Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Ogrzewanie podłogowe - 5 najczęściej zadawanych pytań!

2023-06-28
Ogrzewanie podłogowe - 5 najczęściej zadawanych pytań!

Ogrzewanie podłogowe to niezwykle popularne rozwiązanie, które zapewnia komfortowe i równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniach. Niezależnie od tego, czy budujesz nowy dom, czy modernizujesz istniejący, warto poznać najważniejsze informacje na temat tego rodzaju systemu grzewczego. W poniższym artykule odpowiemy na pięć najczęściej zadawanych pytań dotyczących ogrzewania podłogowego.

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?

Wybierając panele, które ułożymy na ogrzewaniu podłogowym, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów technicznych. Wbrew pozorom nie każdy panel będzie odpowiedni do ogrzewania podłogowego, co może skutkować nierównomiernym rozkładem ciepła lub uszkodzeniem samego panela. Poniżej znajdziesz krótką listę na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli na ogrzewanie podłogowe:

  • Przewodność cieplna - panel powinien posiadać odpowiednią przewodność cieplną, czyli umożliwiać swobodne przenoszenie ciepła z elementów grzewczych do powierzchni podłogi. Im wyższa przewodność cieplna, tym efektywniejsze będzie ogrzewanie podłogowe;
  • Grubość panelu -  jest istotna, ponieważ może wpływać na czas w którym zaczniemy odczuwać działanie podłogówki. Cienkie panele szybciej przekazują ciepło, co pozwala na szybsze osiągnięcie optymalnej temperatury w pomieszczeniu;
  • Kompatybilność - panel powinien być kompatybilny z systemem ogrzewania podłogowego. Warto sprawdzić zalecenia producenta dotyczące stosowania paneli w połączeniu z danym rodzajem ogrzewania podłogowego, aby zapewnić prawidłową pracę systemu;
  • Odporność na temperaturę - panele powinny być odporne na wysokie temperatury generowane przez system ogrzewania podłogowego, aby uniknąć ich deformacji lub uszkodzeń. Ważne jest, aby panel mógł bezpiecznie funkcjonować w warunkach podwyższonej temperatury;
  • Materiał - wybór odpowiedniego materiału panelu jest ważny zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Panele mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, laminat czy PVC. Ważne jest, aby materiał był odpowiednio przewodzący ciepło i odporny na temperaturę.

Prócz samych paneli należy wziąć pod uwagę także podkład, który zapewnia termoizolację i zmniejszenie strat ciepła do posadzki. Nie da się ukryć, że podkład pod ogrzewanie podłogowe pełni kluczową rolę w zapewnieniu skuteczności i efektywności systemu. Istnieje kilka rodzajów podkładu, które można stosować w zależności od konkretnych warunków i wymagań projektowych.

Jednym z popularnych rodzajów podkładu jest podkład styropianowy. Wykonany z płytek styropianowych, zapewnia doskonałą izolację cieplną, ograniczając straty ciepła w kierunku podłoża. Jest lekki, łatwy w montażu i szeroko dostępny na rynku. Podkład styropianowy jest szczególnie odpowiedni w przypadku montażu ogrzewania podłogowego na betonowych posadzkach.

Panele podłogowe do ogrzewania podłogowego

Innym rozwiązaniem jest podkład cementowy, który cechuje się wysoką wytrzymałością i stabilnością. Składa się z mieszanki cementowej, która jest wylewana i poziomowana na podłożu. Podkład cementowy zapewnia dobrą przewodność cieplną, stabilność konstrukcji i stanowi solidną podstawę dla instalacji ogrzewania podłogowego. Jest szczególnie zalecany w przypadku większych obciążeń, na przykład w pomieszczeniach użyteczności publicznej.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Koszt instalacji ogrzewania podłogowego zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia pomieszczeń, rodzaj systemu, wybór materiałów i koszt robocizny. Aby uzyskać dokładne oszacowanie kosztów, powinieneś skonsultować się z instalatorem, który dokona wizji lokalnej i wykona kosztorys wstępny. W kosztach uwzględnia się zakup niezbędnych materiałów, takich jak panele lub okładzina na ogrzewanie podłogowe, folia pod podłogówkę, a także ewentualne prace związane z frezowaniem. Warto zauważyć, że choć koszt początkowy może być wyższy niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych, to ogrzewanie podłogowe może przynieść oszczędności energii i kosztów eksploatacji w dłuższej perspektywie.

Ogrzewanie podłogowe co 10 czy 15 cm?

Odległość od 10 do 15 centymetrów między rurami ogrzewania podłogowego

W celu optymalnego rozłożenia ciepła w pomieszczeniu, należy odpowiednio dostosować odległość między przewodami ogrzewania podłogowego. Większe zagęszczenie (czyli co 10 cm) dobrze jest zastosować w przypadku miejsc takich jak okna, drzwi balkonowe czy ściany szczytowe, gdzie utrata ciepła jest największa. Większy rozstaw można spokojnie zastosować w centralnej części pomieszczenia, gdzie straty energii cieplnej są znikome.

Jednak ostateczne zastosowanie odległości powinno być dostosowane do warunków pomieszczenia. W przypadku nowoczesnych rozwiązań, takich jak systemy z regulacją temperatury dla poszczególnych stref, można dostosować rozstawienie rurek w zależności od potrzeb użytkownika.

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Aby odpowietrzyć pompę należy wykonać kilka kroków opisanych poniżej:

  1. Włącz pompę, aby pracowała na najwyższym biegu - to ważne, żeby pompować wodę z pełną mocą przez instalację. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że powietrze zostanie usunięte;
  2. Zamknij zawory przy poszczególnych pętlach grzewczych - z wyjątkiem jednej, którą właśnie będziesz odpowietrzać. Zamknięcie pozostałych zaworów spowoduje skoncentrowanie przepływu wody tylko na tej jednej pętli, co ułatwi usuwanie powietrza;
  3. Pompa będzie całą mocą tłoczyć wodę tylko przez wybraną pętlę grzewczą - jeżeli w instalacji jest powietrze, to zostanie przetłoczone do odpowietrznika i usunięte z układu. Będzie to słychać poprzez charakterystyczny świst;
  4. Zwracaj uwagę na ciśnienie w instalacji - im więcej powietrza zostaje usunięte, tym bardziej może się zmniejszyć ciśnienie. Jeżeli zauważysz spadek ciśnienia, sprawdź go i jeżeli trzeba, uzupełnij ilość wody w układzie. Możesz to zrobić przez delikatne otwarcie zaworu dopustowego wody;
  5. Przejdź do kolejnych pętli grzewczych na rozdzielaczu - wykonaj odpowiednie czynności odpowietrzania dla każdej z nich. Pamiętaj, żeby odpowietrzać je po kolei.

To rozwiązanie dedykowane jest do usuwania powietrza z ogrzewania podłogowego, gdy rozdzielacz znajduje się na tym samym poziomie co instalacja. Dodatkowo jeśli nie posiadasz odpowiednich narzędzi lub umiejętności - zadzwoń po specjalistę, ponieważ jeśli doprowadzisz do uszkodzenia podłogówki, koszty naprawy mogą znacznie przerosnąć koszt tej usługi.

Jak ustawić ogrzewanie podłogowe?

Ustawienie odpowiednich parametrów dla ogrzewania podłogowego jest istotne zarówno dla efektywności działania instalacji, jak i dla zapewnienia komfortu cieplnego użytkownikom.

W obu przypadkach do sterowania temperaturą najlepszym rozwiązaniem będzie kontroler z termostatem, co pozwoli na zautomatyzowanie zarządzania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Możesz wybierać spośród modeli z analogową gałką aż do w pełni cyfrowych modeli, które możesz połączyć w ramach systemu smart home.

Elektroniczny kontroler temperatury do ogrzewania podłogowego

Ustawienia wodnego ogrzewania podłogowego

Temperatura wody w instalacji nie powinna przekraczać 50oC, a mieścić powinna się między 30-50oC. W przypadku dobrze wyizolowanych budynków temperatura ta może wahać się między 35-40oC, a mimo wszystko zapewniać optymalną temperaturę przekazywaną do pomieszczenia.

Co do zapewnienia komfortu cieplnego użytkownikom, odpowiednim zakresem temperaturowym jest od 20oC do 24oC. Są to wartości, które są określane jako najbardziej odpowiednie dla ludzkiego komfortu cieplnego. Należy także pamiętać, że podłogówka emituje temperaturę całą sobą, przez co wyższe zakresy mógłby powodować nieprzyjemne dolegliwości. Należy jednak przy tym wziąć pod uwagę fakt, że uwzględnić należy także osobiste preferencje użytkowników, dla których nawet 24oC mogą być wartością za niską.

Ustawienia elektrycznego ogrzewania podłogowego

W przypadku elektrycznej podłogówki zakres ten wynosi od 25oC do 30oC. Elektryczne ogrzewanie podłogowe znane jest z niskich strat temperaturowych, dlatego bez problemu osiągniesz w swoim domu rekomendowane powyżej zakresy od 20oC do 24oC.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące ogrzewania podłogowego. Jeśli jednak masz jeszcze jakieś pytania - skonsultuj się z instalatorem, który specjalizuje się w ogrzewaniu podłogowym. Fachowa wiedza i doświadczenie pozwolą mu z pewnością odpowiedzieć na wiele Twoich pytań.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2023

Produkty powiązane

pixel