Kotły na paliwo stałe - rodzaje i najważniejsze informacje
Kotły na paliwo stałe to często wybierane rozwiązanie grzewcze zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i budynków użytkowych. Duża różnorodność paliw stałych, takich jak węgiel, drewno, pelety czy ekogroszek, sprawia, że kotły na paliwo stałe stanowią dobrą alternatywę dla kotłów gazowych czy olejowych. Poznaj najpopularniejsze rodzaje kotłów na paliwo stałe oraz najważniejsze informacje na ich temat.
Kotły na paliwo stałe - najważniejsze informacje
Kotły na paliwo stałe to popularne i sprawdzone sposoby na ogrzewanie domu, na które chętnie decydują się Polacy. Choć ich montaż w domu wymaga przygotowania odpowiedniej przestrzeni tj. kotłownia czy piwnica, to szeroki wybór paliw, wysoka wytrzymałość urządzeń, dobra dostępność na rynku i możliwość samodzielnego doboru surowców sprawiają, że są one nadal chętnie wybierane zarówno do domów jednorodzinnych, jak i budynków użyteczności publicznej.
Rodzaje kotłów na paliwo stałe
Kotły na paliwo stałe można podzielić na kilka podstawowych kategorii, w zależności od rodzaju paliwa (np. piece na pellet, ekogroszek, miał węglowy, drewno opałowe lub brykiety), sposobu działania (np. kotły zgazowujące drewno, piece z nadmuchem lub bez nadmuchu) oraz konstrukcji urządzenia (np. kotły z podajnikiem paliwa, piece retortowe).
Rodzaje paliw stałych
Surowce używane w kotłach na paliwo stałe charakteryzują się różnymi właściwościami oraz efektywnością energetyczną. Do najczęściej stosowanych paliw należą:
Węgiel
Węgiel to paliwo stałe o wysokiej kaloryczności, zapewniające dużą ilość ciepła. Jest jednak mniej ekologiczne ze względu na wysoką emisję zanieczyszczeń. Jego tańszą odmianą jest miał węglowy.
Ekogroszek
Ekogroszek to specjalnie wyprodukowane granulki węglowe o wysokiej kaloryczności i niskiej zawartości siarki, co przekłada się na mniejszą emisję zanieczyszczeń.
Drewno opałowe
Drewno opałowe uznawane jest za odnawialne źródło energii. Jest stosunkowo tanie i dobrze dostępne, ale wymaga odpowiedniego składowania i sezonowania. Posiada też nieco niższą kaloryczność, która jest uwarunkowana poziomem wysuszenia i gatunkiem drewna.
Pelety
Pelety to charakterystyczne granulki wykonane z odpadów drzewnych (np. trocin), charakteryzujące się wysoką efektywnością energetyczną i niską emisją zanieczyszczeń. Piece na pelety są łatwe w obsłudze, nie wymagają dużego zaangażowania użytkowników i stanowią ekologiczne, wspierane przed dofinansowania źródło ciepła do domu, dlatego pelet to dość popularne paliwo stałe w dzisiejszych czasach.
Brykiety
Sprasowane odpady drzewne lub węglowe, które są bardziej ekologiczne niż tradycyjny węgiel i mają wysoką kaloryczność to tzw. brykiety. Jest to wygodne w użyciu i przechowywaniu paliwo stałe, które stanowi dobrą alternatywę dla węgla.
Piece wielopaliwowe - co to oznacza?
Piece wielopaliwowe to urządzenia, które mogą spalać różnorodne rodzaje paliw, takie jak węgiel, drewno opałowe, brykiety czy pelety. Dzięki swojej wszechstronności takie kotły CO są szczególnie cenione w miejscach, gdzie dostępność konkretnego paliwa może ulegać zmianie. Do głównych zalet pieców wielopaliwowych należą:
- Elastyczność w wyborze paliwa.
- Wysoka efektywność energetyczna.
- Możliwość dostosowania mocy kotła do zapotrzebowania na ciepło.
Kotły wielopaliwowe dzieli się także ze względu na ilość zastosowanych komór do spalania paliwa. Na rynku są dostępne kotły dwukomorowe oraz kotły jednokomorowe.
Kotły dwukomorowe a kotły jednokomorowe
Kocioł jednokomorowy to tańsza opcja, w której znajduje się jedna komora spalania, więc przy zmianie rodzaju paliwa (ze stałego na np. ciekłe lub gazowe) konieczna jest tu także wymiana osprzętu. Drugim, wygodniejszym rozwiązaniem jest kocioł dwukomorowy, który oferuje dwie oddzielne komory - jedna służy do spalania paliwa stałego, a w drugiej można stosować inne paliwo ciekłe lub gazowe. Często są to też kotły, które producent wyposaża w odpowiedni system automatyzujący, który pozwala na kontrolę czasu i kolejności spalania wskazanego paliwa. Dzięki takiemu zaprogramowaniu kotła, system grzewczy staje się wygodniejszy i wymaga mniejszej kontroli użytkowników.
Kotły na paliwo stałe bez nadmuchu
Kotły na paliwo stałe bez nadmuchu, zwane również kotłami naturalnego ciągu, do procesu spalania wykorzystują naturalny ciąg powietrza. Występują w wersji z górnym i dolnym spalaniem.
Kocioł z górnym spalaniem
Piece z górnym spalaniem to tradycyjne urządzenia, w których paliwo jest spalane od góry ku dołowi. Charakteryzują się prostą konstrukcją oraz łatwością obsługi i konserwacji. Wadą kotła z górnym spalaniem jest jednak niższa efektywność energetyczna oraz wyższa emisja zanieczyszczeń.
Kocioł z dolnym spalaniem
Piece z dolnym spalaniem działają na zasadzie spalania paliwa od dołu ku górze. To sprawia, że proces spalania jest bardziej efektywny, a emisja zanieczyszczeń niższa.
Kotły z nadmuchem wentylatorowym
Nowocześniejszymi i bardziej uniwersalnymi rozwiązaniami są kotły z nadmuchem wentylatorowym, w którym proces spalania jest bardziej kontrolowany i efektywny. Wentylator, w który wyposażony jest kocioł, dostarcza powietrze do komory spalania, a procesem spalania kieruje mikroprocesor i regulator. To sprawia, że kocioł wymaga mniejszej kontroli, a palenie jest równomierne i odpowiednio rozłożone w czasie.
Inne rodzaje kotłów
Kocioł zgazowujący drewno
Kotły zgazowujące drewno, zwane też kotłami holzgas to zaawansowane technologicznie urządzenia, które przekształcają paliwo stałe (drewno) w gaz, a następnie spalają ten gaz w celu wytworzenia ciepła. Dzięki temu proces spalania jest niezwykle efektywny, a emisja zanieczyszczeń minimalna.
Kotły z podajnikiem paliwa
Kocioł z podajnikiem paliwa, nazywany również kotłem retortowym to jedna z najwygodniejszych na rynku opcji, którą ceni się za wygodę, intuicyjną obsługę i automatyzację spalania. Kotły z podajnikiem paliwa wyposażone są w zasobnik i podajnik, którego napełnienie zapewnia nawet kilka dni bezobsługowej pracy. Ilość spalanego paliwa jest dozowana przez odpowiednio zaprogramowane sterowniki, tak, by kocioł generował pożądaną ilość ciepła i ciepłej wody użytkowej. Parametry są dopasowane do zapotrzebowania domowników i ich codziennego trybu życia, a kocioł pracuje wtedy, gdy jest to potrzebne. Piece retortowe zazwyczaj opalane są ekogroszkiem, piece z podajnikiem tłokowym wykorzystują jako paliwo miał węglowy, zaś piece z podajnikiem ślimakowym lub pneumatycznym są idealne do peletu drzewnego.
Jak dobrać moc kotła na paliwo stałe do swojego domu?
Każde gospodarstwo ma inne zapotrzebowanie na ciepło, dlatego kocioł CO i moc kotła powinna być dostosowana do powierzchni i stanu technicznego budynku (np. ocieplenie i izolacja termiczna) oraz potrzeb cieplnych domowników. W celu prawidłowego doboru mocy i rodzaju urządzenia grzewczego do domu, warto skorzystać z audytu energetycznego oraz wsparcia doświadczonego instalatora. Na podstawie danych technicznych budynku, rozmieszczenia pomieszczeń, określenia potrzeb domowników, najlepiej dobierze odpowiednią moc i pomoże wybrać Ci najlepszy kocioł CO.
Kotły na paliwo stałe charakteryzują się dużą różnorodnością rozwiązań, typów paliw i udogodnień, które mogą być z łatwością dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Wybór odpowiedniego kotła zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj paliwa, zapotrzebowanie na ciepło, a także możliwości finansowe. Warto zwrócić też uwagę na efektywność energetyczną oraz emisję zanieczyszczeń, aby zapewnić sobie ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie domu, które posłuży przez lata. Na Terme.pl możesz skorzystać z indywidualnej porady naszego specjalisty i dowiedzieć się, czym wyróżniają się wybrane przez Ciebie kotły.