Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Ogrzewanie niskotemperaturowe: Co to jest i jak je skompletować?

2023-08-11
Ogrzewanie niskotemperaturowe: Co to jest i jak je skompletować?

Ogrzewanie niskotemperaturowe: Co to jest i jak je skompletować?

Ogrzewanie niskotemperaturowe to innowacyjne podejście do zapewnienia komfortu termicznego w naszych domach. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, ogrzewanie niskotemperaturowe działa przy niższych temperaturach, co przyczynia się do większej efektywności energetycznej i ekologii. W tym artykule przyjrzymy się bliżej źródłom i odbiornikom ciepła w tego typu systemach, ich zaletom oraz korzyściom dla środowiska.

Źródła i odbiorniki ciepła w ogrzewaniu niskotemperaturowym

Odbiorniki ciepła, czyli elementy, które przekazują ciepło z systemu grzewczego do pomieszczenia, mogą być różnorodne i dostosowane do różnych rodzajów ogrzewania. Kompatybilność odbiorników ciepła z danym rodzajem ogrzewania zależy przede wszystkim od temperatury, przy której dany system ogrzewania działa. 

Źródła ciepła w ogrzewaniu niskotemperaturowym

Główne źródła ciepła wykorzystywane w tego typu ogrzewaniu to niskotemperaturowe pompy ciepła, kondensacyjne kotły gazowe, kolektory słoneczne oraz biokominki. Szczególnie interesującą z powyższych opcji są pompy ciepła, ponieważ wykorzystują energię z odnawialnych źródeł, takich jak powietrze, woda czy grunt, aby generować ciepło. Kondensacyjne kotły gazowe są efektywne pod względem energetycznym, dzięki odzyskiwaniu ciepła z gazów spalinowych. Kolektory słoneczne przekształcają energię słoneczną w ciepło, natomiast biokominki wykorzystują biopaliwa, takie jak pellet czy drewno, jako źródło ciepła.

Odbiorniki ciepła w ogrzewaniu niskotemperaturowym

Odbiorniki ciepła w systemach niskotemperaturowego ogrzewania to przede wszystkim ogrzewanie podłogowe niskotemperaturowe, panele ścienne oraz grzejniki płytowe lub konwektorowe. Podłogowe ogrzewanie jest coraz popularniejsze ze względu na równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu oraz oszczędności wynikające z niższej temperatury pracy. Ścienne ogrzewanie zapewnia szybkie nagrzewanie pomieszczenia, a grzejniki konwektorowe są dobrą opcją w przypadku modernizacji istniejącego systemu grzewczego.

Jakie odbiorniki ciepła są kompatybilne z danymi źródłami?

  • Ogrzewanie podłogowe - odbiornikiem ciepła w przypadku ogrzewania podłogowego niskotemperaturowego są rurki wodne lub elektryczne elementy grzejne umieszczone w posadzce. To bardzo efektywny sposób ogrzewania, ponieważ ciepło unosi się od podłogi, równomiernie rozprowadzając się w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe jest kompatybilne z różnymi źródłami ciepła, takimi jak pompa ciepła niskotemperaturowa, kotły gazowe, czy kolektory słoneczne.
  • Grzejniki - klasyczne grzejniki niskotemperaturowe płytowe lub konwektorowe są typowymi odbiornikami ciepła w systemach centralnego ogrzewania. Są one kompatybilne z różnymi źródłami ciepła, w tym z kotłami gazowymi, olejowymi, a także pompami ciepła.
  • Panele ścienne - to nowoczesne odbiorniki ciepła, które montuje się na ścianach. Mogą być kompatybilne z różnymi źródłami ciepła, w zależności od projektu i charakterystyki budynku.

Zalety ogrzewania niskotemperaturowego

Ogrzewanie niskotemperaturowe posiada wiele zalet, które przekładają się na komfort mieszkańców oraz oszczędności finansowe. Przede wszystkim, niższa temperatura pracy systemu przyczynia się do mniejszych strat ciepła, co z kolei obniża rachunki za energię. Ponadto, dzięki równomiernemu rozprowadzaniu ciepła, osiągamy przyjemny i stały komfort termiczny.

Dlaczego więc warto zdecydować się na taki typ ogrzewania? Do głównych korzyści z jego użytkowania należą:

  • Oszczędność finansowa - niższe temperatury pracy ogrzewania przekładają się na obniżone rachunki za energię,
  • Komfort termiczny - równomierne rozprowadzanie ciepła zapewnia przyjemną temperaturę w całym pomieszczeniu, 
  • Przyjazność dla środowiska - dzięki efektywności energetycznej systemów niskotemperaturowych, zużycie paliw kopalnych jest mniejsze, co redukuje emisję CO2,
  • Zróżnicowane źródła ciepła - wybór między pompami ciepła, kotłami gazowymi czy kolektorami słonecznymi pozwala dostosować system do indywidualnych potrzeb,
  • Długa żywotność - niższa temperatura pracy przekłada się na mniejsze obciążenie dla komponentów systemu, co może wydłużyć ich żywotność.

Przyjazność środowisku: Redukcja emisji CO2

Ogrzewanie niskotemperaturowe ma istotny wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wysoka efektywność energetyczna systemów niskotemperaturowych oznacza mniejsze zużycie paliw kopalnych, co przekłada się na mniejszy ślad węglowy. Ponadto, wybierając niskotemperaturowe pompy ciepła, które korzystają z odnawialnych źródeł energii, możemy jeszcze bardziej zmniejszyć nasz wpływ na środowisko.

Ogrzewanie niskotemperaturowe a typ budynku

Należy podkreślić, że rodzaj budynku jest czynnikiem kluczowym w kontekście wyboru odpowiedniego systemu ogrzewania niskotemperaturowego. Przy projektowaniu nowych domów mamy większą swobodę w dostosowaniu się do wymagań tego typu ogrzewania. W takich przypadkach, można bez trudu zaplanować układ instalacji niskotemperaturowej, uwzględniając konieczne parametry i dostosowując cały system grzewczy do niżej pracy. Najczęściej ogrzewanie niskotemperaturowe sprawdzi się w domach pasywnych lub z niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną.

Z nieco bardziej złożoną sytuacją mamy do czynienia w przypadku modernizacji istniejących budynków. Wprowadzenie systemu ogrzewania niskotemperaturowego może wymagać pewnych adaptacji i modyfikacji istniejącej infrastruktury. Istniejące grzejniki i rury mogą być niedostosowane dla niższych temperatur, dlatego konieczne może być ich zastąpienie nowymi, bardziej efektywnymi komponentami. Warto jednak pamiętać, że mimo pewnych wyzwań, adaptacja starszego budynku do ogrzewania niskotemperaturowego może przynieść znaczne korzyści. Taka inwestycja wpłynie pozytywnie na oszczędność energii, koszty eksploatacji, wartość nieruchomości oraz na komfort mieszkańców, zapewniając stabilną i przyjemną temperaturę w pomieszczeniach.

Podsumowanie

Ogrzewanie niskotemperaturowe to przyszłość w dziedzinie systemów grzewczych. Dzięki wydajności energetycznej, komfortowi termicznemu i korzyściom dla środowiska, staje się coraz popularniejszym wyborem. Pamiętajmy jednak, że odpowiedni dobór źródła ciepła i odbiorników oraz dostosowanie do specyfiki budynku, są bardzo istotne dla osiągnięcia maksymalnych korzyści z zastosowania tego rozwiązania.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2023
pixel