Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Kocioł na węgiel - to musisz o nim wiedzieć!

2023-07-15
Kocioł na węgiel - to musisz o nim wiedzieć!

Kocioł na węgiel jest popularnym rozwiązaniem w dziedzinie ogrzewania domów. Jest to efektywne urządzenie, które wykorzystuje spalanie węgla jako główne źródło ciepła. W tym artykule przyjrzymy się głównym korzyściom wynikającym z użytkowania kotłów na paliwa stałe oraz o alternatywnych rozwiązaniach, takich jak kotły na pellet i biomasę. Ponadto, dowiesz się, jak dbać o kocioł na węgiel, aby uniknąć niepotrzebnych awarii. Zapraszamy do lektury!

Kocioł na węgiel a piec na węgiel - czym się różnią?

Kocioł na węgiel i piec na węgiel to dwa różne urządzenia służące do ogrzewania domów. Główną różnicą między nimi jest sposób, w jaki generują ciepło. Kocioł na węgiel jest bardziej zaawansowanym urządzeniem, które działa w oparciu o zautomatyzowane systemy sterowania. Piec na węgiel jest natomiast prostszym urządzeniem, które często wymaga ręcznego dostarczania węgla i kontrolowania procesu spalania. Co ważne piec ogrzewa pomieszczenie w którym się znajduje, zaś kocioł poprzez nośnik ciepła pozwala dostarczać ciepło do innych pomieszczeń. Jednak w nomenklaturze używa się obecnie tych nazw zamiennie, dlatego też często na kotły mówi się potocznie piece.

Kotły na paliwa stałe zasilane węglem - główne korzyści

Kotły na paliwa stałe zasilane węglem, takie jak piec 5 klasy na drewno i węgiel, oferują wiele korzyści, które sprawiają, że są one atrakcyjnym rozwiązaniem w dziedzinie ogrzewania domów. Trzy główne zalety wynikające z użytkowania pieców na drewno i węgiel to niezależność energetyczna, trwałość i wysoka wartość opałowa materiału.

Niezależność energetyczna

Jeśli chodzi o kotły na paliwa stałe zasilane węglem, jedną z głównych korzyści ich instalacji jest niezależność energetyczna, którą oferują. Posiadając kocioł na węgiel, masz możliwość samodzielnego generowania ciepła w swoim domu, niezależnie od zmian w dostawach energii elektrycznej czy gazu. W sytuacji awarii lub ograniczenia dostaw energii, kotły na węgiel mogą zapewnić ci niezawodne źródło ciepła.

Trwałość kotłów na węgiel

Kolejną istotną korzyścią wynikającą z użytkowania kotłów na paliwa stałe zasilanych węglem jest ich trwałość. Kotły na węgiel są znane z wytrzymałości i solidności konstrukcji. Zazwyczaj są one wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na wysokie temperatury i działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu, przy odpowiedniej konserwacji i regularnym serwisie, piece węglowe mogą służyć przez wiele lat. Inwestycja w piec na węgiel 5 klasy jest zatem długoterminowym rozwiązaniem, które zapewnia trwałość i niezawodność systemu ogrzewania.

Wysoka wartość opałowa węgla

Wysoka wartość opałowa węgla to ważny czynnik, który często wpływa na decyzję o zakupie pieca na paliwo stałe. Węgiel ma jedną z najwyższych wartości opałowych spośród dostępnych paliw stałych. Oznacza to, że podczas spalania węgla wydziela się dużo ciepła, co przekłada się na skuteczne i efektywne ogrzewanie pomieszczeń. Dzięki wysokiej wartości opałowej węgla, kotły na węgiel są w stanie zapewnić optymalne warunki cieplne w domu, przy minimalnym zużyciu paliwa.

Jakie normy muszą spełniać kotły na węgiel?

Kotły na węgiel muszą spełniać normę PN-EN 303-5:2012, z której pochodzą klasy kotłów na paliwo stałe. W celu ochrony środowiska i zdrowia ludzi wprowadzone zostały surowe przepisy regulujące emisję spalin - normowana jest emisja tlenku węgla, substancji smolistych, pyłów i minimalna wymagana sprawność. Każdy wprowadzony do sprzedaży piec musi także posiadać certyfikat Ecodesign

Aktualna norma wprowadza 3 klasy kotłów na paliwo stałe: klasa 3, klasa 4 i klasa 5, ale od 2017 roku dopuszczone do sprzedaży są jedynie kotły na węgiel 5 klasy. Kotły na węgiel 5 klasy to przede wszystkim piece na ekogroszek i pellet o wysokiej efektywności energetycznej, niskiej emisji zanieczyszczeń, wysokiej jakości wykonania i spełniające normy dotyczące bezpieczeństwa. Emisja pyłów w kotle automatycznym może wynieść max. 40 mg/metr sześcienny lub 60 mg/metr sześcienny w przypadku urządzeń z załadunkiem ręcznym. Należy pamiętać, że piec zasypowy 5. klasy wymaga instalacji z buforem ciepła.

Jak dbać o kocioł na węgiel aby uniknąć niepotrzebnych awarii?

Aby uniknąć niepotrzebnych awarii i utrzymać kocioł na węgiel w doskonałym stanie, istotne jest regularne przeprowadzanie konserwacji i czyszczenia. Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących dbania o kocioł na węgiel:

  • Regularnie usuwaj popiół i sadzę z komory spalania. Gromadzenie się popiołu i sadzy może ograniczać przepływ powietrza i zmniejszać wydajność kotła. Należy również odpowiednio często czyścić pojemnik na popiół.
  • Regularnie sprawdzaj stan paleniska, w tym stan rusztu, izolacji i przewodów. Upewnij się, że nie ma uszkodzeń ani wycieków. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, skonsultuj się z serwisantem.
  • Monitoruj i kontroluj parametry pracy kotła, takie jak temperatura, ciśnienie i wydajność. Sprawdzaj ustawienia i reguluj je w razie potrzeby, aby zapewnić optymalną wydajność i efektywność.
  • Regularnie przeglądaj i czyść układ kominowy, w tym kanały dymowe i przewody spalinowe. Nagromadzenie się sadzy i zanieczyszczeń w kominie może prowadzić do ograniczenia przepływu powietrza i zwiększenia ryzyka pożaru. Skorzystaj z usług profesjonalnego kominiarza, który przeprowadzi dokładne czyszczenie i przegląd.
  • Kontroluj stan i kondycję elementów kotła, takich jak uszczelki, wentylatory, zawory czy czujniki. W razie potrzeby, wymień uszkodzone lub zużyte części, aby zapewnić bezpieczne i niezawodne działanie kotła.
  • Zaplanuj serwisy i przeglądy techniczne kotła. Serwisant dokładnie sprawdzi piec i wykona czynności konserwacyjne, aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne działanie urządzenia.

Pamiętaj, że dbanie o kocioł na węgiel to nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa, ale również utrzymanie optymalnej wydajności i efektywności systemu ogrzewania. Regularna konserwacja, czyszczenie i kontrola pomogą uniknąć potencjalnych awarii oraz przedłużą żywotność kotła, co przyczyni się do długotrwałego i niezawodnego ogrzewania domu.

Alternatywne rozwiązanie - kotły na pellet i biomasę

Kocioł na węgiel jest popularnym rozwiązaniem w dziedzinie ogrzewania domów. Ma wiele zalet, takich jak niezależność energetyczna, trwałość i wysoka wartość opałowa węgla. Należy jednak pamiętać o dbaniu o piec, regularnej konserwacji i przestrzeganiu norm emisji. Bardziej ekologiczną alternatywą dla kotłów na węgiel są kotły na biomasę. Biomasa w postaci pelletu, drewna, brykietu, czy zboża to przyjazne dla środowiska źródło energii, ponieważ zawiera mniej szkodliwych substancji niż węgiel kamienny i wykorzystuje zasoby odnawialne. Urządzenia takie mają więc niższą emisję zanieczyszczeń.

Przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego rozwiązania warto dokładnie zastanowić się nad swoimi potrzebami i wymaganiami.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec  2023

Produkty powiązane

pixel