Darmowa dostawa - paczki kurierskie do 30 kg przedpłacone od 800 zł | Dla towarów z magazynu głównego WYSYŁKA 24H | Możliwość zakupu na RATY

Jak dobrać umywalkę do swoich potrzeb?

2022-10-27
Jak dobrać umywalkę do swoich potrzeb?

Dla wielu osób, wybór odpowiedniej umywalki do łazienki stanowi nie lada dylemat. Głównie dlatego, że podejmując taką decyzję należy pamiętać o wielu ważnych aspektach, takich jak kolor, kształt, czy sposób montażu. Wybór jest o tyle trudny, że na rynku znaleźć można mnóstwo przeróżnych modeli umywalek łazienkowych zróżnicowanych pod wieloma względami. Która z nich będzie najlepsza dla Ciebie?

Przed wyborem umywalki do łazienki, warto zastanowić się nad tym jakimi możliwościami montażowymi dysponujesz. Jeśli łazienka jest mała i nie jesteś w stanie wygospodarować miejsca na specjalną szafkę, skup swoją uwagę na modelach wiszących. Analogicznie do wielkości urządzenia, bowiem duże modele nie znajdą zastosowania w mało przestrzennym pomieszczeniu, gdzie bardzo ważna jest funkcjonalność. Przy okazji, warto również pomyśleć o baterii, a konkretnie o dobraniu jej względem umywalki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak dobrać wyposażenie do łazienki, przeczytaj nasz artykuł.

Rodzaje umywalek łazienkowych

Przed dokonaniem zakupy umywalki warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi opcjami dostępnymi na rynku, a nie jest ich mało. Z racji tego, że sposób montażu ma bardzo duże znaczenie, wyróżniamy kilka rodzajów umywalek łazienkowych zróżnicowanych pod kątem procesu instalacji.

Umywalka wisząca 

To obecnie najbardziej klasyczne rozwiązanie. Umywalka wisząca przytwierdzona jest bezpośrednio do ściany za pomocą specjalnych kołków i kotf. Jeżeli chcesz ukryć nieestetycznie wyglądający syfon, warto podczas montażu zastosować również dodatkowe postumenty. Wśród modeli wiszący wyróżnić można jeszcze umywalki narożne, które montuje się w rogu pomieszczenia. To idealne rozwiązanie dla wyjątkowo małych łazienek i toalet.

Umywalka meblowa 

Umywalki meblowe to dobre rozwiązanie do niezbyt dużych łazienek oraz pomieszczeń, gdzie w których zależy Ci na zachowaniu funkcjonalnej przestrzeni oraz ukryciu syfonów i przyłączy. Umywalka z szafką produkowana jest zarówno w wersji wiszącej jak i stojącej. Taka konfiguracja wyposażenia łazienkowego umożliwia zachowanie większej przestrzeni dla użytkowników, podczas gdy miejsce pod umywalką jest w pełni zagospodarowane i funkcjonalne.

Umywalka nablatowa

Innym powszechnym rozwiązaniem jest montaż umywalki nablatowej. Jak sama nazwa wskazuje, może być ona instalowana na różnego rodzaju blatach w łazience. Modele nablatowe można jeszcze podzielić na umywalki wpuszczane w blat lub ustawiane na blacie.

Umywalka podblatowa

Często mylona jest z umywalką wpuszczaną w blat, ale pomiędzy tymi dwoma rodzajami wyposażenia jest znaczna różnica. Umywalka wpuszczana w blat wystaje nieco ponad powierzchnię blatu i z reguły powinna być kompletowana z szafką, która maskuje rury i syfon. Co więcej w modelach wpuszczanych w blat, bateria jest umieszczana na rantach umywalki, zaś w przypadku umywalki podblatowej znajduje się ona w innym otworze.

Umywalka wolnostojąca

Zdecydowanie mniej popularne rozwiązanie od poprzednich, aczkolwiek bardzo eleganckie i wyjątkowe. Czarna umywalka wolnostojąca idealnie dopełnia modernistyczne i gustowne wnętrza, zaś biała świetnie sprawdza się w klasycznych wnętrzach. Tego typu modele umywalek charakteryzują się ciekawymi kształtami, bowiem na rynku możesz znaleźć modele zwężane u dołu, czy też w prostym geometrycznym kształcie.

Czym kierować się przy wyborze umywalki?

Wybór tej idealnej umywalki do łazienki zależy głównie od tego, jak duże pomieszczenie posiadamy i w jakim stylu chcemy je urządzić. Nie bez znaczenia są również indywidualne preferencje użytkowe, funkcjonalność oraz budżet. Poniżej skupimy się na najważniejszych aspektach, jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze umywalek do łazienki.

Biała umywalka podblatowa osadzona w szarym blacie.

Rozmiary i głębokość misy

Wielu Klientów biorąc pod uwagę rozmiar umywalki zapomina o bardzo ważnym parametrze, jakim jest głębokość misy. Płytka mała umywalka może powodować wylewanie się wody i częste zachlapania podłogi łazienki. Zaś umywalka o większej głębokości, w niektórych przypadkach może być niefunkcjonalna. Zakłada się, że im węższa umywalka tym głębsza być powinna, a im płytsza, tym szersza.

Materiał umywalki

Jak wiemy, umywalka łazienkowa ma służyć wiele lat, dlatego warto zadbać nie tylko o jej wygląd i funkcjonalność, ale też trwałość, o której decyduje materiał z jakiego jest wykonana. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest ceramika charakteryzująca się wysoką twardością oraz odpornościa na zarysowania, środki chemiczne i rdzę. Na korzyść modeli ceramicznych przemawia również stosunkowo niska cena.

DOsyć popularnym wyborem w ostatnim czasie są również umywalki minerałowe, czy inaczej, konglomeratowe, który wykonuje się z żywicy i kamienia naturalnego. Tego typu modele cechuje duża elastyczność, co umożliwia stworzenie wielu ciekawych form misy w różnych kolorach. Trzeba przyznać, że na powierzchni umywalki mineralnej zdecydowanie łatwiej o zadrapania i uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak pamiętać, że tego typu usterki można wypolerować.

Na rynku można dostać również umywalki metalowe stworzone ze stali nierdzewnej. Pasują one jednak do niewielu aranżacji łazienkowych, głównie do tych stworzonych w industrialnym stylu. Klienci nieco częściej sięgają po umywalki kamienne, bowiem świetnie dopełniają naturalne wnętrza, ale posiadają też wyższą ceną i zdecydowanie większą wagę. Umywalki akrylowe wybierane są zwykle ze względu na możliwość niskobudżetowego wyposażenia łazienki, z tym że nie są one zbyt trwałe.

Dla Klientów szukających designerskich dodatków do łazienek, świetnym rozwiązaniem są umywalki drewniane oraz szklane. Modele wykonane z drewna przy odpowiedniej impregnacji bez problemu sprawdzą się przy dłuższym kontakcie z wodą dopełniając wyjątkowe wnętrza. Zaś modele szklane, które można kupić w różnych kolorach, to świetny dodatek do przestrzennych i eleganckich łazienek. Warto jednak pamiętać, że utrzymanie ich w ciągłej czystości nie jest łatwym zadaniem.

Kolor umywalki nie jest bez znaczenia

Umywalka do łazienki jest produktem, który będzie miał praktycznie stały kontakt z wodą. To powoduje, że przy wyborze koloru, poza osobistymi preferencjami i koniecznością dopasowania jej w design wnętrza, powinniśmy brać pod uwagę również inne aspekty, takie jak twardość wody.

Twarda i zakamieniona woda może zostawiać widoczne zabrudzenia na umywalce, zwłaszcza na modelach w czerni, szarości, czy innych ciemniejszych kolorach. Jeżeli więc woda w Twoim domu charakteryzuje się dużą zawartością kamienia, warto pomyśleć o białej umywalce, na której nie będzie to aż tak widoczne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby jednak zainstalowanie zmiękczaczy wody, które oczyszczą wodę i umożliwią Ci montaż umywalki w dowolnym kolorze, bez obaw o trudność utrzymania jej w czystości.

Osadzenie umywalki na blacie lub szafce, w blacie lub umywalka wolnostojąca

Jak już wspomnieliśmy, umywalki mogą być montowane na różne sposoby. Przy podejmowaniu decyzji o instalacji konkretnego modelu, należy mieć na uwadze możliwości montażowe naszej łazienki. Ponadto warto zorientować się w konieczności zakupu dodatkowych elementów zabezpieczających, takich jak zawory.

Wyeksponowana umywalka nablatowa stanowi wyrazisty akcent wnętrza, a w komplecie z oryginalną szafką stworzy wyjątkowe połączenie. To rozwiązanie szczególnie polecane jest osobom, które lubią przechowywać obok umywalki najpotrzebniejsze rzeczy. Umywalka podblatowa to nowoczesne i oryginalne rozwiązanie dla osób poszukujących naprawdę trwałych rozwiązań. Wiele osób ceni sobie dużą swobodę aranżacji tego typu umywalki oraz małe ryzyko uszkodzenia armatury dzięki, schowaniu jej pod blatem.

Małe łazienki wymagają zastosowania optymalnych i funkcjonalnych rozwiązań, dlatego tak wiele osób decyduje się na wybór umywalki wpuszczanej w blat w komplecie z szafką. Szafka znajdująca się pod umywalką umożliwia wygodne przechowywanie ręczników czy zapasu kosmetyków i chemii. Co więcej, taki model niweluje konieczność dokupowania blatu, który w wilgotnych warunkach mógłby ulec zniszczeniu.

Wyjątkowym i oryginalnym rozwiązaniem jest umywalka stojąca, która znajduje zastosowanie zwykle w przestrzennych łazienkach zaaranżowanych w bardzo eleganckim stylu. Taki model z pewnością zrobi wrażenie na gościach, warto jednak pamiętać, że w przypadku małych łazienek jest mniej funkcjonalna od innych modeli.

Okrągła, owalna a może prostokątna?

Nowoczesne modele umywalek przybierają różne kształty i formy. Modele prostokątne charakteryzują się dużą powierzchnią wewnętrzna, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w małych i wąskich pomieszczeniach. Umywalki okrągłe oraz owalne również mogą być zamontowane w mniejszych łazienkach, a wybierając takie rozwiązanie dodatkowo możesz liczyć na atut dekoracyjny, ponieważ tego typu modele są bardzo eleganckie.

Jeżeli Twoja łazienka wymaga ergonomicznego zagospodarowania przestrzeni warto pomyśleć o umywalce narożnej, która wpasuje się w róg pomieszczenia nie ograniczając dostępu do innych części łazienki.

Umywalka z miejscem na baterię czy bez?

Umywalka do łazienki może może posiadać gotowy otwór na baterię i w takiej sytuacji jej montaż jest dosyć oczywisty. Takie rozwiązanie z pewnością gwarantuje oszczędność miejsca. Jeśli jednak marzy nam się nowoczesna bateria stojąca lub montaż tradycyjnej armatury ściennej, lepszym wyborem będą modele bez otworu. Podczas zakupów, warto zorientować się, czy dany sklep nie posiada całych zestawów umywalkach, których wybór pozwala zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze.

Bateria umywalkowa - jej wybór ma znaczenie

Przy okazji zakupu umywalki do łazienki najlepiej od razu zainteresować się również baterią umywalkową. Jeśli chcemy uniknąć problemów z montażem oraz dopasowaniem jej do wybranego modelu umywalki, warto zawczasu dobrze przemyśleć jak odpowiednio dobrać cały zestaw, który dobrze wkomponuje się w przestrzeń łazienki.

W kwestii montażu, należy mieć na uwadze, że baterie umywalkowe powinny być ustawione w odpowiedniej odległości od ściany. Zbyt mała odległość może spowodować poważne trudności w utrzymaniu urządzenia w czystości, dlatego baterię powinno się montować 25-25 cm nad górna krawędzią umywalki.

Z pewnością warto zainwestować w dobry model baterii, bowiem to jedno z najbardziej eksploatowanych urządzeń w łazience. Tańsze modele mogą być tylko z pozoru bardziej opłacalne, bowiem może się okazać że po 3 latach bateria przestanie być funkcjonalna i będzie wymagała wymiany na nową.

Pokaż więcej wpisów z Październik  2022

Produkty powiązane

Zobacz wszystkie
pixel