Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Jak wykonać instalację kanalizacyjną?

2022-10-15
Jak wykonać instalację kanalizacyjną?

We wszystkich gospodarstwach domowych generowane są ścieki, których trzeba się pozbyć. Do odprowadzania zanieczyszczeń z domu służy kanalizacja domowa będąca instalacją sanitarną. W zależności od przeznaczenia i miejsca lokalizacji systemu może on być stworzony z różnego rodzaju rur i korytek. Nawet najmniejsze z pozoru błędy popełnione podczas realizowania montażu mogą spowodować niewłaściwe działanie całego systemu, dlatego warto zapoznać się z tematem jeszcze przed rozpoczęciem prac. Jak działa i z jakich elementów składa się instalacja kanalizacyjna? Kto może ją zamontować i jak zrobić to prawidłowo? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak działa kanalizacja?

Z pewnością każdy z nas wie do czego służy instalacja kanalizacyjna. Jej głównym zadaniem jest oczywiście odprowadzenie ścieków pochodzących z urządzeń sanitarnych. Zanieczyszczenia przepływają przez podejścia i piony kanalizacyjne do przewodów odpływowych, aby ostatecznie poprzez główny przewód trafić do szamba lub kanału ulicznego, czy też przydomowej oczyszczalni ścieków.

Wewnętrzna kanalizacja sanitarna działa w układzie grawitacyjnym, co oznacza, że zanieczyszczenia spływają pod wpływem własnego ciężaru. Gwarancją sprawnego odprowadzania zanieczyszczeń jest poprawnie skonstruowana instalacja, w której uwzględniono zamontowanie spadku w kierunku pionowym oraz zapewnienie jak najkrótszej drogi do ujścia.

Z jakich elementów składa się kanalizacja?

Instalacje wodno-kanalizacyjne składają się z wielu komponentów, z których część stanowią widoczne przybory sanitarne, a część wewnętrzne elementy konstrukcyjne kanalizacji zamontowane w budynku. Ponadto, każda instalacja kanalizacyjna podłączona jest do systemu stanowiącego ujście dla zanieczyszczeń.

Widoczne przybory sanitarne

Do przyborów sanitarnych zaliczamy między innymi zlewozmywaki, umywalki, miski ustępowe, toalety i inne urządzenia, z których odprowadzane są ścieki.

Sieć wewnętrzna instalacji kanalizacyjnej

Kanalizacja wewnętrzna, czy inaczej sieć wewnętrzna, złożona jest z przewodów i rur, którymi odprowadzane są zanieczyszczenia z urządzeń sanitarnych. Sieć wewnętrzna konstruowana jest zazwyczaj z podejść, pionów i poziomów kanalizacyjnych.

Podejścia kanalizacyjne

Podejścia kanalizacyjne składają się z odcinków rur, które łączą przybory sanitarne z pionami. W standardowych domach jednorodzinnych zazwyczaj stosuje się kilka rodzajów podejść:

  • do umywalek i bidetów - rury kanalizacyjne o średnicy 4 cm,
  • do zlewozmywaków i wanien - rury kanalizacyjne o średnicy 5 cm,
  • do misek ustępowych - piony lub odpływy.

Podejścia kanalizacyjne powinny być możliwie jak najkrótsze. Jeżeli jednak występuje konieczność zwiększenia długości podejścia, należy pamiętać o zwiększeniu także jego średnicy.

Piony kanalizacyjne

Piony kanalizacyjne, nazywane również przewodami spustowymi, służą do połączenia poszczególnych podejść kanalizacyjnych z poziomymi przewodami na wszystkich kondygnacjach w budynku. Piony mogą być wyprodukowane z tworzywa sztucznego, ale warto je wtedy zamontować w bruzdach ściennych aby nie emitowały hałasu. Jeżeli zależy Ci na wytłumieniu wszelkich hałasów, warto zaizolować rury otuliną wełny mineralnej i obudować je płytami gipsowymi. Alternatywą jest zakup elementów tworzących kanalizację niskoszumową, do których zalicza się gumowa wkładka izolująca.

Poziomy kanalizacyjne

Poziomy kanalizacyjne to przewody odpływowe, które odprowadzają płynne zanieczyszczenia z pionów do zbiornika lub sieci zewnętrznej. Standardowo, prowadzone są wzdłuż ścian piwnicy, w gruncie, w kanałach podłogowych lub pod podłogą.

Ujście kanalizacji

Ścieki odprowadzone z urządzeń sanitarnych przepływają przez sieć wewnętrzną i ostatecznie trafiają na zewnątrz budynku. Na terenach skanalizowanych ujściem dla ścieków jest kanał uliczny. Zaś na terenach, gdzie nie poprowadzono systemu kanalizacyjnego, zanieczyszczenia przekazywane są do szczelnego zbiornika wymagającego opróżniania lub do przydomowej oczyszczalni.

Urządzenia pomocnicze

Do systemu kanalizacyjnego należą również wszelkie urządzenia pomocnicze, w tym rewizje, syfony, wywiewki wentylacyjne, czy wpusty piwniczne, podłogowe lub podwórzowe. Akcesoria te stosowane są głównie w celu maksymalnego skrócenia drogi, jaką muszą przebyć płynne zanieczyszczenia.

Białe kolano umywalki i wężyki do wody widoczne od spodu

Jak należy wykonać instalację kanalizacyjną?

Wskazaliśmy już jak działa instalacja kanalizacyjna i z czego dokładnie się składa. Pozostaje więc kwestia poprawnego skonstruowania i montażu całego systemu. Należy pamiętać o tym, jak ważną rolę odgrywa tutaj spadek, który powinien mieścić się w granicy od 2 do 15%. Jeśli będzie on zbyt mały, to ścieki nie będą miały szansy płynnie przedostawać się na zewnątrz. Ponadto, w rurach odłoży się osad dodatkowo hamujący przepływ zanieczyszczeń, co może skutkować całkowitym zatkaniem instalacji.

Równie ważnym aspektem dotyczącym instalacji kanalizacyjnej w domu są połączenia. To one odpowiadają za szczelność całej instalacji, dlatego ich wykonanie wymaga szczególnej precyzji i staranności. Warto pamiętać, że liczba wszelkich złączek kanalizacyjnych powinna być ograniczona do niezbędnego minimum, bowiem to na nich odkładają się zanieczyszczenia, a ich duża ilość może skutkować zatkaniem instalacji.

W celu uproszczenia montażu używa się karbowanych rur elastycznych nazywanych potocznie harmonijkami. Stanowią one nie lada ułatwienie, ale jednocześnie sprzyjają osadzaniu się zanieczyszczeń przez co zmniejszają drożność instalacji. Dlatego też niewskazane jest nadużywanie tego typu rur w instalacjach domowych.

Podczas instalacji systemu kanalizacyjnego nie wolno zapominać także o odpowiedniej wentylacji, która zabezpiecza domowników przed nieprzyjemnymi zapachami. W tym celu można zastosować napowietrzacze, ale trzeba przyznać, że w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem jest wyprowadzenie pionu ponad dach. Zawory napowietrzające mogą utracić szczelność podczas eksploatacji, dlatego pion odprowadzający wyziewy z kanalizacji będzie trwalszym rozwiązaniem.

O tym musisz pamiętać!

Przed każdym urządzeniem sanitarnym podłączonym do systemu kanalizacyjnego powinien znajdować się syfon stale wypełniony wodą. Stanowi ona pewną barierę pomiędzy wnętrzem instalacji a otoczeniem domowym, chroniąc mieszkańców przed nieprzyjemnymi zapachami ścieków. Warto zadbać o stan tego elementu, montując sitko wychwytujące zanieczyszczenia oraz regularnie sprawdzając, czy syfon nie został zatkany.

Ponadto, pomiędzy miską ustępową, a pionem nie należy montować żadnego urządzenia, ponieważ ścieki mogłyby wysysać wodę z jego syfonu, czyli niszczyć barierę chroniąca przed wyziewami. Ważne jest też to, że system wentylacji instalacji kanalizacyjnej nie powinien być połączony z wentylacją grawitacyjną budynków mieszkalnych, bowiem skutkuje to przedostawaniem się wyziewów kanalizacyjnych do atmosfery wewnątrz domu.

Samodzielne wykonanie kanalizacji czy z pomocą hydraulika?

Instalacja wodno kanalizacyjna nie należy do szczególnie skomplikowanych systemów, jednak układ i funkcjonalność systemu powodują, że jej wykonanie powinno być powierzone specjalistom i to najlepiej już na etapie projektowania budynku. Po uzyskaniu zgody na instalację kanalizacyjną i zaprojektowaniu przyłącza wod-kan przez uprawnionego inspektora budowlanego należy zwrócić się do wykonawcy. Prace nad kanalizacja trwają średnio około 2 dni, ale czas ten może się wydłużyć w przypadku konieczności wdrożenia dodatkowych rozwiązań.

Pokaż więcej wpisów z Październik  2022

Produkty powiązane

pixel