Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

7 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę wybierając system kominowy do kotła kondensacyjnego.

2021-03-19
7 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę wybierając system kominowy do kotła kondensacyjnego.

Kotły kondensacyjne w ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki nim, ze spalin odzyskać możemy dodatkową ilość ciepła, które w tradycyjnym kotle “uciekłoby” przez komin. Jednak inwestycja w kocioł kondensacyjny nie kończy się na jego zakupie. Zakup do nowego domu czy wymiana w starym, kotła na kondensacyjny wiąże się również z odpowiednim dostosowaniem układu odprowadzającego spaliny czyli komina. Wybór komina nie jest prostą sprawą. Jest to wybór na długie lata, należy więc go bardzo dobrze przemyśleć i wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. 

 

Wybierając komin do nowego domu sytuacja jest nieco łatwiejsza, gdyż dostosowujemy wszystkie elementy do projektu i wybranego kotła. Kiedy jednak przeprowadzamy modernizację naszej kotłowni, musimy dostosować komin który już posiadamy, do wymogów jakie określane są przez nowy kocioł. Przeprowadzając modernizację, nie musimy wyburzać komina, wystarczy jak zastosujemy wkład kominowy, którego montaż jest dosyć prosty.
Dobrze dobrany wkład kominowy zapewni szczelność instalacji grzewczych, ochroni system przed zamakaniem czy temperaturą, która doprowadzić może do odkształceń. Dzięki niemu możliwe będzie skuteczne spalanie czy zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego. 
Poniżej znajdziesz siedem rzeczy na które należy zwrócić uwagę wybierając system kominowy do kotła kondensacyjnego. 

 1. Szczelność i dostosowanie do pracy na mokro

Decydując się na kocioł kondensacyjny warto wiedzieć, że odprowadzane z niego spaliny są mokre i kierowane do komina pod pewnym ciśnieniem. Wybierając wkład kominowy należy o tym pamiętać, niedostosowany do mokrych spalin komin nie będzie wystarczająco szczelny, a to z kolei przyczyni się do nieodpowiedniej pracy instalacji. 

 2. Materiał z jakiego został wykonany 

Obecnie na rynku wyróżnić możemy trzy rodzaje wkładów kominowych; ceramiczne, stalowe i emaliowane. Wkłady ceramiczne sprawdzą się przy zastosowaniu każdego rodzaju kotłów zarówno tradycyjnych jak i kondensacyjnych, niezależnie od tego jakim paliwem palimy. Odporne są one na wahania wysokiej temperatury, a także osiągają wysoką klasę paroprzepuszczalności. Ich niewątpliwa zaleta, to również sprawne usuwanie i odprowadzanie spalin i kondensatu, dzięki zapewnieniu odpowiedniego ciągu. Jako wadę w porównaniu do pozostałych rodzajów wkładów można podać jego wagę, jest nieco cięższy co może utrudniać jego montaż.
Wkłady stalowe posiadają podobne właściwości co ceramiczne, ich przewagą jest niższa waga, a co za tym idzie łatwiejszy montaż. Tego rodzaju wkładów nie zastosujemy do wszystkich rodzajów paliwa, jak w przypadku ceramicznych. Dedykowane są one do kotłów na paliwa stałe, na gaz i olej, również do kondensacyjnych. Wkłady stalowe nierdzewne cechują się wysoką szczelnością układu.
Wkłady emaliowane  w porównaniu do poprzednich wypadają trochę słabiej. Charakteryzują się niską odpornością na działanie produktów spalania. Nie są też przystosowane do wysokich temperatur, które bardzo negatywnie wpływają na emalie, która pęka i zaczyna się łuszczyć. 

3. Paliwo jakie wykorzystujemy w urządzeniu grzewczym 

Rodzaj paliwa jaki używamy w naszym kotle jest bardzo istotnym czynnikiem, który bezapelacyjnie należy wziąć pod uwagę. W zależności od tego jakim materiałem palimy, powinniśmy kierować się tym przy wyborze komina. Wkład wykonany ze stali żaroodpornej będzie najlepszym rozwiązaniem jeśli korzystamy z pelletu, drewna czy materiału drewnopochodnego. Stal żaroodporna, jak również kwasoodporna sprawdzi się kiedy stosujemy ekogroszek, węgiel czy materiał węglopodobny. Z kolei dla oleju i gazu idealnym rozwiązaniem będzie stal kwasoodporna. 

4. Kształt komina, który modernizujemy

Przed wyborem wkładu należy także sprawdzić jaki jest kształt naszego komina. Jeśli Twój komin ma już swoje lata i w wyniku tego uległ odchyleniom, sprawdzi się w takim przypadku giętki wkład kominowy, który dostosuje się do istniejących krzywizn. Jeśli natomiast Twój komin jest idealnie prosty rozwiązaniem może być wkład kominowy sztywny, którego montaż będzie niemożliwy przy jakichkolwiek przekrzywieniach. 

 5. Przekrój wkładu 

Istotny jest również przekrój wkładu. Możemy wyróżnić wkład okrągły, owalny i prostokątny. Jeżeli Twój komin jest kwadratowy, bez problemu zastosujesz w nim wkład okrągły. Jeśli Twój komin jest prostokątny, możesz nie dopasować wystarczająco dobrze wkładu okrągłego, wówczas odprowadzanie spalin może nie być efektywne. Rozwiązaniem tego problemu jest wybór wkładu owalnego, który bardziej będzie można dopasować do komina prostokątnego. Do takich kominów zastosujesz również standardowe rozwiązanie jakim jest wkład prostokątny.

 6. Normy i atesty

Koniecznie zwróć uwagę czy wybierane produkty posiadają stosowne atesty i normy.
Wkłady kominowe muszą spełniać odpowiednie wymogi. Dzięki normom i atestom masz pewność, że zostanie zachowana ich szczelność, a to przełoży się na Twoje bezpieczeństwo.  

 7. Wysokość komina

Każdy kocioł posiada określoną maksymalną wysokość komina jaka nie może być przekroczona, aby spaliny z kotła wydostawały się w sposób prawidłowy. Jeśli komin będzie zbyt wysoki, ciąg kominowy będzie nieodpowiedni co doprowadzi do wydostawania się dymu z kotła, a to z kolei jest sytuacją bardzo niebezpieczną. Planując modernizację kotłowni i zakup nowego kotła, zwróć uwagę jakiej wysokości komin posiadasz, a także weź poprawkę na straty na kolankach. Najczęściej odprowadzanie spalin z kotła kondensacyjnego odbywa się przy użyciu wkładów o średnicy 60/100, ale jest jeden warunek, wysokość kominów do 12 mb liczone jest po całkowitej długości, uwzględniając również każde kolano występujące na drodze które liczy się jako dodatkowy 1 mb. Przy wyższych kominach należy zastosować adapter, który pozwoli rozszerzyć komin na przykład ze średnicy 60/100 do 80/125. 

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie odprowadzenia spalin przez ścianę za pomocą wyrzutni. Metoda ta pozwala skrócić instalację odprowadzającą spaliny do minimum, dzięki czemu zaoszczędzić możemy na budowie wysokiego komina. Musimy się jednak liczyć z wystającą rurą z naszej elewacji co nie dla każdego jest do zaakceptowania pod względem estetycznym, a skracając rurę do minimum spaliny mogą odymiać naszą elewację powodując jej szybkie zabrudzenie. 

Jeżeli dobrnąłeś do tego momentu, to już wiesz na co zwrócić uwagę dobierając komin do kotła kondensacyjnego. Dlaczego jest to takie ważne? Źle dobrany komin może nieść za sobą sporo problemów, jak na przykład niewystarczające zapewnienie właściwej gospodarki termicznej lub zbyt duże zużycie paliwa, które przyczyni się do generacji zbędnych kosztów. Problemem, który może również się pojawić będzie nadmierne osadzanie się sadzy czy zabrudzenia ścian, a także wytwarzanie się zbyt dużej ilości kondensatu. Jednak w najgorszym przypadku spaliny mogą wydostawać się z kotła doprowadzając do tragedii poprzez zaczadzenie. Dowiedz się również jak dobrać odpowiedni kocioł gazowy.

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2021

Produkty powiązane

pixel