Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Jak wybrać kocioł gazowy?

2020-10-31
Jak wybrać kocioł gazowy?

Przymierzasz się do zakupu kotła gazowego? Ale nie wiesz jak wybrać ten najodpowiedniejszy? Wybór kotła gazowego nie jest wcale taką oczywistą sprawą. Zła decyzja może skutkować wieloletnimi wysokimi rachunkami lub zimowymi rodzinnymi obiadami spędzanymi w grubych swetrach. Przyznasz, że niezbyt kolorowa wizja. Aby takie sytuacje nie miały miejsca, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę. 

Rodzaje kotłów gazowych.

Na początku dobrze orientować się jakie w ogóle kotły wyróżniamy i do jakich pomieszczeń najlepiej je zastosować. Na rynku znajdziemy trzy odmiany kotłów gazowych: dwufunkcyjne, jednofunkcyjne i kompaktowe. 
Kotły gazowe dwufunkcyjne przeznaczone są zarówno do centralnego ogrzewania jak i do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Najlepiej sprawdzą się w małych domach, gdzie wszystkie punkty poboru: kuchnia, łazienka są ustawione blisko siebie. Kocioł ten nie ma zbiornika ciepłej wody użytkowej wiec najlepiej jak będzie usytuowany najbliżej głównego poboru. Dzięki temu ogrzana woda będzie szybko docierała do kranu co zmniejszy jej zużycie które nastąpiłoby podczas oczekiwania na nią. Warto też wiedzieć że w momencie odkręcenia ciepłej wody jednocześnie w dwóch pomieszczeniach, temperatura wody się zmniejszy. Pamiętajmy także, że kocioł taki nie sprawdzi się przy wannach o dużej pojemności, gdyż nie dostarczy odpowiedniej ilości ciepłej wody. Więc jeśli masz mały dom do 100m2 lub mieszkanie, gdzie łazienka i kuchnia są blisko, nie masz dużej ilości domowników i nie potrzebujesz dużej ilości ciepłej wody na raz to jest to rozwiązanie dla Ciebie. W zależności jednak od tego ile wody zużywają Twoi domownicy może się okazać, że kocioł taki nie sprosta potrzebom 2-3 osób. Co zatem w takiej sytuacji? Jeśli dysponujesz małym metrażem i nie będziesz mógł zastosować dużego urządzenia  grzewczego możesz wybrać wiszący kocioł kompaktowy, który jest zintegrowany z zasobnikiem zdolnym do magazynowania kilkudziesięciu litrów ogrzanej wody. Mimo że jest to urządzenie z zasobnikiem wymiary jego są niewielkie, dzięki czemu może być wkomponowane nawet w kuchenną szafkę. Co prawda takie urządzenie nie wypełni po brzegi wanny, ale na pewno nie będziesz musiał długo czekać na ciepłą wodę po odkręceniu kranu.

Jeśli jednak masz duży dom, dwie łazienki na różnych kondygnacjach, a wszystkie pomieszczenia w sporej odległości od siebie to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kotła gazowego jednofunkcyjnego. Jak sama nazwa wskazuje jest to kocioł pełniący jedną funkcję, i przeznaczony jest tylko do centralnego ogrzewania. Aby więc pobierać z niego ciepłą wodę użytkową musimy dopiąć dodatkowy zbiornik z wężownicą. To rozwiązanie powoduje na bieżąco produkowanie ciepłej wody magazynowanej w zbiorniku w dużych ilościach, które możemy czerpać z różnych punktów w domu. Dzięki temu niezależnie w jak bardzo oddalonym od kotła pomieszczeniu się znajdziemy nie będziemy musieli czekać na ogrzanie się ciepłej wody, gdyż będzie ona pobierana z magazynu jakim jest dopięty zbiornik. 
Kotły podzielić można także na tradycyjne, czyli takie gdzie spaliny bezpowrotnie kierowane są do komina i kondensacyjne, które  potrafią odzyskać ze spalin bardzo dużo energii. Proces spalania odbywa się w niskiej temperaturze co przyczynia się do wykraplania się spalin i zawracania ich do wymiennika energii, a następnie kierowane są do grzejników czy ogrzewania podłogowego. Odzyskiwanie energii ze spalin sprawia że kocioł kondensacyjny potrafi być 10-15% razy bardziej sprawny, przez co nasz rachunek jest znacznie niższy.  

Moc kotła gazowego i jej modulacja 

Kiedy już wiemy jakie są rodzaje kotłów i do jakich pomieszczeń najlepiej je zastosować, możemy się skupić na kolejnym czynniku na który warto zwrócić uwagę, a jest to moc danego urządzenia. Kocioł gazowy powinien dostarczać tyle ciepła ile potrzebujemy do ogrzania domu. Wydajna praca kotła będzie możliwa jedynie dla projektu o ściśle określonej mocy grzewczej. Jeśli wybierzemy kocioł o zbyt dużej mocy, narazimy się na większe zużycie gazu i wyższe rachunki. Pamiętajmy, że nieodpowiednie domiarowanie oprócz generowania strat, skróci także żywotność instalacji.

Ale jak dobrać odpowiedni kocioł skoro temperatura na zewnątrz się zmienia i w okresie letnim nie będziemy potrzebowali tyle ciepła co w zimowym? Rozwiązaniem tego problemu są kotły grzewcze z szerokim zakresem modulacji mocy, daje to możliwość precyzyjniejszego dostosowania do aktualnych potrzeb. W okresie niskiego zapotrzebowania na ciepło zbyt mały zakres modulacji będzie prowadził do częstych strat i zmniejszenia sprawności kotła. Kotły z szerokim zakresem modulacji pozwolą uniknąć dodatkowych kosztów eksploatacyjnych i zwiększonego zużycia paliwa gazowego. 

Najważniejsze pytania

Przygotowując się więc do zakupu kotła gazowego warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Do jakich celów kocioł będzie używany. Czy tylko do centralnego ogrzewania, czy również do ogrzewania wody użytkowej.
  • Ile osób mieszka w domu/mieszkaniu? I jakie są ich przyzwyczajenia, czy raczej biorą szybki prysznic, czy lubią spędzać pod nim długie minuty. 
  • Jak duży jest dom i czy pomieszczenia są usytuowane blisko siebie? 
  • Jakie jest zapotrzebowanie na ciepło?
  • Jeśli wymieniamy instalacje w wieloletnim domu, to czy dom jest wystarczająco docieplony i wentylowany, tu najlepiej poradzić się specjalisty, który indywidualnie oceni technologię domu i oszacuje zapotrzebowanie na ciepło.  

Jak widzisz aby wybrać najodpowiedniejszy kocioł należy szczegółowo przeanalizować potrzeby swoje i domowników. Jeśli odpowiesz sobie na te pytania, wybór kotła gazowego będzie zdecydowanie łatwiejszy. A wizja wysokich rachunków czy szczękających zębów pod prysznicem odejdzie bezpowrotnie.Zobacz kotły gazowe w naszym sklepie

Pokaż więcej wpisów z Październik  2020

Produkty powiązane

pixel