Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Ogrzewanie podłogowe w łazience – wady i zalety

2024-05-06
Ogrzewanie podłogowe w łazience – wady i zalety

Zalety ogrzewania podłogowego w łazience

Ogrzewanie podłogowe jest na chwilę obecną wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem - to idealny sposób na to, aby mieć w łazience ciepłą podłogę o każdej porze roku. Zalety ogrzewania podłogowego szczególnie docenisz w sezonie jesienno-zimowym. Powodów, dla których warto je montować w łazience jest jednak znacznie więcej.

Tradycyjne grzejniki montowane na ścianie lub pod oknem zajmują wiele miejsca, co może utrudnić efektowną aranżację łazienki, szczególnie w sytuacji, gdy jest ona niewielka – podłogówka w łazience da Ci zdecydowanie więcej możliwość aranżacyjnych. W tym przypadku bowiem system grzewczy jest ukryty pod posadzką, nie zajmuje więc miejsca. Z uwagi na to, że ogrzewanie podłogowe jest całkowicie niewidoczne, ułatwia aranżację łazienki w różnych stylach - sprawdzi się zarówno w przypadku stylu klasycznego, jak i nowoczesnego stawiającego na minimalizm. Do tego posadzkę możesz wykończyć, wykorzystując różnorodne materiały. Dobrym wyborem są nie tylko ceramiczne kafelki podłogowe, ale także panele. 

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem niezwykle ekonomicznym. Decydując się na jego montaż, możesz liczyć na mniejsze zużycie energii, dzięki czemu zmniejszysz koszty ogrzewania – w przypadku tego rodzaju ogrzewania ciepło jest bowiem rozprowadzane bardziej efektywnie. Brak grzejników sprawia też, że nie zbiera się na nich kurz – podłogówka w łazience jest ogrzewaniem idealnym dla osób cierpiących na alergię i astmę.

Wady ogrzewania podłogowego w łazience

Ogrzewanie podłogowe w łazience ma wiele zalet, ale nie jest też pozbawione wad. Jedną z największych są wysokie koszty związane z jego wykonaniem - za podłogówkę trzeba zapłacić nawet do trzydziestu procent więcej niż za ogrzewanie z grzejnikami. Cała instalacja składająca na ogrzewanie podłogowe musi zostać ułożona zanim zostanie wykończona posadzka – oznacza to, że na podłogówkę możesz zdecydować się tylko na etapie budowy domu albo podczas wykonywania generalnego remontu. Nie da się także wykonać posadzki z dowolnego materiału, najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne, panele podłogowe oraz naturalny kamień. Wybierając ogrzewanie podłogowe w łazience, musisz zapomnieć o układaniu przed wanną czy kabiną prysznicową puszystych dywaników. Ogrzewanie podłogowe jest na ogół bezawaryjne, musisz się jednak liczyć z możliwością wystąpienia usterki. W takiej sytuacji konieczne będzie niestety skucie części podłogi. Rozwiązanie to wymaga także starannego przemyślenia, gdzie zostaną zainstalowane sanitariaty i ustawione meble – na rurach nie powinno się ustawiać ciężkich misek WC czy mebli.

Gdzie nie montuje się ogrzewania podłogowego?

Wiesz już, że ogrzewanie podłogowe pod prysznicem to rozwiązanie, które sprawdza się naprawdę dobrze. Zamiast prysznica wolisz jednak wannę? Zastanawiasz się nad tym, czy podłogówkę można zamontować także pod nią? W tym przypadku zdania są podzielone. Zdaniem niektórych fachowców ogrzewanie podłogowe pod wanną się nie sprawdzi, gdyż ma ona na tyle duże gabaryty, że będzie ograniczała lub wręcz uniemożliwiała przepływ powietrza z podłogówki. W efekcie w pomieszczeniu może być zbyt chłodno, co będzie wiązało się z koniecznością montażu dodatkowego źródła ciepła, na przykład grzejnika drabinkowego.

Część fachowców uważa jednak, że pod wanną warto montować ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu, że wanna zostanie ustawiona na podłogówce, woda będzie w niej stygła znacznie wolniej. Na pewno montaż podłogówki pod zabudowaną wanną nie ma sensu, gdyż zabudowa utrudni wydostawanie się ciepła, najlepiej ogrzewana podłoga sprawdzi się w przypadku wanny wolnostojącej na wysokich nóżkach.

Jeżeli zdecydujesz się na montaż podłogówki pod wanną lub prysznicem, powierz wykonanie instalacji sprawdzonej ekipie, tylko wtedy będziesz mieć pewność, że zostanie ono zamontowane prawidłowo. Na pewno nie sprawdzi się ogrzewanie podłogowe pod pralką, ma ona zbyt niskie nóżki, dlatego ciepło nie będzie się w stanie spod niej wydostawać. Może się oczywiście zdarzyć, że na skutek zmiany aranżacji wnętrza, pralka czy też szafka będą musiały stać na ogrzewanej podłodze, pamiętaj jednak, że rozwiązanie to jest możliwe tylko w przypadku ogrzewania wodnego.

Ogrzewanie podłogowe łazienka – podsumowanie

Wodne ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju - nie ma w tym nic dziwnego, gdyż ten sposób ogrzewania ma wiele zalet. Przede wszystkim podłogówka może być montowana we wszystkich pomieszczeniach, sprawdzi się także w łazience. Decydując się na ogrzewanie podłogowe w łazience, zapewnisz sobie skuteczny i komfortowy sposób jej ogrzania niezależnie od tego, czy to jest niewielka łazienka czy przestronny pokój kąpielowy. 

Wybierając podłogówkę w tej części domu, nie musisz wykończyć podłogi płytkami ceramicznymi lub kamiennymi – z powodzeniem możesz postawić na panele. Z reguły podłogówki nie wykonuje się w miejscach, w których ma stać zabudowana wanna, pralka czy szafki łazienkowe – mogą one jednak stać na ogrzewanej podłodze, jednak ciepło nie będzie oddawane zbyt efektywnie. Ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort cieplny przy niższej temperaturze niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania z grzejnikami, co przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania.

Pokaż więcej wpisów z Maj  2024

Produkty powiązane

pixel