Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 72H | Możliwość zakupu na RATY

Jak w prosty sposób zapewnić sobie komfort termiczny i ograniczyć koszty ogrzewania?

2020-12-02
Jak w prosty sposób zapewnić sobie komfort termiczny i ograniczyć koszty ogrzewania?

Kluczem do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, ograniczając przy tym koszty ogrzewania jest zastosowanie odpowiedniego termostatu. Z artykułu dowiesz się: Jak działa termostat? Jakie są jego rodzaje? I jak prawidłowo go używać aby poprawnie i wydajnie zarządzać instalacją grzewczą.

Co to jest termostat grzejnikowy i jakie jest jego zadanie.

Termostat grzejnikowy to urządzenie pozwalające na regulację dopływu ciepłej wody do grzejnika i utrzymanie ustawionej przez nas temperatury w danym pomieszczeniu. Dzięki niemu możliwe jest dostosowanie komfortu termicznego do naszych indywidualnych potrzeb, a także zaoszczędzenie na podgrzewaniu wody. Ma za zadanie zestawić temperaturę panującą w pomieszczeniu, z temperaturą ustawioną i poprzez odpowiednie działanie ją wyrównać.

Jak działa termostat grzejnikowy

Termostat grzejnikowy zbudowany jest z dwóch części: z zaworu i głowicy termostatycznej. Zadaniem głowicy jest regulacja ilości wody wpływającej do grzejnika poprzez otwieranie i zamykanie zaworu. Zawór termostatyczny mocuje się na grzejniku na przewodzie, który dostarcza ogrzaną wodę. Utrzymanie stałej temperatury pomieszczenia jest możliwe dzięki automatycznemu otwieraniu i zamykaniu przepływu gorącej wody. Kiedy temperatura otoczenia się zmienia na przykład w wyniku wietrzenia pomieszczenia, do głowicy termostatycznej dociera zimne powietrze co powoduje otwarcie zaworu i napływ gorącej wody,grzejnik się nagrzewa i wyrównuje ciepłotę do tej założonej. Analogicznie w przypadku dogrzania pomieszczenia innym urządzeniem na przykład piekarnikiem czy kominkiem, głowica odczuje ciepłe powietrze i automatycznie zamknie zawór tym samym wychładzając grzejnik. Takie działanie sprawia że unikamy strat energii, które mogłyby wynikać z niepotrzebnego przegrzania pomieszczeń.

Rodzaje termostatów grzejnikowych

Spośród termostatów pokojowych dostępnych na rynku, wyróżnić można dwa rodzaje: mechaniczne i elektroniczne. 
Termostaty mechaniczne do pracy wykorzystują odpowiedni mieszek, który wypełniony jest dedykowanym medium. Mieszek reaguje na panującą w otoczeniu temperaturę kurcząc się lub rozszerzając, dając tym samym sygnał do układu grzewczego poprzez zamknięcie lub otwarcie zaworu. Zaletą tego rodzaju rozwiązania jest łatwość obsługi, a w związku z nieskomplikowaną budową są one tańsze. Jako wadę wymienić można niemożność zaprogramowania. Są także mniej wytrzymałe w porównaniu do termostatów elektronicznych. Przy ich użyciu grzejniki muszą być włączane pojedynczo.

Termostaty elektroniczne mierzą temperaturę za pomocą specjalnego układu elektronicznego, który steruje małym silnikiem zamykającym lub otwierającym zawór. Ich zaletą jest możliwość zaprogramowania, a także wysoka trwałość. Są intuicyjne i nieskomplikowane w obsłudze, a dzięki nim oszczędność energii wzrasta. Jako wadę wymienić można wyższy koszt, a także konieczność posiadania doświadczenia w obsłudze w porównaniu do termostatu mechanicznego. 

Wśród elektronicznych termostatów możemy wyróżnić modele które wymagają doprowadzenia instalacji elektronicznej jak i również te bezprzewodowe, które wysyłają sygnał z nadajnika do odbiornika.

Regulatory różnią się także od siebie sposobem obsługi. Wśród nich wyróżnić możemy obsługiwane pokrętłem, przyciskami czy dotykowym wyświetlaczem LCD.

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się inteligentne termostaty elektroniczne. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że możemy jeszcze precyzyjniej regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Możliwe jest sterowanie nimi za pomocą smartfonu nawet z dalekich odległości. Jeśli wracamy z podróży i potrzebujemy nagrzać dom, to za pomocą aplikacji bez problemu połączymy się z urządzeniem ustawiając temperaturę którą chcemy zastać po powrocie. Trzeba się jednak liczyć, że są to rozwiązania nieco droższe. 

Jak prawidłowo używać termostatów?

Aby cieszyć się maksymalnym komfortem termicznym i ograniczyć koszty ogrzewania, korzystając z termostatu należy przestrzegać kilku ważnych zasad. 

Przede wszystkim podczas wietrzenia pomieszczenia, należy za każdym razem obniżyć temperaturę na termostacie. W innym wypadku zimne powietrze dotrze do czujnika, który zwiększy moc grzania. Grzejnik maksymalnie się rozgrzeje, a ciepło i tak będzie uciekało przez okno.

Szybka zmiana ustawień temperatury też nie jest dobrym rozwiązaniem. Maksymalne ustawienie temperatury na termostacie, kiedy w mieszkaniu odczujemy chłód, nie sprawi, że grzejniki aluminiowe nagrzeje się szybciej, tylko temperatura będzie rosła do maksymalnej wartości, aż w pomieszczeniu zrobi się zbyt gorąco. 

Posiadając kilka grzejników w jednym pomieszczeniu lepiej jest jak wszystkie pracują na niższym poziomie, aniżeli jak pracuje tylko jeden rozkręcony maksymalnie. Pozwala to na równomierne rozłożenie się ciepła zwiększając przy tym oszczędności.

Te proste zasady sprawią, że w twoim mieszkaniu zachowany zostanie maksymalny komfort termiczny.

Miejsce montażu termostatu elektrycznego

Decydując się na termostat elektryczny musimy pamiętać, że aby możliwe było poprawne i wydajne zarządzanie instalacja grzewczą należy wybrać odpowiednie miejsce jego montażu. 
Termostatu nie powinniśmy montować na ścianach zewnętrznych, gdyż zawsze są one nieco chłodniejsze niż ściany wewnętrzne. Termostaty do prawidłowego działania potrzebują swobodnej cyrkulacji powietrza, wszelkie miejsca za drzwiami, meblami czy zasłonami będą nieodpowiednie. 
Pamiętajmy także o zamontowaniu ich na odpowiedniej wysokości. Zarówno zbyt niskie jak i zbyt wysokie umiejscowienie będzie niekorzystne, przyjmuje się że optymalna wysokość to powinna wynosić ok 150 cm od podłogi. Nie powinny być także montowane w strefie źródła ciepła takiego jak na przykład piekarnik, ale również takiego jak telewizor czy lodówka, bo pamiętajmy, że te urządzenia również generują ciepło. Prawidłowy odczyt temperatury może być także zachwiany kiedy zainstalujemy nasz termostat zbyt blisko okna. Będzie on wówczas narażony na podmuchy chłodnego powietrza podczas wietrzenia, jak i nadmierne nasłonecznienie podczas słonecznego dnia. 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień  2020

Produkty powiązane

pixel