zorientować się w dostępnych programach dofinansowania. Takim sposobem można obniżyć koszty zakupu i instalacji urządzenia o kilkadziesiąt procent.

Współpraca ogrzewania podłogowego z pompą ciepła polega na wykorzystaniu potencjału urządzenia niskotemperaturowego do energooszczędnego i wydajnego ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Pompa ciepła to rozwiązanie idealne dla domów nisko- lub zeroenergetycznych, ale świetnie sprawdzi się ona również w zmodernizowanych budynkach. Dlatego też, połączenie podłogówki z pompą ciepła najlepiej przeprowadzić na etapie budowy energooszczędnego domu lub podczas przeprowadzania gruntownej termomodernizacji budynku.

Czy pompa ciepła będzie wydajna przy podłogówce?

Ogrzewanie podłogowe może tworzyć z pompą ciepła wysoce wydajny system, gdyż posiada niską temperaturę emisji oraz dużą powierzchnię kontaktu z powietrzem, do którego przekazywane jest ciepło z instalacji. Taki układ pracy pozwala na wydajne pozyskiwanie energii z dolnego źródła oraz znaczące ograniczenie kosztów eksploatacyjnych systemu grzewczego. Praca w niskich temperaturach (ok. 30-40 stopni Celsjusza) to nie tylko mniejsze rachunki za prąd, ale też dłuższa żywotność poszczególnych elementów wchodzących w skład systemu odpowiedzialnego za ogrzewanie domu i wody użytkowej.

Warto również wspomnieć, że pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem dla ogrzewania podłogowego z uwagi na swoją elastyczność w wykorzystaniu różnych źródeł ciepła, takich jak powietrze, woda lub gleba. Oznacza to, że można zastosować je w różnych warunkach geologicznych, co umożliwia dostosowanie systemu ogrzewania do potrzeb i możliwości technicznych każdej nieruchomości.

Zalety połączenia ogrzewania podłogowego i pompy ciepła

Kluczowe zalety ogrzewania podłogowego 

Największą zaletą samego ogrzewania podłogowego jest stały komfort termiczny mieszkańców. Podłoga oddaje ciepło poprzez całą powierzchnię lub jej znaczną część, dzięki czemu ciepło rozprowadzane jest równomiernie po całym pomieszczeniu. Wśród licznych zalet podłogówki warto też wskazać zdecydowanie mniejszy ruch powietrza, który jest wynikiem mało intensywnego promieniowania energii cieplnej. Dzięki temu ograniczone zostaje rozprzestrzenianie się kurzu, pyłu i różnych alergenów, co stanowi dużą wartość dla osób cierpiących na alergię czy astmę.

Istotnym atutem ogrzewania podłogowego jest również to, że system płaszczyznowy wymaga niższej temperatury powietrza w pomieszczeniu, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny. To oznacza, że ​​można oszczędzić na kosztach energii i zmniejszyć emisję szkodliwych gazów. Nie bez znaczenia jest także estetyka - ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne i nie zajmuje przestrzeni, co pozwala na większą elastyczność w urządzaniu pomieszczeń. Nie trzeba instalować grzejników czy innych urządzeń grzewczych, co wpływa na estetykę i funkcjonalność pomieszczeń.

Kluczowe zalety pompy ciepła 

Biorąc pod uwagę zalety pompy ciepła, należy wskazać przede wszystkim oszczędność energii i pieniędzy - pompy ciepła są bardzo efektywne w wykorzystywaniu energii. W porównaniu do tradycyjnych metod ogrzewania, mogą one zaoszczędzić nawet do 50% energii. Dzięki temu koszty ogrzewania są znacznie niższe. Inną ważną zaletą jest ekologiczność - pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, ponieważ korzystają z energii ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, woda czy geotermia. Dzięki temu emitują znacznie mniej szkodliwych substancji niż tradycyjne systemy ogrzewania.

Co więcej, pompy ciepła są wielofunkcyjne, bowiem mogą być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania domów, ale również do produkcji ciepłej wody użytkowej, a nawet do podgrzewania basenów czy nawadniania ogrodów. Warta docenienia jest również trwałość wodnych pomp, które mogą działać przez wiele lat bez potrzeby wymiany. Dzięki temu inwestycja w pompę ciepła może przyczynić się do długotrwałych oszczędności.

Pompa ciepła ustawiona przed domem

Połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym - zalety 

Zarówno pompa ciepła jak i system ogrzewania podłogowego ma wiele zalet, których połączenie może przynieść wiele korzyści. Montując wodną podłogówkę z pompą ciepła zyskujesz:

  • wysoką wydajność energetyczną - pompa ciepła zasila ogrzewanie podłogowe, co przyczynia się do znacznych oszczędności energii w porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania,
  • niskie koszty eksploatacji - w połączeniu z pompą ciepła, ogrzewanie podłogowe działa przy niższych temperaturach, co oznacza, że ​​zużywa mniej energii. Dzięki temu koszty eksploatacji są zdecydowanie niższe w porównaniu do tradycyjnych grzejników,
  • komfort użytkowania - ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ ciepło rozprzestrzenia się równomiernie po całej powierzchni podłogi, dzięki czemu zapewnia przyjemne ciepło nawet w mroźny poranek,
  • atrakcyjne wizualnie wnętrza - ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, co pozwala na większą elastyczność w aranżacji pomieszczeń; nie trzeba instalować grzejników, co wpływa na estetykę i funkcjonalność pomieszczeń,
  • bezpieczeństwo - ogrzewanie podłogowe jest bezpieczne dla dzieci i zwierząt, ponieważ nie ma gorących elementów, które można by przypadkowo dotknąć; to zmniejsza ryzyko oparzeń,
  • ekologia - pompa ciepła, która zasila ogrzewanie podłogowe, korzysta z energii ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, woda czy geotermia. Dzięki temu emisja szkodliwych substancji jest znacznie mniejsza w porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania.

Ponadto, połączenie ogrzewania płaszczyznowego z pompą ciepła zapewnia dodatkową funkcjonalność jaką jest chłodzenie pomieszczeń w sezonie letnim.

Jak dobrać moc pompy do ogrzewania podłogowego?

Moc pompy ciepła do ogrzewania podłogowego zależy od kilku czynników, takich jak powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń, rodzaj izolacji budynku, wysokość pomieszczeń oraz liczba i rodzaj okien. Oto kilka kroków, które należy podjąć, aby dobrać odpowiednią moc pompy ciepła do ogrzewania podłogowego:

  • oszacowanie zapotrzebowania na ciepło - przeprowadź dokładne obliczenia, aby określić zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniach, które będą ogrzewane; należy wziąć pod uwagę wszystkie elementy, takie jak kształt i wielkość pomieszczenia, izolację budynku, temperaturę otoczenia i wielkość okien,
  • wybór pompy do użytku z podłogówką - zalecana temperatura podłogi w przypadku ogrzewania podłogowego to około 25-27 stopni Celsjusza; należy zatem wybrać pompę ciepła, która jest w stanie zapewnić tę temperaturę przy najniższych kosztach energii,
  • uwzględnienie współczynnika efektywności sezonowej (SCOP) - SCOP to wskaźnik określający efektywność pompy ciepła, a tym samym jej wydajność energetyczną; im wyższy SCOP, tym bardziej efektywna jest pompa ciepła, dlatego warto wybrać urządzenie o jak najwyższym współczynniku,
  • konsultacja z ekspertem - doboru odpowiedniej mocy pompy ciepła do ogrzewania podłogowego najlepiej dokonać wraz z ekspertem; doświadczona osoba będzie w stanie przeprowadzić dokładne obliczenia i pomóc w doborze najbardziej odpowiedniego modelu pompy ciepła dla danego budynku. 

Co więcej, aby stworzony system był wydajny i opłacalny, należy zadbać o odpowiednie wymiary kolektora, który będzie rozprowadzał ciepło do pomieszczeń. Kolektor musi być przystosowany do mocy pompy ciepła, aby zapewnić skuteczne ogrzewanie podłogowe.

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2023

Produkty powiązane

pixel