Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Co to jest pellet?

2024-04-30
Co to jest pellet?

Z czego produkuje się pellet?

Produkcja pelletu to złożony proces, który rozpoczyna się od pozyskania odpowiednich surowców. Większość pelletu wytwarzana jest z odpadów drzewnych, które są naturalnym produktem ubocznym przemysłu drzewnego. Są to przede wszystkim trociny, wióry i zrębki pozostające po obróbce drewna w tartakach i zakładach przemysłowych. Odpady te są bogate w celulozę i mają wysoką wartość energetyczną, co czyni je idealnym materiałem do produkcji paliwa.

Proces produkcji pelletu rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia surowca z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak piasek, kamienie czy metal, które mogłyby uszkodzić maszyny do produkcji pelletu lub wpłynąć negatywnie na proces spalania. Następnie surowiec jest suszony w specjalnych suszarniach, aby zredukować jego wilgotność do około 10%, co jest kluczowe dla efektywnego spalania i wysokiej kaloryczności produktu końcowego.

Po wysuszeniu materiał drzewny jest mielony do jednolitej konsystencji, co ułatwia jego dalszą obróbkę. Mielone drewno trafia następnie do prasy pelletującej, gdzie pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia i temperatury (bez dodatku żadnych wiążących chemikaliów) jest formowane w małe, równomiernie kształtowane cylindryczne granulki. Ciepło generowane podczas procesu prasowania sprawia, że naturalne ligniny, znajdujące się w drewnie, zaczynają działać jak klej, wiążąc pellet w twardą i trwałą formę.

Oprócz tradycyjnych odpadów drzewnych, do produkcji pelletu coraz częściej wykorzystuje się również inne rodzaje biomasy, jak łuski słonecznika, słoma, a nawet obierki ziemniaczane. Te alternatywne surowce są szczególnie popularne w regionach, gdzie odpady drzewne nie są tak łatwo dostępne, ale występuje obfitość innych biomas. Pellet produkowany z tych materiałów może mieć nieco inne właściwości spalania, co wymaga dostosowania parametrów palników, jednak nadal pozostaje ekologicznym i efektywnym źródłem energii.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na ekologiczne źródła energii, pellet jest coraz częściej doceniany jako alternatywa dla tradycyjnych paliw kopalnych, przyczyniając się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i promując zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych.

Kaloryczność pelletu

Kaloryczność pelletu, czyli jego zdolność do wydzielania energii podczas spalania to główny wyznacznik jego efektywności jako źródła ciepła. Wartość opałowa pelletu drzewnego waha się zazwyczaj między 16 a 19 MJ/kg, co stawia go na porównywalnym poziomie z innymi popularnymi paliwami, takimi jak węgiel czy olej opałowy. Wysoka wartość energetyczna pelletu wynika z jego niskiej wilgotności (zwykle poniżej 10%), co oznacza, że większość masy pelletu przyczynia się do produkcji ciepła, a nie do odparowania wody, jak to ma miejsce w przypadku mniej suchych paliw.

Dodatkowo, proces produkcji pelletu gwarantuje, że ma on jednolitą gęstość i rozmiar, co przekłada się na bardzo regularne i przewidywalne spalanie. Dzięki temu, systemy ogrzewania mogą być precyzyjnie zaprojektowane do wykorzystywania tej formy paliwa, co zwiększa ich ogólną wydajność energetyczną. Stabilność spalania pelletu jest równie ważna dla utrzymania równomiernej temperatury w systemach ogrzewania domowego, co jest szczególnie cenne w chłodniejszych miesiącach. 

W kontekście ekonomicznym, wysoka kaloryczność pelletu może przekładać się na mniejsze zużycie paliwa w porównaniu do innych materiałów opałowych o niższej wartości energetycznej. To z kolei może prowadzić do obniżenia kosztów ogrzewania domu dla wielu gospodarstw domowych. Pellet jest więc nie tylko wydajnym, ale i kosztowo opłacalnym wyborem dla wielu gospodarstw domowych. 

Czy pellet jest ekologiczny?

Ekologiczny aspekt pelletu dodatkowo wzmacnia jego atrakcyjność. Spalanie pelletu jest zasadniczo uważane za proces neutralny dla środowiska pod względem emisji dwutlenku węgla. Drzewa podczas swojego wzrostu absorbują CO2, który następnie jest uwalniany podczas spalania, ale jego ilość nie przewyższa ilości pochłoniętej podczas fotosyntezy. To sprawia, że pellet jest uważany za paliwo o znacznie niższym wpływie na efekt cieplarniany w porównaniu do paliw kopalnych. Ponadto, do jego produkcji wykorzystuje się materiały, które inaczej byłyby odpadem, przyczyniając się do redukcji ilości śmieci na wysypiskach. 

Rodzaje pelletu

Na rynku dostępne są różne rodzaje pelletu, które można dobrać w zależności od specyficznych potrzeb i preferencji użytkownika oraz wymagań technicznych systemu grzewczego. Najpopularniejszy jest pellet drzewny, który jest wytwarzany z różnych gatunków drewna, zarówno iglastego, jak i liściastego. Jego uniwersalność i wysoka kaloryczność sprawiają, że jest to najczęściej wybierany typ pelletu w systemach ogrzewania domowego.

Oprócz pelletu drzewnego na rynku można znaleźć pellety produkowane z innych rodzajów biomasy. Na przykład pellet słomiany, który jest tworzony z odpadów rolniczych, takich jak słoma zbóż, stanowi tańszą alternatywę dla pelletu drzewnego, choć jego właściwości spalania mogą różnić się znacznie od drewnianych odpowiedników. Pellet słomiany może wydzielać więcej popiołu i mieć nieco niższą wartość opałową, co wymaga odpowiedniego dostosowania systemów grzewczych.

Inną interesującą opcją jest pellet z łusek słonecznika, który również jest produkowany z odpadów rolniczych. Ten typ pelletu jest szczególnie popularny w regionach, gdzie uprawia się dużo słoneczników, dzięki czemu materiał jest łatwo dostępny i ekonomiczny. Pellet z łusek słonecznika ma podobne właściwości energetyczne do drewna, ale podobnie jak słoma, może generować więcej popiołu podczas spalania.

Istnieją również specjalistyczne rodzaje pelletu, takie jak te wytwarzane z obierek ziemniaczanych czy z odpadów z produkcji papieru. Te niestandardowe typy pelletu mogą być używane w specyficznych warunkach przemysłowych lub tam, gdzie dostępność tradycyjnych surowców jest ograniczona.

Czy pellet jest dobrym paliwem?

Pellet drzewny jest uważany za jedno z lepszych paliw stałych, ze względu na jego wysoką kaloryczność, niską emisję szkodliwych substancji i łatwość magazynowania i użytkowania. Systemy grzewcze zaprojektowane do spalania pelletu są zazwyczaj wyposażone w automatyczne podajniki, które minimalizują potrzebę interwencji użytkownika i umożliwiają efektywną regulację temperatury. Ponadto, pellet jest często tańszy w porównaniu do innych paliw, takich jak gaz czy olej opałowy.

Czy warto wybrać urządzenia na pellet?

Wybór urządzeń na pellet, takich jak kotły czy piece, może być bardzo korzystnym rozwiązaniem dla wielu gospodarstw domowych. Kotły na pellet są zazwyczaj łatwe w obsłudze, efektywne i mogą znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Dzięki technologii automatycznego podawania paliwa, urządzenia te wymagają minimalnej interwencji i mogą zapewniać ciągłe i równomierne ciepło. Dodatkowo, korzystanie z pelletu wspiera lokalne gospodarki, gdyż większość produktów pochodzi z lokalnych źródeł surowców, co dodatkowo minimalizuje ślad węglowy związany z transportem. 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień  2024

Produkty powiązane

pixel