Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Odpływ liniowy do łazienki- to musisz wiedzieć!

2021-10-05
Odpływ liniowy do łazienki- to musisz wiedzieć!

Z każdym rokiem aranżując nasze wnętrza, coraz chętniej sięgamy po minimalistyczne i nowoczesne rozwiązania. Cieszącą się coraz większą popularnością opcją jest prysznic pozbawiony brodzika. Zastosowanie odpływu liniowego daje możliwość ułożenia posadzki na całej powierzchni łazienki zachowując płynną i harmonijną linię podłogi optycznie powiększając pomieszczenie. Prysznic bez brodzika zwany walk-in nie tylko efektownie się prezentuje, ale także posiada szereg innych zalet. Z artykułu dowiesz się jak działa odpływ liniowy, jakie są jego rodzaje i korzyści z posiadania, a także na co zwrócić uwagę decydując się na zakup. 

Czym jest odpływ liniowy i jak działa.

Odpływ liniowy prysznica jest wbudowanym w podłogę na poziomie posadzki kanałem przykrytym maskownicą. Jego zadaniem jest odprowadzanie wody do rur kanalizacyjnych. Jest to rozwiązanie wykorzystujące całkowity minimalizm, gdyż widoczna jest tylko maskownica zwana także kratką czy rusztem. Aranżacja łazienki z wykorzystaniem odpływów pozwala całkowicie zrezygnować z wprowadzając do łazienki nowoczesny i elegancki styl.

Rodzaje odpływów. 

Wśród odpływów prysznicowych wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje, ścienny i podłogowy. 

Odpływ liniowy ścienny jak sama nazwa wskazuje montowany jest w ścianie i odprowadza wodę w sposób grawitacyjny. Pełni dokładnie taką samą funkcję jak system podłogowy jednak do jego instalacji nie wymagana jest ingerencja w posadzkę. To rozwiązanie doskonałe dla małych łazienek, jak również tych z ogrzewaniem podłogowym. Brak konieczności cięcia płytek sprawia, że świetnie sprawdzi się również przy tych o nietypowych kształtach np. heksagonalnych. 

Odpływy podłogowe montowane są w podłodze i wyróżnić wśród nich możemy odpływ liniowy, narożny i punktowy. Odpływ liniowy poprowadzony jest równolegle do jednej ze ścian prysznica. Narożny montuje się w rogu prysznica, natomiast punktowy może znajdować się na środku przestrzeni prysznica. Przy rozwiązaniu punktowym posadzka musi być lekko pochylona, z każdej ze stron odpływu, by woda swobodnie mogła do niego spływać.

Prysznice walk-in posiadają bardzo wiele zalet przez co cieszą się ogromną popularnością. Jednak jak każdy produkt posiadają również i wady, które mogą utrudnić a nawet uniemożliwić montaż.

 

Zalety odpływów liniowych.

Komfort i designerski wygląd.

Stosując odpływy liniowe uzyskujemy minimalizm i estetykę. Montując go w ścianie lub z boku prysznica, pod stopami uzyskujemy jednolitą powierzchnię. Designerskie maskownice czy możliwość wkomponowania kawałka płytki podłogowej sprawia, że odpływ może być nawet niezauważalny. Nasza łazienka staje się bardziej przestronna i praktyczna w użytkowaniu. 

Łatwiejsze utrzymanie czystości.

Ze względu na jednolitą powierzchnię czyszczenie przestrzeni natrysku jest o wiele łatwiejsze niż brodzika. W przeciwieństwie do niego nie znajdziemy w tym przypadku zakamarków i trudno dostępnych miejsc w których zbiera się kurz i kamień 

Wygoda i bezpieczeństwo.

Wyeliminowanie brodzika sprawia, że uzyskujemy równą przestrzeń bez zbędnych stopni i przeszkód. Rozwiązanie to rekomendowane jest szczególnie dla osób starszych i z ograniczeniami ruchowymi, ale także dzieci. Brodziki znacząco mogą utrudniać wejście pod prysznic. Wybierając płytki z powłoką antypoślizgową zapewnimy domownikom jeszcze większe bezpieczeństwo. 

Wysokie możliwości aranżacyjne.

Prysznic typu walk- in posiada wysokie możliwości aranżacyjne. Klasyczne kabiny prysznicowe muszą mieć odpowiednią przestrzeń i nie mogą być zamontowana w dowolnym miejscu, w przeciwieństwie do prysznicy z odpływem liniowym. 

Wady odpływów liniowych. 

Stosunkowo wysoka cena.

Prysznic walk-in niestety nie należy do najtańszych rozwiązań. Mimo, że przy odwodnieniu liniowym odchodzą koszty brodzika to finalnie cała inwestycja często wychodzi drożej niż klasyczna kabina prysznicowa. 

Utrudniony montaż w gotowych budynkach

Prysznic typu walk-in to idealne rozwiązanie dla nowo budowanych domów. W remontowanych budynkach montaż takiego rozwiązania może okazać się problematyczny lub często niemożliwy. Odpływy liniowe wymagają odpowiednio wyprofilowanej podłogi, konieczne jest więc wykonanie prac remontowych. Niektóre budynki posiadają także zbyt cienką podłogę, czy małą wytrzymałość stropu co bezwarunkowo uniemożliwi ich zastosowanie.   

Czyszczenie odpływu liniowego. 

Czyszczenie odpływu liniowego jest bardzo łatwe ze względu na jego prostą budowę. Istotne jest jednak, aby robić to regularnie, w innym wypadku zapchany odpływ będzie słabiej odprowadzał wodę, a w konsekwencji całkiem się zapcha i konieczne będzie sprowadzenie hydraulika. Aby wyczyścić odpływ należy podważyć maskownicę wykorzystując dołączony kluczyk lub haczyk, który często producenci zapewniają, a następnie ją zdjąć. Pod bieżącą, gorącą wodą za pomocą gąbki usunąć zabrudzenia z maskownicy i korytka, a następnie przeczyścić syfon. W wielu modelach syfon jest wyjmowany, zwany jest wówczas suchym syfonem, taka opcja ułatwia jego precyzyjne czyszczenie. Jeśli jednak nie mamy możliwości jego wyjęcia dbajmy by częściej go czyścić, gdyż jeśli zacznie odprowadzać wodę ze znacznym oporem, konieczne będzie użycie silnych środków rozpuszczających zalegające nieczystości. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpływu. 

Rynek przepełniony jest wieloma modelami odpływów o bogatym wzornictwie. Wybór jest szeroki, na co więc zwrócić uwagę przy wyborze? Przede wszystkim należy pamiętać, że takie rozwiązanie ma służyć nam na lata, nie wybierajmy więc najtańszych opcji, gdyż często za nimi kryją się wykonane ze słabego materiału chińskie produkty nagminnie ulegające awariom.

Wybierając odpływ musisz również wiedzieć jak zaaranżujesz swoją łazienkę. Istotny tu będzie rozmiar płytek, a także rodzaj odpływu. Kolejnym krokiem będzie przepustowość. Zwróć na to szczególną uwagę, gdyż jeśli wydajność Twoich dysz prysznicowych będzie zbyt duża, odpływ nie nadąży odprowadzać zgromadzonej wody. Kupując odpływ musisz znać również głębokość zabudowy czy grubość stropu. Jeżeli wybierzesz zbyt wysoki nie będziesz w stanie go zamontować.

Istotny jest też materiał z jakiego jest wykonany, poświadczony certyfikatami i atestami, dzięki temu będziesz miał pewność, że produkt będzie szczelny i wytrzymały. Odpływy liniowe i syfony przeważnie wykonane są ze stali nierdzewnej. Syfony mogą być wykonane również z tworzywa, różnić się mogą wówczas wysokością. Jeżeli tylko podłoga na to pozwala to stosujmy pełnowymiarowe zasyfonowania nieograniczające odpływu wody. Opcje syfonowe slim mają przepustowość przewyższającą maximum jaką uzyskamy z typowej deszczownicy.
Aranżując odpływ liniowy do konkretnie sprecyzowanej wnęki warto z technicznych i wizualnych względów dobrać nieco krótszą jego długość niż ograniczenie przestrzeni, dzięki  temu  unikamy zbierania się zanieczyszczeń i kamienia w trudno dostępnych kącikach. 
Montaż warto zlecić wyłącznie sprawdzonemu instalatorowi: ważne jest odpowiednie zaizolowanie i wypoziomowanie na etapie zatapiania - to ważne aspekty gdyż na pewnym etapie już niemożliwe do skorygowania.

 

Pokaż więcej wpisów z Październik  2021

Produkty powiązane

pixel