Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Kocioł gazowy jedno czy dwufunkcyjny? Odpowiedź eksperta!

2024-01-31
Kocioł gazowy jedno czy dwufunkcyjny? Odpowiedź eksperta!

Wśród dostępnych na rynku rozwiązań, kotły gazowe wyróżniają się zarówno swoją funkcjonalnością, jak i zróżnicowaniem, odpowiadając na potrzeby różnorodnych użytkowników. Każdy z tych typów kotłów charakteryzuje się specyficznymi cechami, które mogą wpłynąć na decyzję o wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania dla domu. Od elastyczności instalacji po kompaktową konstrukcję i zaawansowaną technologię zapewniającą użytkownikom niezrównany komfort korzystania z ciepłej wody i ogrzewania - te kluczowe aspekty stanowią fundament poniższego wpisu. 

Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje kotłów gazowych? 

We wpisie dotyczącym mitów o kotłach gazowych podkreślaliśmy ich efektywność, ekologiczność i użyteczność. Jednak warto pamiętać, że aby kocioł gazowy był częścią wydajnego i przyjaznego dla środowiska systemu, powinien być dobrany odpowiednio do lokalnych warunków, rodzaju budynku, potrzeb mieszkańców czy możliwości inwestycyjnych. 

Na stronie TERME.pl znajdziecie szeroki wybór zarówno kotłów gazowych jak i niezbędnych akcesoriów do kotłów. W ofercie sklepu znajdują się trzy rodzaje kotłów gazowych - kocioł jednofunkcyjny z zewnętrznym zasobnikiem, kocioł dwufunkcyjny oraz kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem. 

Kocioł jednofunkcyjny ze zbiornikiem zewnętrznym 

Kotły jednofunkcyjne ze zbiornikiem zewnętrznym to rozwiązanie, które zyskuje na popularności, zwłaszcza w przypadku większych domów, gdzie potrzeby związane z ogrzewaniem i dostępem do ciepłej wody są zróżnicowane i wymagają indywidualnego podejścia. Kocioł jednofunkcyjny jest przystosowany głównie do ogrzewania, ale z możliwością podgrzewania wody przy użyciu zewnętrznego zbiornika. Ta opcja oferuje największą elastyczność w doborze mocy kotła i pojemności zbiornika. Jednak konieczność przeznaczenia dodatkowego miejsca na instalację oraz kwestie estetyczne mogą wymagać dodatkowego planowania i przygotowania.

Kocioł dwufunkcyjny

Kocioł dwufunkcyjny, jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań dostępnych na rynku. Jego konstrukcja została opracowana z myślą o maksymalizacji wygody użytkowania przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych wymiarów, co czyni go idealnym wyborem dla specyficznych warunków mieszkaniowych. Jego główną funkcjonalnością jest zdolność do jednoczesnego zapewnienia ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej, co sprawia, że jest to rozwiązanie kompleksowe, eliminujące potrzebę instalowania osobnych urządzeń do każdego z tych zadań. To sprawia, że kocioł dwufunkcyjny jest niezwykle praktyczny w obszarach, gdzie przestrzeń jest ograniczona, jak w mniejszych mieszkaniach, domkach letniskowych czy segmentach.

W kontekście instalacji, kotły dwufunkcyjne charakteryzują się stosunkowo prostym montażem, co sprawia, że ich instalacja jest mniej inwazyjna i szybsza w porównaniu z tradycyjnymi systemami wymagającymi oddzielnych urządzeń do ogrzewania i podgrzewania wody. To, w połączeniu z mniejszymi wymaganiami przestrzennymi, czyni je atrakcyjnym wyborem dla nowych projektów budowlanych, jak i modernizacji istniejących instalacji.

Kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem

Kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem reprezentuje nowoczesne podejście do systemów ogrzewania domowego, integrując zaawansowaną technologię z użytkowym komfortem. Jego unikalna konstrukcja pozwala na efektywną pracę zarówno w zakresie ogrzewania pomieszczeń, jak i zapewnienia stałego dostępu do ciepłej wody użytkowej. Rozwiązanie to stanowi idealny kompromis między funkcjonalnością a estetyką, oferując użytkownikom szereg korzyści.

Wybierając kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem, inwestujemy w rozwiązanie, które łączy w sobie najwyższą jakość, efektywność i komfort użytkowania. Jest to doskonały wybór dla nowoczesnych gospodarstw domowych, które stawiają na funkcjonalność, nie rezygnując przy tym z estetycznego aspektu swojego domu. Taka inwestycja przynosi długoterminowe korzyści, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym, stanowiąc solidny fundament dla domowego systemu ogrzewania.

Wydajność różnych typów kotłów

W kontekście wyboru kotła gazowego do naszego domu, jednym z kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, jest wydajność urządzenia w zakresie dostarczania ciepłej wody. Rozważając różne dostępne na rynku opcje, warto dokładnie zrozumieć, jakie są ich możliwości, by dopasować je do własnych potrzeb i oczekiwań.

Wydajność kotłów dwufunkcyjnych  

Kotły dwufunkcyjne to urządzenia zdolne do jednoczesnego ogrzewania pomieszczeń i dostarczania ciepłej wody użytkowej. Przy korzystaniu z jednego punktu poboru, np. kranu w łazience, możemy oczekiwać wydajności rzędu 11 do 12 litrów na minutę. To oznacza, że przy standardowym użytkowaniu – jak mycie rąk czy naczynia – kocioł zapewnia bieżący dostęp do ciepłej wody bez widocznych spadków temperatury.

Wydajność kotłów dwufunkcyjnych z wbudowanym zbiornikiem 

Rozwiązanie to łączy zalety klasycznego kotła dwufunkcyjnego z dodatkowym komfortem, jaki daje wbudowany zasobnik wody. Pozwala to na korzystanie z ciepłej wody w kilku punktach poboru jednocześnie, bez ryzyka nagłego spadku temperatury wody, co jest szczególnie przydatne w gospodarstwach domowych, gdzie potrzeby ciepłej wody są wyższe. Do momentu wyczerpania się zapasu wody w zbiorniku, użytkownicy mogą cieszyć się pełnym komfortem. Gdy zapas się skończy, wydajność urządzenia staje się porównywalna do standardowego kotła dwufunkcyjnego, czyli około 12 litrów na minutę przy jednym punkcie poboru.

Wydajność kotłów jednofunkcyjnych 

To rozwiązanie oferuje największą elastyczność w kwestii dostosowania systemu grzewczego do indywidualnych potrzeb. Kocioł jednofunkcyjny, współpracujący ze zbiornikiem zewnętrznym, pozwala na gromadzenie większych zapasów ciepłej wody, co jest idealne dla dużych gospodarstw domowych lub domów z wieloma łazienkami. W zależności od pojemności zbiornika i mocy kotła, system może potrzebować około 15 minut na regenerację i podgrzanie wody do 60°C. Warto podkreślić, że 100 litrów wody podgrzanej do tej temperatury 60°C, w praktyce oznacza dostępność około 200 litrów wody w temperaturze odpowiedniej do kąpieli, dzięki możliwości jej mieszania z zimną wodą. Daje to użytkownikom swobodę korzystania z obfitych kąpieli czy długich pryszniców bez obaw o wyczerpanie się ciepłej wody.

Wybierając kocioł gazowy, kluczowe jest zrozumienie własnych potrzeb i oczekiwań względem komfortu korzystania z ciepłej wody. Kotły dwufunkcyjne i te z wbudowanym zasobnikiem oferują wygodę i ciągłość dostępu do ciepłej wody, idealne dla mniejszych gospodarstw domowych. Z kolei rozwiązanie jednofunkcyjne ze zbiornikiem zewnętrznym zapewnia maksymalną elastyczność i jest rekomendowane dla większych domów, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest znacznie większe. Odpowiedni wybór zależy od indywidualnych preferencji, a zrozumienie wydajności poszczególnych rozwiązań jest kluczem do zadowolenia z użytkowania systemu grzewczego.

Podsumowanie wad i zalet proponowanych urządzeń 

Każdy z rodzajów kotłów gazowych ma swoje specyficzne zalety i ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowe podsumowanie charakterystyki proponowanych urządzeń, które pomogą Ci dokonać świadomego wyboru najlepiej dopasowanego do Twoich potrzeb.

 

 

Dwufunkcyjny 

Dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 

Jednofunkcyjny z zewnętrznym zasobnikiem

Zwarta i kompaktowa budowa zajmująca mało miejsca 

TAK 

TAK 

NIE

Pełna automatyka do sterowania ogrzewaniem C.O.

TAK 

TAK 

TAK 

Jednoczesność pobierania wody w wielu punktach poboru

TAK
(ograniczony) 

TAK 

TAK 

Elastyczny dobór pojemności zbiornika

NIE

TAK
(ograniczony)

TAK

Straty postojowe ( stygnięcie wody) 

NIE

TAK

TAK

Możliwość podłączenia cyrkulacji 

NIE

TAK
(ograniczony)

TAK

Koszty przyłączenia zbiornika 

NIE

NIE

TAK

Konieczność dokonywania przeglądów i czyszczenia kotła

TAK

TAK

TAK

Konieczność dokonywania przeglądów i serwisu zbiornika

NIE

TAK

TAK

 

Kotły dwufunkcyjne

 • Kompaktowość - idealne rozwiązanie dla osób ceniących oszczędność miejsca. Kotły dwufunkcyjne nie wymagają dodatkowego zbiornika na ciepłą wodę, co sprawia, że są one doskonałym wyborem do małych pomieszczeń.

 • Automatyka - zaawansowane systemy sterowania zapewniają łatwą obsługę i automatyczną regulację temperatury, co przekłada się na wygodę użytkowania i efektywność energetyczną.

 • Ograniczona ilość ciepłej wody - w przypadku jednoczesnego korzystania z kilku punktów poboru wody (np. kuchnia i łazienka) może dojść do spadku jej temperatury. To rozwiązanie jest więc lepsze dla mniejszych gospodarstw domowych.

Kotły z wbudowanym zasobnikiem

 • Estetyka - kotły te są zaprojektowane z myślą o estetyce, co czyni je atrakcyjnym elementem wyposażenia technicznego domu.
 • Zwiększony komfort ciepłej wody - wbudowany zasobnik gwarantuje stały dostęp do większej ilości ciepłej wody, co jest szczególnie ważne w gospodarstwach domowych z większym zapotrzebowaniem na nią.
 • Możliwość podłączenia cyrkulacji - dla dodatkowego komfortu możliwe jest zainstalowanie systemu cyrkulacji ciepłej wody, zapewniającego natychmiastowy dostęp do niej w każdym punkcie poboru.

 • Wyższe koszty - ze względu na dodatkowe funkcje i zwiększoną wydajność, kotły te mogą być droższe w zakupie i instalacji niż standardowe modele dwufunkcyjne.

Kotły jednofunkcyjne ze zbiornikiem zewnętrznym

 • Elastyczność - dzięki możliwości doboru zbiornika o odpowiedniej pojemności, to rozwiązanie oferuje największą elastyczność w dostosowaniu systemu do indywidualnych potrzeb użytkownika.

 • Komfort użytkowania - duży zbiornik zapewnia obfitość ciepłej wody, co jest kluczowe w dużych domach z wieloma łazienkami.

 • Zajmowane miejsce - kotły te wraz z zewnętrznymi zbiornikami wymagają więcej przestrzeni, co może być problemem w mniejszych pomieszczeniach.

 • Estetyka - ze względu na większą liczbę elementów instalacyjnych, takie rozwiązanie może być mniej estetyczne niż inne typy kotłów.

Decyzja o wyborze odpowiedniego kotła powinna być podyktowana przede wszystkim indywidualnymi potrzebami i warunkami panującymi w domu. Dla mieszkań i mniejszych domów, gdzie przestrzeń jest na wagę złota, idealne będą kotły dwufunkcyjne. W przypadku gospodarstw domowych z wyższym zapotrzebowaniem na ciepłą wodę i większą ilością miejsca, rozważenie kotła z wbudowanym zasobnikiem lub jednofunkcyjnego ze zbiornikiem zewnętrznym może przynieść dodatkowe korzyści w postaci komfortu i elastyczności użytkowania. Mam nadzieję, że te szczegółowe informacje ułatwią Ci wybór systemu grzewczego, który najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń  2024

Produkty powiązane

pixel