Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Kominy a modernizacja ogrzewania - jak je dostosować?

2022-09-29
Kominy a modernizacja ogrzewania - jak je dostosować?

Właściwe odprowadzenie spalin jest kluczowe dla bezpieczeństwa użytkowników kotłów jak również dla sprawnego funkcjonowania urządzenia. W zależności od rodzaju źródła ciepła, należy zastosować odpowiednie odprowadzenie produktów spalania. W tym celu stosuje się kominy ceramiczne, ze stali żaroodpornej, a także murowane. Czy zawsze konieczna jest zmiana komina przy wymianie kotła? Jak odpowiednio dopasować komin do rodzaju spalin? O tym przeczytasz w naszym wpisie blogowym.

Modernizacja systemu ogrzewania - z czym trzeba się liczyć?

W przypadku wymiany źródła ciepła w postaci kotła, na taki który zasilany jest innym paliwem, konieczna będzie wymiana komina. Wiąże się to ze zróżnicowanym składem spalin, co w konsekwencji może prowadzić do uszkodzeń struktury komina, rozszczelnień, czy pojawienia się korozji. W związku z tym kominy muszą być odpowiednio dopasowane, co w konsekwencji może nieść konieczność wykonania mniejszych lub większych prac instalatorsko-budowlanych.

Kominy z racji swojego obecnego i przyszłego umiejscowienia mogą wymagać murowania lub poprowadzenia na nowo instalacji kominowej. Jeśli chcesz uniknąć drastycznych zmian w swoim budynku, warto rozważyć wybór kotła, który będzie posiadał zbliżony system kominowy do tego, który aktualnie posiadasz. Niekiedy dla uzyskania pełnej funkcjonalności nowej instalacji, wystarczy zaledwie wymiana wkładu kominowego np. ze stalowego na ceramiczny, przy zachowaniu tych samych rozmiarów.

W przypadku bardziej zaawansowanych prac, odradzamy samodzielną wymianę komina. Wykonanie go w sposób nieprawidłowy stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników budynku, dlatego takie prace najlepiej zlecić jest profesjonalnemu monterowi kominów.

Przed oddaniem do użytku, komin lub kominy muszą posiadać także opinię kominiarską, która konieczna jest do uzyskania, w przypadku m.in. modyfikacji instalacji kominowej. Jest to nie tylko wymagane prawnie, ale sprawia, że zyskujesz dzięki temu pewność, że Twój komin działa prawidłowo.

Kiedy należy modernizować komin?

Jak wspomnieliśmy, sytuacja wymagająca modernizacji komina następuje w momencie znacznej zmiany źródła ciepła. Przykładowo spaliny o pH niższym od 7 (czyli odczynie kwasowym) w krótkim czasie doprowadziłby do rozległej korozji przewodów kominowych wykonanych ze stali. Z kolei ceramiczne przewody nie wytrzymałby wysokiej temperatury generowanej przez kotły, wymagające zastosowania stali żaroodpornej.

Kominy mogą wymagać modernizacji także w momencie, gdy nowy przewód kominowy będzie wymagać zabudowy (np. przewód jednościenny) lub w sytuacji odwrotnej - gdy zabudowa nie będzie potrzebna, a jednocześnie będzie znacznie ograniczała ilość miejsca, na zapewnienie odpowiedniej średnicy komina.

Jakie kominy należy stosować?

Konkretne typy kotłów wymagają zastosowania konkretnych typów przewodów kominowych. Jest to ściśle powiązane nie tylko z przepisami prawa budowlanego, ale także właściwościami jaki posiada efekt uboczny spalania. Z tego powodu stosuje się kominy dymne, powietrzno-dymne, jak i spalinowe.

Kominy do kotłów gazowych

W pierwszej kolejności należy podzielić to źródło ciepła na dwie odmiany - kotły kondensacyjne (zamknięta komora spalania) oraz kotły atmosferyczne (otwarta komora spalania.

Dużą zaletą jaką posiadają gazowe kotły kondensacyjne jest fakt, że pozwalają osiągnąć wyższą sprawność, przez co ich relacja wydajność-koszt eksploatacji, jest bardzo korzystna. Wytwarzają one jednak kondensat, czyli efekt uboczny skraplania się pary, który może być usuwany m.in. poprzez komin. W związku z tym dobrym rozwiązaniem są kominy z kwasówki lub kominy ceramiczne. Dlaczego? W obu przypadkach materiał ten jest odporny na kontakt z odczynem kwasowym zawartym w skroplinach, co sprawia, że nie doprowadzą one do wystąpienia korozji, czy przeżarcia rury. W konsekwencji tego, nie ma ryzyka, że kondensat przecieknie, powodując nieestetyczne zacieki, np. na dachu.

W przypadku kotłów atmosferycznych, w zupełności wystarczające będą zwyczajne kominy stalowe.

Warto jednak zaznaczyć, że w zależności od rodzaju przewodów kominowych, może istnieć konieczność wybudowania zewnętrznego komina. Jeśli przewody kominowe są jednościenne, stosuje się najczęściej kominy klinkierowe, czyli wykonane z cegły klinkierowej, która odporna jest na niekorzystne warunki atmosferyczne i wysoką temperaturę pochodzącą z rur. W ten sposób tworzy się izolację cieplną przewodów, która nie doprowadza do powstawania nadmiernego cugu, a w konsekwencji - zbyt szybkiego spalania.

Można także wykorzystać także kominy stalowe zewnętrzne, czyli dwuścienne, które nie potrzebują zewnętrznego komina, który ochroni je przed zimnem. dodatkowo w przypadku konieczności prowadzenia komina od najniższej kondygnacji budynku, może on przylegać do ściany, bez konieczności tworzenia dodatkowej zabudowy.

Kominy do kotłów na paliwa stałe

W tym przypadku należy zdecydować się na kominy ze stali żaroodpornej. Kotły na paliwa stałe generują spaliny o wysokiej temperaturze, a niekiedy także o pewnej kwasowości. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się kominy ze stali emaliowanej, która odporna jest na wysokie temperatury, jak również czynniki chemiczne, które mogą pojawić się w procesie spalania. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej średnicy, która jest uwarunkowana mocą kotła oraz rodzajem opału. By odpowiednio dobrać średnicę komina, najlepiej skorzystać z pomocy projektanta lub firmy zajmującej się realizacją usług z zakresu budowy kominów.

Kominy do kotłów olejowych

W przypadku kominów do kotłów olejowych należy liczyć się z faktem, że efektem ubocznym procesu spalania oleju jest kwas siarkowy, który w przypadku zwyczajnej stali żaroodpornej, spowodowałby bardzo szybką korozję i wypalanie dziur w przewodzie kominowym. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się kominy nierdzewne, czyli wykonane ze specjalnego stopu stali, który odporny jest na oddziaływanie agresywnych substancji znajdujących się w dymie. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie stali kwasoodpornej chromoniklowej, której grubość powinna wynosić od 0,5 do 1 mm.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień  2022
pixel