Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Zamówienia do godziny 15:00, wyślemy tego samego dnia! (nie dotyczy: GLS - dostawa do punktu) | Możliwość zakupu na RATY

Jaki podgrzewacz wody do domu jednorodzinnego, a jaki do kawalerki?

2024-11-26
Jaki podgrzewacz wody do domu jednorodzinnego, a jaki do kawalerki?

Wybór odpowiedniego podgrzewacza wody powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, jakie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę w Twoim domu. Model, który sprawdzi się w małej kawalerce dla singla może być nieodpowiednim wyborem dla domu jednorodzinnego. Sprawdź, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, by kupić odpowiedni rodzaj ogrzewacza wody, który będzie spełniał Twoje oczekiwania.  

Ogrzewacz wody to niezastąpione urządzenie dla każdego domu i mieszkania, które nie ma zapewnionego dostępu do ciepłej wody z sieci. Podczas wyboru podgrzewacza c.w.u. warto uwzględniać takie czynniki jak liczba domowników, zapotrzebowanie na ciepłą wodę, dostępne miejsce, a także źródło energii.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podgrzewacza wody?

  1. Zapotrzebowanie na wodę – W mieszkaniach i domach, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest niewielkie, wystarczającym i bardziej odpowiednim rozwiązaniem może się okazać ogrzewacz przepływowy, który załącza się w momencie poboru wody i w szybkim czasie dostarcza taką ilość, jaka jest potrzebna w danej chwili. W domach, gdzie to zapotrzebowanie jest stałe i dość duże, lepszym rozwiązaniem będzie ogrzewacz pojemnościowy, który pozwala na gromadzenie określonej ilości ciepłej wody w zbiorniku. 
  2. Dostępne miejsce – Należy pamiętać, że podgrzewacze pojemnościowe, szczególnie te, o dużej pojemności, wymagają zwykle więcej miejsca. W małych mieszkaniach o ograniczonej powierzchni lepiej sprawdzają się kompaktowe podgrzewacze o zwartej budowie. 
  3. Koszty zakupu i eksploatacji – Podgrzewacze przepływowe są tańsze w instalacji i zakupie, ale w domach o dużym zużyciu wody mogą generować wyższe koszty eksploatacyjne. Tam gdzie zużycie ciepłej wody jest większe, bardziej opłacalnym i wygodnym rozwiązaniem jest ogrzewacz pojemnościowy. 
  4. Efektywność – W domach, gdzie jest kilka łazienek i duża ilość punktów poboru ciepłej wody, podgrzewacz pojemnościowy będzie lepszym rozwiązaniem.

Najlepszy podgrzewacz wody do kawalerki

W przypadku kawalerki zamieszkiwanej często przez jedną osobę lub parę, zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest z reguły mniejsze. W małym mieszkaniu występuje również zazwyczaj jeden lub dwa punkty poboru wody (w łazience i kuchni). W takim przypadku, dobrze będzie funkcjonował kompaktowy bojer, który zmieści się na niewielkiej przestrzeni lub przepływowy ogrzewacz elektryczny w wersji 3-fazowej. 

Podgrzewacz przepływowy elektryczny 3-fazowy - jakie ma zalety?

Elektryczne podgrzewacze przepływowe to bardzo częsty wybór do niewielkich mieszkań z ograniczonym zapotrzebowaniem na ciepłą wodę. Dzięki swoim zaletom, świetnie sprawdzają się w kawalerkach: 

  • Podgrzewacze przepływowe są kompaktowe i można je zainstalować w dogodnym miejscu - pod zlewem lub umywalką czy w szafce kuchennej. To dobry wybór wszędzie tam, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni.
  • Takie urządzenia podgrzewają wodę na bieżąco, w momencie jej przepływu, więc ceni się je nie tylko za szybkość działania, ale też oszczędność To idealne rozwiązanie dla osób, które sporadycznie korzystają z ciepłej wody i nie mają potrzeby jej magazynowania w dużych ilościach.
  • Podgrzewacze przepływowe są zazwyczaj tańsze i łatwiejsze w instalacji w porównaniu z podgrzewaczami pojemnościowymi oraz znacznie bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. W przypadku kawalerki, gdzie zapotrzebowanie na wodę jest niewielkie, urządzenie to spełni swoją funkcję bez generowania wysokich kosztów eksploatacyjnych.
  • Podgrzewacz przepływowy zużywa energię tylko wtedy, gdy woda jest rzeczywiście pobierana, więc niewielkie zużycie ciepłej wody pozwala zaoszczędzać na rachunkach za prąd.

Podgrzewacz przepływowy elektryczny 3-fazowy - jakie ma wady?

Choć ogrzewacz przepływowy o dużej mocy, który jest zasilany trójfazowo może z powodzeniem zapewnić optymalną ilość ciepłej wody w kawalerce, jego zastosowanie w mieszkaniu często jest ograniczone. Przepływowe ogrzewacze wymagają zwykle dużych zabezpieczeń elektrycznych, dlatego przed zakupem warto zweryfikować, czy mieszkanie spełnia warunki techniczne, które umożliwi podłączenie takiego urządzenia. Jeśli w mieszkaniu nie ma podłączenia do prądu trójfazowego (380V), należy rozważyć alternatywę dla podgrzewacza przepływowego - podgrzewacz pojemnościowy. 

Mały bojler (podgrzewacz pojemnościowy) w niewielkim mieszkaniu

Dobrą alternatywą dla mieszkańców kawalerek, którzy chcą mieć stały dostęp do ciepłej wody,  bez czekania na jej ogrzanie przez podgrzewacz przepływowy, jest kompaktowy bojer, czyli elektryczny ogrzewacz pojemnościowy. Dla niewielkich mieszkań sprawdzą się modele o pojemności od 10 do 30 litrów.

Podgrzewacz do domu jednorodzinnego – jakie jest najlepsze rozwiązanie?

W przypadku większych gospodarstw domowych, takich jak domy jednorodzinne, wybór podgrzewacza może być bardziej skomplikowany. Chociaż podgrzewacze przepływowe mają dużo niewątpliwych zalet, nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę. W takich sytuacjach dużo lepszym wyborem będą modele pojemnościowe, a ich wielkość powinna być uzależniona od ilości domowników, miejsc poboru wody oraz dziennego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.

Dlaczego podgrzewacz przepływowy nie sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Zbyt wielu użytkowników - w domu jednorodzinnym, gdzie zazwyczaj mieszka więcej osób, istnieje ryzyko, że w momencie zapotrzebowania na ciepłą wodę w kilku miejscach poboru, podgrzewacz przepływowy nie nadąży z jej podgrzewaniem. Beztroski relaks pod prysznicem może być przerwany przez drugiego domownika, który w tym samym czasie zacznie myć naczynia w kuchni - to tylko jeden z codziennych przykładów komplikacji związanych ze źle dobranym ogrzewaczem wody.  

Dłuższy czas podgrzewania - obsługa wielu miejsc poboru ciepłej wody sprawia, że podgrzewacz przepływowy może nie być wystarczająco wydajny, aby zaspokoić potrzeby wszystkich domowników w odpowiednio krótkim czasie. 

Wyższe koszty eksploatacji - choć podgrzewacze przepływowe zużywają energię tylko wtedy, gdy podgrzewają wodę, koszty eksploatacji mogą być wyższe, jeśli woda jest często pobierana przez wielu użytkowników. Dla domów jednorodzinnych bardziej opłacalnym rozwiązaniem mogą być podgrzewacze pojemnościowe, które podgrzewają i przechowują większą ilość wody.

Zbyt dużo punktów poboru - w domach jednorodzinnych często mamy do czynienia z więcej niż jedną łazienką, a ich odległość od przepływowego podgrzewacza wody bardzo ogranicza wydajność minutowa urządzenia, więc nie ma możliwości, by takie rozwiązanie zapewniło ciepłą wodę w stopniu zadowalającym , w  każdym z punktów poboru równocześnie.

Podgrzewacz pojemnościowy - główne zalety

Dla domów jednorodzinnych najlepszym rozwiązaniem są ogrzewacze pojemnościowe, które zapewniają stały dostęp do ciepłej wody:

  • Podgrzewacze pojemnościowe magazynują ciepłą wodę w zbiorniku, więc jest ona dostępna natychmiast po odkręceniu kranu. To idealne rozwiązanie w gospodarstwach, w których z ciepłej wody chce korzystać kilka osób jednocześnie.
  • Wysokiej jakości podgrzewacze pojemnościowe utrzymują stałą temperaturę wody, co jest niezwykle wygodne, gdy wiele osób korzysta z różnych punktów poboru w tym samym czasie. 
  • To najbardziej wydajne rozwiązanie dla większych gospodarstw domowych, gdzie zapotrzebowanie na wodę jest stałe i intensywne. Należy jednak pamiętać, że jego wydajność zależy od pojemności bojlera, więc warto dobrać go do potrzeb rodziny. 
  • Podgrzewacze pojemnościowe mogą być zasilane przez kocioł gazowy lub energię elektryczną pochodzącą także z odnawialnych źródeł energii, więc charakteryzują się dużą elastycznością współpracy z systemami grzewczymi. 

Jak dobrać podgrzewacz pojemnościowy do domu jednorodzinnego?

Wybierając pojemnościowy podgrzewacz wody do domu jednorodzinnego, należy uwzględnić kilka kluczowych parametrów:

  • Pojemność zbiornika – dla 2-3 domowników zaleca się zbiorniki o pojemności 80-120 litrów, natomiast dla domów w których mieszka 4-5 osób optymalne są zbiorniki o pojemnościach 150-200 litrów.
  • Moc grzewcza  –.warto mieć na uwadze, że modele o wyższej mocy szybciej podgrzewają wodę. 
  • Izolacja termiczna zbiornika na wodę – zaleca się wybór dobrze zaizolowanych podgrzewaczy wody od rekomendowanych producentów, aby mieć pewność, że urządzenie nie będzie generowało niepotrzebnych strat ciepła w trakcie gromadzenia podgrzanej wody. 
  • Ilość punktów poboru wody – przy podjęciu decyzji, należy dokładnie przeanalizować ilość miejsc, w których będzie potrzebna ciepła woda użytkowa (łazienki, kuchnia, pralnia). Im więcej punktów, tym większe zapotrzebowanie na wodę, co wymaga odpowiednio pojemnego i wydajnego podgrzewacza. 
  • Częstotliwość korzystania z ciepłej wody wody – tam, gdzie ciepła woda jest wykorzystywana często i w dużej ilości, należy zainwestować w bojer o większej pojemności, aby zaspokoić potrzeby wszystkich domowników.

Podsumowanie

W kawalerkach, gdzie przestrzeń jest ograniczona, a zużycie wody niewielkie, dobrym rozwiązaniem może okazać się przepływowy podgrzewacz wody lub niewielki bojer. Natomiast w domu jednorodzinnym najlepszym wyborem będzie podgrzewacz pojemnościowy. Jego wybór powinien być oparty na odpowiednich parametrach, tj. wielkość domu, ilość domowników, miejsca poboru i dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę. W wyborze najlepszego modelu pomoże Ci doradca Terme.pl. 

Jesteśmy tu, aby Ci pomóc!

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze lub chcesz zasięgnąć wiedzy technicznej, zadzwoń do naszego konsultanta! Chętnie doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania, abyś mógł podjąć najlepszą decyzję. Konsultacja z naszym doradcą jest darmowa.

Pokaż więcej wpisów z Listopad  2024

Produkty powiązane

pixel